Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) to wysoki krzew należący do rodziny araliowatych (Araliaceae). Jej ojczyną jest m.in. Tajwan, ale ze względu na duże walory ozdobne, bywa też uprawiana jako roślina doniczkowa, a w cieplejszym klimacie także ogrodowa.

Szeflera drzewkowata w naturalnym środowisku dorasta do ok. 4-5 m wys., natomiast w uprawie osiąga zwykle ok. 2-3 m wys. Roślina ma pokrój wzniesionego, wielopędowego krzewu, rosnącego raczej w górę niż rozrastającego się na boki. Jej największą ozdobą są duże, dłoniaste liście, osadzone na długich ogonkach i przypominające parasolki. Liście składają się z 7-9 szerokolancetowatych, ciemnozielonych, skórzastych, całobrzegich, tępo zakończonych, błyszczących i gładkich listków.

W naturze roślina kwitnie, tworząc drobne, pierzaste kwiaty, zebrane w okazałe, wiechowate kwiatostany, a także owocuje, wydając okrągłe, pomarańczowe, po dojrzeniu czerwono-bordowe owoce, zebrane w gęste, duże kiście. W uprawie doniczkowej szeflera kwitnie jednak bardzo rzadko i nie owocuje.

Wymagania i uprawa

Szeflera drzewkowata to piękna, lecz dość wymagająca roślina. Latem oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska, pokojowej temperatury (18-24°C) i lekko wilgotnego podłoża. W sezonie wegetacyjnym dobrze czuje się zarówno w mieszkaniu jak i na zewnątrz, dlatego może być wystawiana na balkon lub taras. 

Wiosną szeflerę można przesadzić w świeżą, żyzną, lekko kwaśną ziemię kwiatową, a także przyciąć, co pozwoli jej lepiej się rozkrzewiać. Ścięty wierzchołek pędu można potraktować jak sadzonkę i ukorzenić go w wilgotnym podłożu (nie jest to łatwe).

Zimą szeflera potrzebuje okresu spoczynku, dlatego należy przenieść ją do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (12–16ºC), zaprzestać nawożenia, a podlewanie ograniczyć do minimum.

Ze względu na dość szybki wzrost, powinniśmy ją nawozić – można zacząć dokarmiać roślinę już od marca do września.

Na błędy uprawowe szeflera często reaguje żółknięciem lub zrzucaniem liści (przelanie, przesuszenie, zimne przeciągi, zbyt suche powietrze, przechłodzenie w temp. poniżej 10°C lub przegrzanie zimą). Może też paść ofiarą szkodników (np. przędziorków).

Zastosowanie

Szeflera drzekowata jest bardzo atrakcyjną, ale też wysoką i okazałą rośliną, dlatego najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, takich jak salony, hole czy oranżerie, gdzie pięknie prezentuje się w dużej donicy ustawionej na podłodze.

Wybrane odmiany

  • 'Trinette' – o zielonych liściach z nieregularnymi, kremowymi przebarwieniami
  • 'Janine' – karłowa (ok. 50 cm wys.) o liściach z nieregularnymi, białokremowymi przebarwieniami
  • 'Melanie' – o kremowo-żółtych liściach z zielonym marginesem i zielonymi przebarwieniami

 
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk, Flower Council Holland