Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
19
Okazje

Ogród z brzozami

Polski krajobraz wielu osobom kojarzy się właśnie z brzozami. Te piękne drzewa rosną niemal w całym naszym kraju i warto wykorzystywać je zakładając swój własny ogród. Są mało wymagające i atrakcyjne przez cały rok. A do tego szkółkarze oferują wiele ciekawych odmian, więc brzozę można mieć nie tylko na dużej posesji, ale też na niewielkiej działce czy przy szeregowcu. Zobacz galerię ogrodów z brzozami w różnych stylach.

 

Brzozy (Betula) to ciekawa grupa roślin. Większość gatunków jest drzewami, ale spotkać można też brzozy o karłowym, krzaczastym pokroju. Wśród odmian znajdziemy rośliny o płaczących koronach, ale też wąskie czy całkowicie karłowate, osiągające nie więcej niż 1 m wysokości. Większość brzóz ma ładne, drobne liście, które cieszą nas soczystą zielenią wiosną i latem, a jesienią złocistym zabarwieniem. Jednak znakiem rozpoznawczym tej grupy roślin jest biała kora, która występuje u większości gatunków i odmian. Przy tworzeniu ogrodu i zestawianiu roślin ta cecha brzóz jest bardzo przydatna, ponieważ wśród białych pni można ciekawie wyeksponować wiele krzewów o ciemnym ulistnieniu, kolorowych pędach czy kępiastych bylin ozdobnych z kwiatów bądź liści.

Większość brzóz najlepiej rośnie na jasnym, mocno nasłonecznionym stanowisku i jest niewymagająca w stosunku do podłoża. Warto wiedzieć, że brzoza brodawkowata (Betula pendula) jest rośliną, która urośnie nawet na jałowym, bardzo suchym podłożu; spotkać można ją na przykład wśród sosen na wrzosowiskach, skrajach lasów, ale także na nieużytkach. Zobacz galerię 14 ogrodów z brzozami i wybierz roślinę idealną do swojego ogrodu!

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT