Logo
Logo

Brzoza brodawkowata 'Youngii' (Betula pendula 'Youngii')

Brzoza brodawkowata 'Youngii' (Betula pendula 'Youngii') | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: cała roślina, kora, pędy
 • Gleba: każda ogrodowa, małe wymagania glebowe, żyzna, przepuszczalna
 • Kwiaty: pojedyncze
 • Pokrój: luźny, pokładający się
 • Wysokość: od 5 do 10 m
 • Okres kwitnienia: IV, V
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Korona: nieregularna, zwisająca
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, miejsca eksponowane, pojedynczo, duże ogrody, parki, zieleń miejska
 • Brzoza brodawkowata (Betula pendula) odmiana 'Youngii', to drzewo należące do rodziny brzozowatych (Betulaceae). Odmiana ta nie występuje w środowisku naturalnym.

  Drzewo rośnie wolno i zwykle osiąga kilka metrów wysokości. W sprzedaży często dostępne są sadzonki szczepione na pniu (ale należy pamiętać, że osiągają znacznie mniejszą wysokość od tych rosnących na pniu "własnym"!).

  Brzoza posiada charakterystyczną, parasolowatą koronę z przewieszającymi się "płaczącymi" pędami. Wytwarza kredowo-białą korę poprzetykaną czarnymi płatami  oraz romboidalno-jajowate, jasnozielone liście jesienią przebarwiające się na żółto. Brzozy kwitną w maju i kwietniu wytwarzając charakterystyczne kwiatostany – kotki. Pyłek brzóz jest znanym i mocnym alergenem.

  Dojrzewają i opadają w całości od lipca aż do września. Wypada z nich masa małych nasion – orzeszków, często opatrzonych w typowe, małe skrzydełka.

  Wymagania i uprawa

  Drzewo jest łatwe w uprawie, chociaż ma trochę większe wymagania od brzozy brodawkowatej naturalnie rosnącej w strefie umiarkowanej. Warto ją sadzić na stanowiskach słonecznych (znosi półcień). Miejsce sadzenia należy dokładnie przemyśleć, gdyż brzoza źle znosi przesadzanie (w dodatku wytwarza płytki system korzeniowy).

  Preferuje podłoża żyzne, dobrze zdrenowane, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Radzi sobie na lekkich, piaszczystych glebach, chociaż wtedy rośnie jeszcze wolniej. Nie toleruje podłoży podmokłych. Wykazuje dużą elastyczność względem pH gleby. Odmiana jest mrozoodporna.

  Optymalny termin sadzenia to jesień lub wczesna wiosna (sadzonki z nagim korzeniem). Młode drzewka powinno się podlewać, starsze dość dobrze znoszą suszę.

  Cięcie z reguły jest zbędne (gatunek niezbyt dobrze znosi ten zabieg). Jeśli przycięcie jest konieczne, najlepiej wykonywać je na początku lata (na przełomie czerwca i lipca).

  'Youngii' jest wrażliwa na zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby.

  Zastosowanie

  'Youngii' dobrze sprawdzi się jako soliter w małych ogrodach. Rośnie wolno i nie osiąga "kłopotliwych" rozmiarów. Dobrze prezentuje się uprawiana na trawniku. Można ją sadzić w pobliżu oczek wodnych i stawów (wtedy w okresie jesiennym nad lustrem wodnym powinno się zakładać specjalną siatkę).

  Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: iVerde

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)
  Powiązane rośliny

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl