Jak zmyć kurz z liści roślin doniczkowych? 5 łatwych sposobów na zdrowe i idealnie czyste liście

Każda roślina w naszym domu to nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim żywy organizm, który potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z kluczowych zabiegów, o którym często zapominamy, jest usuwanie kurzu z liści. Dlaczego jest to tak ważne i jakie korzyści przynosi naszym zielonym przyjaciołom? Oto 5 sprawdzonych metod, dzięki którym Twoje rośliny będą zdrowsze i piękniejsze! 

Posłuchaj
00:00
157
Spis treści
Jakie korzyści przynosi regularne zmywanie kurzu z liści? Co zrobić żeby liście kwiatów się błyszczały? Jak czyścić liście ? Jak przecierać liście wilgotną szmatką? Jak zrobić roślinom prysznic? Które to lubią? Jak myć rośliny w wodzie? Które rośliny lubia spryskiwanie liści? Jak delitkanie ścierać kurz pędzelkiem lub ściereczą?

Czyste liście to zdrowe rośliny!

Wielu ogrodników nie zdaje sobie sprawy, że kurz na liściach roślin może być przyczyną wielu problemów. Mycie liści domowych roślin doniczkowych jest konieczne, bo zapycha on aparaty szparkowe, utrudniając wymianę gazową – pobieranie dwutlenku węgla i wydzielanie tlenu. Ogranicza także parowanie wody i docieranie niezbędnego światła, które zwłaszcza w okresie zimowym i tak jest ograniczone. Rośliny pokryte warstwą kurzy gorzej rosną i częściej narażone są na atak szkodników i chorób. Poza tym kurz wygląda nieestetycznie! Na szczęście łatwo można się go pozbyć.

Regularne zmywanie kurzu z liści i spryskiwanie ich wodą podnosi wilgotność powietrza, stwarzając mikroklimat korzystny do uprawy. Pamiętaj, że regularna pielęgnacja roślin nie tylko poprawia ich wygląd, ale także przyczynia się do ich zdrowia. Dzięki temu Twoje rośliny będą rosły silne i zdrowe, a Ty będziesz mógł cieszyć się ich pięknem przez długi czas.


Urzadzamy / YouTube


Mycie roślin doniczkowych z kurzu i zraszanie ich wodą Fot. tarasgarkusha / Fotolia

Sposoby na zmywanie kurzu z liści roślin | Co zrobić, by się błyszczały?

Większość domowych roślin doniczkowych raz na kilka miesięcy wymaga mycia, zwłaszcza gdy pokryte są kurzem. Zabieg ten nie jest ani trudny, ani czasochłonny, a przynosi wiele korzyści, nie tylko wizualnych! Sprawdź 5 najlepszych sposobów!

▶ Przecieraj liście wilgotną szmatką – to dobra metoda w przypadku roślin o dużych liściach - t.j. monstera, filodendron, skrzydłokwiat, fikus sprężysty oraz juka i dracena, a także roślin kwitnących - np. storczyków (głównie falenopsisa). Bawełniana szmatka powinna być zwilżona miękką wodą (najlepiej o temperaturze pokojowej). Wodę z kranu warto wcześniej przegotować i zostawić na wystygnięcia. Nie wolno stosować preparatów do nabłyszczania liści, gdyż zapychają one aparaty szparkowe. Nie stosuj także - wody z octem, z płynem do mycia naczyń, z olejem, nawozem, piwem, ani skórką bananową!

▶ Wstaw rośliny pod prysznic – dobrze się sprawdza w przypadku roślin o mniejszych liściach - np. bluszcz, scindapsus, fikusy, cytrusy, paprocie, zielistka. Wstaw doniczkę z roślina do wanny lub pod prysznic i przy pomocy słuchawki natryskowej spryskaj je delikatną mgiełką wody. Ziemię w doniczce warto zabezpieczyć, by nadmiernie nie nasiąkła wodą. Najlepiej całą doniczkę włożyć do foliowej reklamówki.

▶ Zanurz rośliny w wodzie – tak można myć niektóre paprocie i inne gatunki roślin o bardzo drobnych listkach - nefrolepis. Podczas zanurzania rośliny w wodzie trzeba szczególną uwagę zwrócić na ziemię w doniczce i dobrze ją zabezpieczyć, by nie wypadła. Samo zanurzenie powinno trwać kilkanaście sekund. Zabieg warto kilkakrotnie powtórzyć.

▶ Spryskiwaj liście wodą – to dobra metoda do czyszczenia roślin o dużych rozmiarach - np. bananowiec i duże palmy oraz tych, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach - np. dużych domowych drzew oraz pnączy rozpiętych pod sufitem. To także świetna metoda do regularnej pielęgnacji i nawilżania.

▶ Usuwaj kurz pędzelkiem lub suchą ściereczką – to pracochłonna metoda, ale najlepsza dla roślin posiadających włoski, kolce i tych, które nie lubią zamaczania - np. sanseweria, zamiokulkas, saintpaulia, cyklamen, kalanchoe, eszeweria, litopsy, kaktusy i inne sukulenty.

Regularne czyszczenie liści roślin nie tylko poprawia ich wygląd, ale także zapewnia im lepsze warunki do wzrostu. Czyste liście są bardziej zdolne do przeprowadzania fotosyntezy, co przekłada się na zdrowsze i bardziej bujne rośliny. Dlatego warto poświęcić chwilę czasu na dbanie o nasze zielone przyjaciółki, aby cieszyć się ich pięknem przez długi czas.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: TR/Fotolia

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Kalatea / Ostrzeszyn Calathea

Szeflera drzewkowata Schefflera arboricola

Alokazja / Zakleśń Alocasia

Filodendron Philodendron

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Asa
29-01-2023 18:52
Od lat robie woda z olejem sa piekne i nabkyszczne.kazdy MySQL ze sztuczne
Gość Aneta
18-06-2022 12:50
Ja delikatnie wycieram liście, ale zauważyłam że dobrze działa także na rośliny nawilżacz powietrza stadler :)
Gość Kolo
05-03-2021 14:08
halo, Woda nie może być chlorowana! Więc prysznic odpada, jak i inne formy polewania. Woda musi być z deszczówki, przefiltrowana i odstana lub z dodatkiem cytryny czy olejku neem. Potem się dziwio, że im kwiaty padają od porad ekspertów!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści