Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) to wysoki krzew należący do rodziny araliowatych (Araliaceae). Jej ojczyną jest m.in. Tajwan, ale ze względu na duże walory ozdobne, bywa też uprawiana jako roślina doniczkowa, a w cieplejszym klimacie także ogrodowa.

Szeflera drzewkowata w naturalnym środowisku dorasta do ok. 4-5 m wys., natomiast w uprawie osiąga zwykle ok. 2-3 m wys. Roślina ma pokrój wzniesionego, wielopędowego krzewu, rosnącego raczej w górę niż rozrastającego się na boki. Jej największą ozdobą są duże, dłoniaste liście, osadzone na długich ogonkach i przypominające parasolki. Liście składają się z 7-9 szerokolancetowatych, ciemnozielonych, skórzastych, całobrzegich, tępo zakończonych, błyszczących i gładkich listków.

W naturze roślina kwitnie, tworząc drobne, pierzaste kwiaty, zebrane w okazałe, wiechowate kwiatostany, a także owocuje, wydając okrągłe, pomarańczowe, po dojrzeniu czerwono-bordowe owoce, zebrane w gęste, duże kiście. W uprawie doniczkowej szeflera kwitnie jednak bardzo rzadko i nie owocuje.

Wymagania i uprawa

Szeflera drzewkowata to piękna, lecz dość wymagająca roślina. Latem oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska, pokojowej temperatury (18-24°C) i lekko wilgotnego podłoża. W sezonie wegetacyjnym dobrze czuje się zarówno w mieszkaniu jak i na zewnątrz, dlatego może być wystawiana na balkon lub taras. 

Wiosną szeflerę można przesadzić w świeżą, żyzną, lekko kwaśną ziemię kwiatową, a także przyciąć, co pozwoli jej lepiej się rozkrzewiać. Ścięty wierzchołek pędu można potraktować jak sadzonkę i ukorzenić go w wilgotnym podłożu (nie jest to łatwe).

Zimą szeflera potrzebuje okresu spoczynku, dlatego należy przenieść ją do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (12–16ºC), zaprzestać nawożenia, a podlewanie ograniczyć do minimum.

Ze względu na dość szybki wzrost, powinniśmy ją nawozić – można zacząć dokarmiać roślinę już od marca do września.

Na błędy uprawowe szeflera często reaguje żółknięciem lub zrzucaniem liści (przelanie, przesuszenie, zimne przeciągi, zbyt suche powietrze, przechłodzenie w temp. poniżej 10°C lub przegrzanie zimą). Może też paść ofiarą szkodników (np. przędziorków).

Zastosowanie

Szeflera drzekowata jest bardzo atrakcyjną, ale też wysoką i okazałą rośliną, dlatego najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, takich jak salony, hole czy oranżerie, gdzie pięknie prezentuje się w dużej donicy ustawionej na podłodze.

Wybrane odmiany

  • 'Trinette' – o zielonych liściach z nieregularnymi, kremowymi przebarwieniami
  • 'Janine' – karłowa (ok. 50 cm wys.) o liściach z nieregularnymi, białokremowymi przebarwieniami
  • 'Melanie' – o kremowo-żółtych liściach z zielonym marginesem i zielonymi przebarwieniami

 
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk, Flower Council Holland