Brzoza – właściwości zdrowotne i zastosowanie liści brzozy

Brzoza - fot. forumkrakow - Pixabay

W medycynie ludowej liściom brzozy przypisywano działanie moczopędne, przeciwreumatyczne, napotne i odtruwające, co w dużej mierze potwierdzają dziś badania. Jakie jeszcze właściwości zdrowotne przypisuje się brzozie? 

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
9
Spis treści
Właściwości zdrowotne liści brzozy Zastosowanie brzozy

logo ktociewyleczy

Artykuł pochodzi z portalu ktociewyleczy.pl

Tak naprawdę to szeroka rodzina ponad 100 gatunków drzew i krzewów, spośród których w Polsce w celach leczniczych wykorzystywane są liście brzozy omszonej (Betula pubescens) i brzozy brodawkowatej (Betula pendula). Ich właściwości znane były już w średniowieczu. Wiosenna kuracja brzozowa miała oczyścić i wzmocnić organizm (m.in. poprzez działanie moczopędne), a kobiety stosowały płukanki i odżywki na jej bazie, by rozjaśnić cerę i poprawić kondycję włosów.

Właściwości zdrowotne liści brzozy

Właściwości przeciwnowotworowe brzozy

Dziś jedynie liście brzozy uznawane są oficjalnie za surowiec leczniczy, choć w latach 90. prace in vitro wykazały aktywność przeciwnowotworową huby brzozowej, a kora zawiera triterpeny o właściwościach przeciwbakteryjnych1. Najważniejszym z nich jest betulina, pozyskiwana na masową skalę właśnie z zewnętrznej warstwy kory białych gatunków brzóz, gdzie występuje w ilości 20-35%2. Zresztą nazwa tego związku pochodzi właśnie od łacińskiego określenia Betula.

Ten triterpen wykazuje właściwości lecznicze wobec wielu schorzeń, także przeciwnowotworowe. Hamuje m.in. proliferację komórek czerniaka, białaczki i nerwiaka zarodkowego, choć w tym przypadku wykazuje słabszą aktywność niż kwas betulinowy (jej karboksylowa pochodna, również obecna w korze brzozy, ale już w mniejszym stężeniu - do 12%).

Pojawiły się jednak badania, w których wykazano, że również betulina indukuje apoptozę (zaprogramowaną śmierć) komórek raka jelita grubego, piersi oraz płuc3. Ponadto wchodzi w reakcje z białkami, które uczestniczą w syntezie cholesterolu, kwasów tłuszczowych i trójglicerydów, dzięki czemu obniża poziom cholesterolu i zapobiega otyłości, a nawet może sprawdzić się w chorobach sercowo-naczyniowych. Zwiększa również wydzielanie śluzu, co sugeruje możliwość jej zastosowania w przewlekłych chorobach dróg oddechowych4.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Liście brzozy chronią przed wolnymi rodnikami

Betulina nie jest jednak jedynym cennym składnikiem brzozy. Liczne badania fitochemiczne wykazały, że znajdują się w niej również lignany, fenole i flawonoidy (w tym kwercetyna, kemferol, apigenina i luteina) o szerokim spektrum aktywności. Ponieważ jest potencjalnym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, zaleca się jej stosowanie w farmaceutykach i żywności funkcjonalnej5.

Brzoza działa moczopędnie 

Tradycyjne moczopędne zastosowanie brzozy (zwłaszcza przy zapaleniu pęcherza moczowego) znalazło potwierdzenie w doniesieniach naukowych. Wskazują one, że liście brzozy brodawkowatej mają potencjał diuretyczny, a także mogą być stosowane w leczeniu dny moczanowej6. Wszystko dzięki bogactwu związków flawonoidowych i potasu.

Napary, odwary oraz sok ze świeżych liści brzozy zaleca się do stosowania w celu zwiększenia diurezy w stanach zapalnych układu moczowego powodowanych przez infekcje bakteryjne, w kamicy moczowej oraz w profilaktyce rozwoju kamieni.

Brzoza przyniesie ulgę stawom

Wyciągi z liści brzozy brodawkowatej są tradycyjnie stosowane w leczeniu pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) lub chorobą zwyrodnieniową. Badacze postanowili zatem sprawdzić ich zdolność antyproliferacyjną i doszli do wniosku, że wodny ekstrakt hamuje wzrost i podział komórkowy limfocytów zapalnych7. Analiza fitochemiczna wykazała, że to polifenolowe składniki powodują zatrzymanie cyklu rozwojowego i apoptozę komórek zapalnych, a ekstrakt z liści brzozy może być stosowany pomocniczo do leczenia zaburzeń immunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Brzoza pomaga przy cukrzycy

Okazuje się również, że liście brzozy posiadają znaczące właściwości przeciwutleniające i przeciwcukrzycowe, m.in. dzięki zdolności hamowania alfaglukozydazy oraz zwiększania stężenia glutationu (GSH) w komórkach poddanych indukowanemu przez glukozę stresowi oksydacyjnemu8. Skuteczniejszy wydaje się tu ekstrakt alkoholowy, który w badaniach był bogatszy w substancje fenolowe niż wodny wyciąg, a ponadto lepiej wymiatał wolne rodniki, redukował jony metali i aktywniej zwiększał komórkowy poziom glutationu.

Zdaniem badaczy przeciwcukrzycowe właściwości brzozy można przypisać po części rutynie - naturalnemu flawonoidowi, który był głównym składnikiem badanego ekstraktu etanolowego.

