Reklama
Twój partner w ogrodzie

Brzozy do ogrodu. Jaki gatunek i odmianę wybrać? Polecamy 10+

brzozy polecane do ogrodu - najciekawsze gatunki i odmiany

Jest jednym z najpopularniejszych drzew, a jej znak rozpoznawczy, to zwykle biała kora, a także przewisające delikatne pędy i drobne, szeleszczące liście. Nie ma dużych wymagań, jest odporna, nadaje się do ogrodów dużych i małych oraz uprawy w donicach, ponieważ wyhodowano wiele odmian o ciekawych pokrojach, a także barwnych liściach.

Jakie gatunki i odmiany brzóz warto posadzić w ogrodzie? Poznaj najciekawsze.

Posłuchaj
00:00
7
Spis treści
Jaka jest najpopularniejsza brzoza? Jakie są zalety brzóz? Jakie są odmiany brzozy brodawkowatej? Jaka brzoza jest najlepsza do ogrodu? Jak wygląda brzoza papierowa i czarna?

Brzoza brodawkowata – drzewo uniwersalne

Najczęściej występującym i kojarzącym się z polskim krajobrazem gatunkiem jest brzoza brodawkowata (Betula pendula), która rośnie powszechnie, zarówno w lasach, na polach, jak i na terenach miejskich i podmiejskich. Nazywana jest także brzozą zwisłą (lub płaczącą), ponieważ jej cienkie, brodawkowate pędy zwisają w dół, tworząc malowniczy pokrój korony.

Brzoza brodawkowata rośnie dość szybko i może osiągać do 30 m wysokości i znaczną szerokość. Potrzebuje więc sporo przestrzeni (nadaje się do dużych ogrodów).

Wymaga stanowiska w pełni nasłonecznionego i zadowala się nawet ubogimi, kamienistymi, przepuszczalnymi, piaszczystymi glebami, na których rośnie najszybciej. Nie lubi gleb bardzo ciężkich, podmokłych i gliniastych, choć często daje sobie tam radę.

Liście brzozy brodawkowatej są z wierzchu zielone i błyszczące, a od spodu szaro zielone, o ząbkowanym brzegu mają w zarysie kształt rombu lub trójkąta. Osiągają zwykle około 5 cm długości i 3 cm szerokości i wyróżniają się widocznym, siateczkowatym, gęstym unerwieniem.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

liście i kora na pniu młodej brzozy brodawkowatej
Fot. Katarzyna, Real Moment / AdobeStock
Liście i kora młodej brzozy brodawkowatej (Betula pendula)

Główny walor ozdobny brzozy brodawkowatej to jednak kora, która u młodych drzew jest pomarańczowo-brązowa, a późnej staje się biała i złuszcza się okrężnymi pasmami. U starszych okazów kora jest czarna i spękana u nasady pni.

Wiosenną dekoracją drzewa są też charakterystyczne, zwisające kwiaty żeńskie, w formie żółto-zielonych „kotków”, a eliptyczne, drobne owoce (orzeszki) opatrzone skrzydełkami masowo opadają z drzewa pod koniec lata.

Odmiany brzozy brodawkowatej

Wyhodowano liczne, ciekawe odmiany brzozy brodawkowatej (często oferowane w formie szczepionej na pniu), z których godne polecenia do uprawy także w mniejszych ogrodach lub pojemnikach są np.:

  • `Gracilis` – wolno rosnąca odmiana, osiągająca docelowo do 5 m wysokości i tworząca nieregularną, zwisającą koronę; liście są głęboko powcinane (nitkowate)
  • `Fastigiata` – wyróżnia się eleganckim, wąskim, kolumnowym pokrojem korony (gałęzie sztywno skierowane ku górze) i osiąga docelowo około 10 metrów wysokości i 4 metry szerokości
  • `Purpurea` – odmiana o dekoracyjnych, purpurowych i błyszczących liściach, tworząca stożkowatą koronę oraz osiągająca do 10 m wysokości i 5 m szerokości
  • `Golden Cloud` – odmiana o nieregularnej, ale dość wąskiej koronie i wolniejszym wzroście niż gatunek; osiąga do 10 m wysokości i 5 m szerokości, a liście są żółte przez cały sezon (bardzo silne słońce może uszkadzać młode liście!).
  • `Youngii` – najczęściej szczepiona na pniu (zwykle na wys. około 2 m) odmiana o parasolowej, z czasem rozrastającej się wszerz koronie i zwisających pędach; można uprawiać ja nawet w małych ogrodach i donicach lub innych pojemnikach (dzięki szczepieniu na pniu nie rośnie mocno wzwyż)
odmiany brzozy brodawkowatej
Fot. iVerde
Odmiany brzozy brodawkowatej
1 – 'Fastigiata', 2 – 'Purpurea', 3 – 'Youngii', 4 – 'Golden Cloud'

Śnieżnobiała brzoza pożyteczna

W ostatnich latach coraz bardziej popularna staje się także odporna i niewymagająca brzoza pożyteczna (Betula utilis) i jej odmiany. Drzewo to charakteryzuje się nieco większymi liśćmi niż brzoza brodawkowata, ładnie przebarwiającymi się jesienią na żółto oraz śnieżnobiałą, gładką korą na całym pniu i gałęziach, już u młodych okazów.

porównanie kory brzozy Doorenbos i brzozy czarnej
Fot. iVerde
1 – brzoza pożyteczna 'Doorenbos', 2 – brzoza czarna

Popularną odmianą jest `Doorenbos`, której walorem (oprócz białej kory) jest ładna, smukła korona – niemal wszystkie pędy wznoszą się skośnie ku górze pod kątem około 45°.

Po latach drzewo osiąga do 8 m wysokości i do 5 m szerokości, dzięki czemu można posadzić je zarówno w ogrodach, ale też w zieleni miejskiej. Brzoza pożyteczna często wykształca kilka pni i może tworzyć szeroki, krzaczasty pokrój, dlatego warto wybierać okazy o prostym, pojedynczym, regularnym pniu i uformowanej koronie.

Brzoza papierowa i czarna – efektowne ciekawostki do ogrodów

Jedną z najbardziej dekoracyjnych gatunków jest pochodząca z Ameryki Północnej brzoza papierowa (Betula papyrifera), która nadaje się do sadzenia głównie w większych ogrodach lub założeniach parkowo-ogrodowych (może osiągać do 20 m wysokości i kilkunastu metrów szerokości).

Wyróżnia się dużą odpornością na mróz, szybkim wzrostem i niezwykle dekoracyjną korą na pniu, która na młodych pniach jest ciemna, brązowa, a później staje się kredowobiała lub kremowa i łuszczy się okrężnie, cienkimi, strzępiastymi fragmentami (przypominjącymi papier).

Zielone liście brzozy papierowej są podobne w zarysie do liści brzozy brodawkowatej, ale znacznie większe i z wierzchu lekko omszone.

brzozy polecane do ogrodu - papierowa i czarna
Fot. Danita Delimont / AdobeStock, iVerde
1 – brzoza papierowa jesienią, 2 – brzoza czarna latem

Oryginalną dekoracją w ogrodzie może być również brzoza czarna (Betula nigra), a szczególnie jej odmiana 'Shilon Splash', którą można posadzić nawet w najmniejszych ogrodach.

Zwykle oferowana jest w formie szczepionej na niewysokim pniu, a jej walorem ozdobnym są ładne liście – zielone w środku z kremowym, nieregularnym, szerokim obrzeżeniem. Kora na pniu z czasem ciemnieje i złuszcza się cienkimi, zwijającymi się płatami, które nie odpadają, ukazując świeżą jasnobrązowo-kremową korę.

Roślina tworzy nieregularną, krzaczastą koronę i rośnie raczej wolno, dorastając do kilku metrów wysokości. Lubi przeciętne, żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby (toleruje okresową suszę, jak i krótkotrwałe zalewanie). Najlepiej wybarwia się rosnąc w pełnym słońcu, ale nadaje się też ewentualnie do półcienia.

Szukasz inspiracji z brzozami? Obejrzyj naszą galerię zdjęć

Ogród z brzozami | 21 inspirujących pomysłów na aranżacje
Zobacz galerię (21 zdjęć)
21 zdjęć
Zobacz galerię

Zdjęcia tytułowe smallredgirl, domnitsky / AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Tagi
Najnowsze treści