Dlaczego zima może być niebezpieczna dla roślin domowych?
Domowe rośliny doniczkowe nie odpoczywają beztrosko podczas zimy, tak jak ich ogrodowi kuzyni. Bardzo niewiele z nich zapada w pełny stan uśpienia – na domowym parapecie ich procesy życiowe są jedynie spowalniane. W tym okresie musimy być wyjątkowo czujni i pomagać roślinom, ponieważ w mieszkaniach będzie im za ciepło, za sucho i będą mieć za mało światła.
Zimą marnieje najwięcej kwiatów, bo rosną w niewłaściwych warunkach. W czasie sezonu wiosennego i letniego większość zaniedbań w pielęgnacji uchodzi nam na sucho, jednak od października do lutego nawet niewielki błąd może spowodować duży problem – żółknięcie, więdnięcie, a w rezultacie zasychanie i zamieranie roślin. Zimowa pielęgnacja to najtrudniejszy okres zarówno dla roślin, jak i dla początkujących ogrodników. By uniknąć problemów najlepiej uprawiać tylko gatunki dopasowane do warunków naszego mieszkania lub stworzyć warunki idealne dla roślin.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak dbać o kwiaty doniczkowe w czasie zimowych miesięcy?
Jest to jednak bardzo trudne, więc powinniśmy chociaż spróbować spełnić ich podstawowe zachcianki. Stosując się zaledwie do kilku wskazówek przezimujemy bezpiecznie wiele gatunków.
- Wszystkie rośliny odsuwamy od gorącego grzejnika, który osusza powietrze
- Odsuwamy je też od uchylonego okna, by nie były narażone na chłodne przeciągi.
- Nie możemy jednak ustawić ich w głębi pokoju, bo zimą każda porcja promieni słonecznych jest na wagę złota.
- Rośliny w cieniu będą wyciągać się do światła, a ich pędy i liście szybko zżółkną.
- Ograniczamy także podlewanie, tak by ziemia nigdy nie była stale mokra, a pomiędzy podlewaniami mogła lekko przeschnąć.
- Kaktusów zimą nie podlewamy wcale, bo przechodzą stan spoczynku i powinny zimować w suszy i chłodzie. Inne sukulenty nadal podlewamy, choć robimy to rzadziej i oszczędniej – raz na 2 tygodnie.
- Paprocie, storczyki i inne rośliny liściaste regularnie zraszamy, by podnieść wilgotność powietrza i zmyć z nich kurz.
- Większości roślin już nie nawozimy, poza gatunkami kwitnącymi – azalie, cyklameny, fiołki afrykańskie, gwiazdy betlejemskie i kalanchoe.
FILM: Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?
Dowiedz się, jak pielęgnować zimą popularne rośliny doniczkowe - m.in. kroton, aglaonemę, patyczak, zamiokulkas, skrzydłokwiat, fiołki afrykańskie, sansewierię i inne. Zobacz kolejny odcinek programu Ogród Bez Tajemnic.
Źródło: magazyn Budujemy Dom 1-2/2018, |