Liście brzozy pielęgnują i rozjaśniają cerę

Ekstrakty z liści brzozy są składnikiem wielu preparatów kosmetycznych do pielęgnacji skóry - zwłaszcza tych rozjaśniających. I nie bez przyczyny. Roślina wpływa na aktywność tyrozynazy uczestniczącej w procesach powstawania barwników skóry (tzw. melanin) w melanocytach. W jednym z badań etanolowy wyciąg z brzozy hamował procesy utleniania oraz wiązał i usuwał jony miedzi, stąd - zdaniem jego autorów - może być przydatnym składnikiem kosmetyków wybielających i antyoksydacyjnych9.

W innym eksperymencie naukowcy podawali myszom doustnie ekstrakty z kory brzozy. Okazało się, że hamowało to rozwój zmian skórnych podobnych do tych w przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS), m.in. powodując znaczące obniżenie nasilenia objawów, zmniejszenie swędzenia oraz ograniczenie rozwoju komórek zapalnych w skórze właściwej10.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Zastosowanie brzozy

Popularny sok z brzozy

W aptekach i sklepach zielarskich znajdziesz gotowy sok z brzozy, wykorzystywany do kuracji wzmacniających, moczopędnych i odtruwających. Aby jednak uzyskać efekty, pij go regularnie, przynajmniej 2 razy dziennie po 100-150 ml, przez 2-3 tygodnie.

Wczesną wiosną (luty-kwiecień) możesz spróbować samodzielnie pozyskać taki sok. Wystarczy nakłuć korę szpikulcem - jeśli pojawi się kropla, to znak, że można wiertarką zrobić otwór o głębokości 3-4 cm i włożyć do niego rurkę, a jej drugi koniec do pojemnika. Istnieją również łatwiejsze sposoby pozyskania cennych substancji z brzozy.

Napar z liści brzozy

1-2 łyżki rozdrobnionych liści (świeżych lub suszonych) wsyp do kubka, zalej 0,5 l wrzącej wody i odstaw pod przykryciem na ok. 30 min. Po przecedzeniu wypijaj 2-3 szklanki dziennie, małymi porcjami. Napar działa moczopędnie, pomaga też oczyścić i wzmocnić organizm. Wystudzonym płynem możesz też przemywać skórę, by delikatnie ją rozjaśnić.

Brzozowa odżywka do włosów 

Wsyp do słoja 2 garści liści brzozy, 1 czubatą łyżkę kwiatów arniki górskiej, 1 czubatą łyżkę korzenia pokrzywy, 2 czubate łyżki liści pokrzywy i 4 goździki. Zalej całość alkoholem 70%, zamknij i pozostaw do naciągnięcia na 3 tygodnie. Następnie odcedź i przelej do butelki. Po umyciu włosów po prostu wmasuj w nie taką odżywkę.

Napar z brzozy do kąpieli 

Przygotuj napar ze 100 g liści brzozowych i 1 l wrzątku. Pozostaw go pod przykryciem do naparzenia przez 20 min, a po odcedzeniu dodaj do wanny. Taka kąpiel złagodzi bóle reumatyczne i ukoi skórę.

Brzoza - występowanie i pora zbiorów

Występowanie: brzoza brodawkowata rośnie pospolicie nawet na słabych, piaszczystych glebach: w lasach, gdzie czasem tworzy zwarte zespoły (brzeziny), parkach i przy drogach. Rzadziej występuje brzoza omszona, która lubi tereny podmokłe, bagienne i torfowiska.

Surowiec leczniczy: oficjalnym surowcem farmaceutycznym jest tylko liść brzozy (Betulae folium), ale w medycynie tradycyjnej stosuje się również sok, korę, pączki, węgiel drzewny, dziegieć i oskołę (sok wydzielający się wiosną z naciętego pnia brzozy).

Pora zbioru: od maja do czerwca.

Ważne: Nie powinno się stosować preparatów z brzozy podczas terapii przeciwwirusowych, ponieważ mogą powodować wydalanie niektórych leków.

Bibliografia

  1. Panacea 2011; 4 (37): 5-7
  2. Farm Przegl Nauk 2010; 3: 33-39
  3. Bioorg Med Chem 2005; 13: 3447- 3454; Toxicol Lett 2003; 143: 1-7; J Nat Prod 2009; 72: 72- 81; Planta Med 2009; 75: 127-131
  4. J Pharmacol Exp Ther 2007; 322: 836-842; Planta Med 2004; 70: 1119-1122
  5. J Ethnopharmacol 2015; 159: 62-83; J Chromat A 1998; 793 (2): 370-377; Bioorg Chem 2016; 66: 97-101
  6. J Ethnopharmacol 2010; 132 (2): 461-465; J Ethnopharmacol 2011; 136 (3): 444-451
  7. J Ethnopharmacol 2011; 136 (3): 444-451
  8. Evid Based Complement Alternat Med 2016; 2016: 8429398
  9. Fitoterapia 2012; 83 (5): 877-882
  10. J Ethnopharmacol 2011; 136 (3): 444-451

logo ktociewyleczy

Artykuł pochodzi z portalu ktociewyleczy.pl

Zdjęcie tytułowe: forumkrakow / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Oczymlekarze.pl Oczymlekarze.pl

Serwis poświęcony tematyce zdrowotnej. W zielonym ogródku publikuje artykuły o ziołach i zdrowiu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Brzoza papierowa Betula papyrifera

Brzoza pożyteczna Betula utilis

Brzoza brodawkowata 'Youngii' Betula pendula 'Youngii'

Brzoza brodawkowata Betula pendula

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści