Oto najważniejsze zasady, które pomogą nam zadbać o kwiaty doniczkowe zimą:
- W styczniu rośliny doniczkowe podlewamy umiarkowanie. Do podlewania używamy wody miękkiej, najlepiej przegotowanej o temperaturze pokojowej. Pamiętajmy, że podczas podlewania należy przemoczyć całą bryłę korzeniową. Częstotliwość podlewania wyznaczy nam całkowite przeschnięcie bryły, ale nie dopuśćmy do przesuszenia ziemi "na popiół"!
- Oczyszczajmy rośliny ze zwiędłych lub zaschniętych liści. Zima jest okresem, w którym kwiaty doniczkowe są atakowane przez choroby i szkodniki, a takie zabiegi pielęgnacyjne zminimalizują to ryzyko.
- Poważnym problemem jest wysoka temperatura w naszych mieszkaniach. O ile jest to możliwe odsuwajmy donice z kwiatami od źródeł ciepła. Jednym ze sposobów jest też fizyczne odgradzanie roślin od grzejników – rozgrzane powietrze musi wtedy przebyć dłuższą drogę do rośliny, w czasie której może choć odrobinę się schłodzi.
- Wraz z temperaturą spada też wilgotność powietrza. Aby zwiększyć wilgotność możemy postawić na parapecie naczynie z wodą lub powiesić na grzejniku nawilżacz albo mokry ręcznik. Niektóre rośliny, jak np. paprocie będą wymagały dodatkowego zraszania.
- Niektóre rośliny wymagają co pewien czas przetarcia wilgotną szmatką w celu odkurzenia, ponieważ osiadający na roślinach kurz utrudnia dotarcie i tak słabego światła.
- Mimo niskiej temperatury na zewnątrz, pamiętajmy o kilkuminutowym wietrzeniu pomieszczeń. Na czas otwarcia okna odstawmy kwiaty z dala od niego, gdyż nagła zmiana temperatury i tworzące się mini-przeciągi mogą spowodować ich uszkodzenie.
- Pamiętajmy również o zapewnieniu roślinom odpowiedniego stanowiska jeśli chodzi o dostęp słońca – w okresie zimowym powinny stać one w jasnych pomieszczeniach o rozproszonym świetle.
Temperatura zimowania dla wybranych gatunków roślin doniczkowych |
||
20°C | 15°C | 4°C - 7°C |
|
|
FILM: ABC zimowej pielęgnacji roślin doniczkowych
Make Your Life Greener / Youtube
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Admiral_Lebioda / Pixabay, Asterisco/sxc.hu, zdjęcie w artykule: Mustafa Hussein / Pexels