Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany
Ciekawostki

Zielistka czubiasta (Chlorophytum laxum) to roślina zielna z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Pochodzi z tropikalnych rejonów Azji, Afryki i Australii, ale jest też uprawiana jako roślina ozdobna w wielu innych rejonach świata.

Zielistka czubiasta może dorastać do ok. 30-40/50 cm wys. Tworzy dość szerokie, sztywne, zielone (u odmian jasno obrzeżone), ostro zakończone, dość długie, lekko przewieszające się na zewnątrz liście, zebrane ponad ziemią w gęstą, nieregularną rozetę o fontannowym pokroju.

W sezonie wegetacyjnym roślina może tworzyć długie, owalne, nagie „wąsy”, zakończone rozmnóżkami. Na wąsach rozwijają się też małe, białe, gwiazdkowe, sześciopłatkowe kwiaty, które jednak nie mają dużej wartości dekoracyjnej.

Wymagania i uprawa

Zielistka czubiasta oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska i przepuszczalnego, próchniczego, stale lekko wilgotnego podłoża, jednak dobrze zniesie też półcień i przejściową suszę.

Jako roślina tropikalna, przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury (18-24°C) i nie wymaga okresu zimowego spoczynku w chłodzie. Może być natomiast wystawiana latem na zewnątrz (balkon lub taras). Lubi wilgotne powietrze, dlatego dobrze reaguje na zraszanie letnią wodą.

Zielistka doskonale rozmnaża się przez małe „rozmnóżki” tworzące się na końcach „wąsów”, ale może być też rozmnażana przez podział dorosłych egzemplarzy.

Zastosowanie

Zielistka czubiasta nadaje się do uprawy jedynie jako roślina pokojowa, gdyż nie posiada mrozoodporności. Bardzo ładnie wygląda posadzona w wiszących lub stojących doniczkach, ale jej rozeta liściowa, przypominająca niesforną czuprynę, doskonale prezentuje się też w doniczkach w kształcie głowy. Roślina nadaje się też do ogródków szklanych, terrariów i do uprawy hydroponicznej.

Zielistkę uznaje się za roślinę bezpieczną dla dzieci i zwierząt domowych.

Wybrane odmiany

  • 'Irish' – liście ciemnozielone, ozdobione kremowym marginesem i nieregularnymi, jasnymi, podłużnymi smugami, wys. ok. 40-50 cm
  • 'Ocean' – liście zielone, dość szerokie, ozdobione szerokim, kremowo-białym marginesem, wys. ok. 30 cm

Ciekawostki

Zielistka czubiasta, nazywana też rośliną-pająkiem, utożsamiana jest często z bardzo popularną zielistką Sternberga, jest jednak osobnym gatunkiem, różniącym się od popularnej zielistki głównie pokrojem (kępa liści jest bardziej wzniesiona, niż rozłożysta) i szerokością liści (liście szersze, krótsze i nieco bardziej sztywne niż u z. Sternberga).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia tytułowe: Flower Council Holland, gnek / Depositphotos