Logo
Logo

Brzoza brodawkowata ‘Spider Alley’

Brzozy są drzewami kojarzącymi się z polskim krajobrazem. Pięknie prezentują się nie tylko w okresie wegetacyjnym, ale też jesienią, gdy ich liście nabierają złocistej barwy (stąd określenie „złota polska jesień”). Nie mniej dekoracyjne są zimą, gdy odsłaniają swoje pnie, konary i gałęzie – pokryte białą, dekoracyjną korą.

Na uwagę zasługuje brzoza brodawkowata 'Spider Alley' – pełna uroku odmiana o fantazyjnie poskręcanych pędach, osiągająca mniejsze rozmiary niż gatunek, ale wytrzymała tak jak ona na suszę i mrozoodporna.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Wiele brzóz to gatunki pionierskie – zasiedlające gleby lekkie, ubogie w składniki pokarmowe. Doskonale radzą sobie w trudnych warunkach miejskich, znosząc wysokie zasolenie podłoża, niską wilgotność i zanieczyszczenie powietrze. Najbardziej znanym gatunkiem brzozy, pospolicie występującym niemal w całej Europie oraz w Azji, jest nasza rodzima brzoza brodawkowata.

Krajowe szkółki oferują kilka interesujących jej kultywarów – o oryginalnym pokroju oraz ciekawej korze. Wśród nich znajduje się ‘Spider Alley’ – odmiana wyróżniająca się fantazyjnie poskręcanymi pędami, uzyskana w Irlandii przez Matta Lohana, wprowadzona na rynek około 2010 roku. W 2013 roku roślina ta zadebiutowała na polskim rynku w ramach Konkursu Roślinnych Nowości wystawy „Zieleń to Życie”.

brzoza brodawkowata Betula pendula Spider Alley fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Brzoza brodawkowata (Betula pendula) ‘Spider Alley’ jest niewielkim drzewem o wyjątkowo ozdobnych, fantazyjnie poskręcanych gałęziach, które najładniej prezentują się zimą, w okresie bezlistnym oraz w czasie kwitnienia. Rośnie wolno, po 10 latach uprawy osiąga 4-5 m wysokości.

Pędy brzozy 'Spider Alley' są spiralnie skręcone i powyginane, gęsto rozmieszczone wzdłuż mocnego, lekko zwichrowanego pędu przewodniego. Liście tej odmiany mają romboidalny kształt, z zaostrzonymi wierzchołkami; są zielone, z wierzchu błyszczące, od spodu matowe i osadzone na krótkich, esowato wygiętych ogonkach.

Od gatunku liście odmiany 'Spider Alley' różnią się lekko pomarszczoną, delikatnie zdeformowaną powierzchnią. Przed opadnięciem jesienią liście przybierają piękny, żółty kolor.

Wiosną drzewa rozwijają liście wcześnie, jako jedne z pierwszych. Jeszcze przed pojawieniem się liści rozwijają się dekoracyjne, kotkowate kwiatostany męskie. Mają one 10-15 cm długości, zwisają z esowatych, poplątanych gałązek. Kwiaty żeńskie są bardzo małe, praktycznie niezauważalne.

Uprawa i wymagania

Brzoza brodawkowata ‘Spider Alley’, podobnie jak gatunek, toleruje większość gleb ogrodowych, poza terenami podmokłymi i bagiennymi. Jest wytrzymała na suszę oraz zanieczyszczone powietrze. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie tylko przez część dnia ocienionych, wykazuje pełną mrozoodporność.

Gdzie posadzić?

Brzoza brodawkowata 'Spider Alley' najpiękniej prezentuje się sadzona pojedynczo. Warto ją posadzić w eksponowanym miejscu ogrodu (na przykład od frontu budynku lub blisko tarasu) czy w centralnym miejscu osiedla.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Brzoza brodawkowata ‘Spider Alley’
Brzoza brodawkowata ‘Spider Alley’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)