Logo
Logo
19
Okazje

Ogród z brzozami

Polski krajobraz wielu osobom kojarzy się właśnie z brzozami. Te piękne drzewa rosną niemal w całym naszym kraju i warto wykorzystywać je zakładając swój własny ogród. Są mało wymagające i atrakcyjne przez cały rok. A do tego szkółkarze oferują wiele ciekawych odmian, więc brzozę można mieć nie tylko na dużej posesji, ale też na niewielkiej działce czy przy szeregowcu. Zobacz galerię ogrodów z brzozami w różnych stylach.

 

Brzozy (Betula) to ciekawa grupa roślin. Większość gatunków jest drzewami, ale spotkać można też brzozy o karłowym, krzaczastym pokroju. Wśród odmian znajdziemy rośliny o płaczących koronach, ale też wąskie czy całkowicie karłowate, osiągające nie więcej niż 1 m wysokości. Większość brzóz ma ładne, drobne liście, które cieszą nas soczystą zielenią wiosną i latem, a jesienią złocistym zabarwieniem. Jednak znakiem rozpoznawczym tej grupy roślin jest biała kora, która występuje u większości gatunków i odmian. Przy tworzeniu ogrodu i zestawianiu roślin ta cecha brzóz jest bardzo przydatna, ponieważ wśród białych pni można ciekawie wyeksponować wiele krzewów o ciemnym ulistnieniu, kolorowych pędach czy kępiastych bylin ozdobnych z kwiatów bądź liści.

Większość brzóz najlepiej rośnie na jasnym, mocno nasłonecznionym stanowisku i jest niewymagająca w stosunku do podłoża. Warto wiedzieć, że brzoza brodawkowata (Betula pendula) jest rośliną, która urośnie nawet na jałowym, bardzo suchym podłożu; spotkać można ją na przykład wśród sosen na wrzosowiskach, skrajach lasów, ale także na nieużytkach. Zobacz galerię 14 ogrodów z brzozami i wybierz roślinę idealną do swojego ogrodu!

 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!