Logo
Logo

Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola)

Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna, próchniczna, świeża, przepuszczalna
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: wzniesiony
 • Wysokość: do 100 cm
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) to wysoki krzew należący do rodziny araliowatych (Araliaceae). Jej ojczyną jest m.in. Tajwan, ale ze względu na duże walory ozdobne, bywa też uprawiana jako roślina doniczkowa, a w cieplejszym klimacie także ogrodowa.

  Jak wygląda szeflera drzewkowata?

  Szeflera drzewkowata w naturalnym środowisku dorasta do ok. 4-5 m wys., natomiast w uprawie osiąga zwykle ok. 2-3 m wys. Roślina rośnie dość szybko. Ma pokrój wzniesionego, wielopędowego krzewu. Jej największą ozdobą są duże, dłoniaste liście, osadzone na długich ogonkach. Liście składają się z 7-9 szerokolancetowatych, ciemnozielonych, skórzastych, całobrzegich, tępo zakończonych, błyszczących i gładkich listków.

  W uprawie doniczkowej szeflera kwitnie bardzo rzadko. W naturze wytwarza drobne, pierzaste kwiaty, zebrane w okazałe, wiechowate kwiatostany, a także owocuje, wydając okrągłe, pomarańczowe, po dojrzeniu czerwono-bordowe owoce, zebrane w gęste, duże kiście.

  Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę
  Przeczytaj także
  Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę

  Wymagania i uprawa szeflery drzewkowatej

  Szeflera drzewkowata to piękna, lecz dość wymagająca roślina. Latem oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska, pokojowej temperatury (18-24 °C) i lekko wilgotnego podłoża. W sezonie wegetacyjnym dobrze czuje się zarówno w mieszkaniu jak i na zewnątrz, dlatego może być wystawiana na balkon lub taras. 

  Wiosną szeflerę można przesadzić w świeżą, żyzną, lekko kwaśną ziemię kwiatową. Młode rośliny zaleca się przesadzać co roku, a starsze (ok. 5-cio letnie) rzadziej.

  Rozmnażanie szeflery drzewkowatej najczęściej wykonuje się przez sadzonki wierzchołkowe robione wiosną. By je zrobić odcina się części młodych pędów i umieszcza w wilgotnym podłożu. Po 4-6 tygodniach sadzonki powinny wytworzyć korzenie. Roślinę można też rozmnożyć przez odkłady powietrzne, czyli metodę, by roślina wytworzyła korzenie bez odcinania pędów.

  Pielęgnacja szeflery drzewkowatej

  Podlewanie szeflery drzewkowatej powinno być umiarkowane 2-3 razy w tygodniu (zależnie od wielkości doniczki). Ze względu na dość szybki wzrost, powinniśmy ją systematycznie nawozić – można zacząć dokarmiać roślinę już od marca do września.

   

  Szeflerę drzewkowatą można przycinać. Najlepiej robić to wiosną (w trakcie przesadzania rośliny). Zabieg pozwoli jej lepiej się ładnie rozkrzewiać.

  Roślina uprawiana w warunkach domowych ma tendencję do przeginania się, z powodu swojego stosunkowo cienkiego pnia, dlatego często stosuje się podpory. Dobrze też systematycznie przecierać jej liście z kurzu. Jest to jedna z roślin, przy której można używać środków nabłyszczających liście.

  Zimą szeflera potrzebuje okresu spoczynku, dlatego należy przenieść ją do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (najlepiej 12-16ºC), zaprzestać nawożenia, a podlewanie ograniczyć do minimum.

  Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno
  Przeczytaj także
  Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno

  Szkodniki i choroby szeflery drzewkowatej

  Szeflerę drzewkowatą mogą atakować różna szkodniki, przy czym najczęstsze to przędziorki. Niestety roślina jest podatna na choroby grzybowe (np. alternarioza) i bakteryjne. Te drugie objawiają się ciemnymi, brązowymi plamami na liściach, które są wodniste lub otoczone żółtą obwódką. Po zauważeniu tych objawów należy stosować odpowiednie środki ochorny roślin przeciwbakteryjne i przeciwgrzybowe.

  Na błędy uprawowe szeflera często reaguje żółknięciem lub zrzucaniem liści (przelanie, przesuszenie, zimne przeciągi, zbyt suche powietrze, przechłodzenie w temp. poniżej 10°C lub przegrzanie zimą).

  Gdzie postawić szeflerę?

  Szeflera drzekowata jest bardzo atrakcyjną, ale też wysoką i okazałą rośliną, dlatego najlepiej sprawdza się w jasnych, dużych pomieszczeniach, takich jak salony, hole czy oranżerie, gdzie pięknie prezentuje się w dużej donicy ustawionej na podłodze.

  Ciekawe odmiany szeflery drzewkowatej

  • 'Janine' – karłowa (ok. 50 cm wys.) o liściach z nieregularnymi, białokremowymi przebarwieniami
  • 'Melanie' – o kremowo-żółtych liściach z zielonym marginesem i zielonymi przebarwieniami

  Gdzie kupić sadzonki szeflery drzewkowatej?

  Sadzonki szeflery drzewkowatej znajdziemy w większości punktów zajmujących się sprzedażą roślin domowych. Jest też sporo sklepów internetowych, gdzie znajdziemy te rośliny w różnych odmianach, np.:

   

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk, Flower Council Holland

  Autor
  Szeflera drzewkowata
  Szeflera drzewkowata
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy