Zielistka (Chlorophytum) to rodzaj roślin należący do rodziny liliowatych (Liliaceae) i obejmuje około 40 gatunków roślin. Rośliny te rosną naturalnie w tropikalnych obszarach niemal całego świata, a największą ich różnorodność możemy znaleźć w Afryce.

Tylko jeden gatunek jest uprawiany jako roślina doniczkowa – zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum, syn. Chlorophytum elatum syn. Chlorophytum capense) nazywana czasem czubiastą.

Liście zielistki są szablowate, spiczasto zakończone, podobne do trawy, długości do 50 cm i 2,5 cm szerokości. Zwykle są zielone z szerokim białym paskiem pośrodku, czasami układ pasów jest odwrotny. Wiosną i latem na długich bezlistnych łodygach wyrastają drobne i niepozorne kwiaty zielistki. Charakterystyczne dla zielistek jest to, że miejsce kwiatów po jakimś czasie zajmują małe roślinki, które można ukorzenić.

Wymagania i uprawa

Zielistka jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych – łatwa w pielęgnacji i wytrzymała na zaniedbania. Dobrze rośnie praktycznie w każdym miejscu. Dobrze znosi zarówno słońce, jak i półcień. W bardzo ciemnym miejscu białe paski na liściach szybko zielenieją. Jasne światło jest niezbędne do prawidłowego wybarwiania się liści jednak silne i bezpośrednie nasłonecznienie szybko powoduje przypalenia blaszek liściowych.

Podlewanie zielistki powinno być obfite jeśli roślina rośnie w wiszącej doniczce w słońcu lub normalne jeśli rośnie w półcieniu na parapecie. Jeśli roślina rośnie w suchym miejscu niezbędne będzie zraszanie liści miękką wodą o temperaturze pokojowej. Od marca do kwietnia zielistkę można nawozić raz na dwa tygodnie nawozem do roślin o zielonych liściach.

Zielistka może rosnąć praktycznie bez końca (roślina długowieczna) jeśli zapewnimy jej co 3-4 lata większą doniczkę i świeże podłoże. Zielistkę należy przesadzać dopiero wtedy, kiedy korzenie zaczną przerastać otwory w dnie doniczki.

Najlepiej jednak co 3-4 lata odmładzać roślinę z młodych roślinek wyrastających na rozłogach.

Zastosowanie

Zielistka doskonale prezentuje się w wiszących doniczkach lub ustawiona na szafce lub na kratce. Dobrze również wygląda posadzona w doniczce na parapecie lub wśród innych roślin doniczkowych na kwietniku.

Ciekawe odmiany

Bardzo popularna jest odmiana 'Variegatum' o pasiastych liściach.

Ciekawostki

Nazwa rodzajowa Chlorophytum znaczy po łacinie "zielona roślina" – stąd polska nazwa, zielistka lub zielistek.

Zdjęcia: Flower Council Holland