Logo
Logo

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Pokrój: płożący
 • Wysokość: do 50 cm
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień, cień
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

  Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum, syn. Chlorophytum elatum syn. Chlorophytum capense) nazywana czasem mylnie zielistką czubiastą (która jest w rzeczywistości innym gatunkiem), to roślina z rodziny Szparagowatych (Asparagaceae). Rośliny te rosną naturalnie w tropikalnych obszarach południowej Afryki.

  Roślina jest długowieczna i może dorastać do 45 cm wysokości i szerokości. Jej ozdobne liście są szablowate, spiczasto zakończone, podobne do trawy, długości do 50 cm i 2,5 cm szerokości. Zwykle są zielone z szerokim białym paskiem pośrodku, czasami układ pasów jest odwrotny. 

  Zielistka Sternberga kwitnie wiosną i latem. Na długich bezlistnych łodygach wyrastają drobne i niepozorne kwiaty zielistki. Charakterystyczne dla zielistek jest to, że miejsce kwiatów po jakimś czasie zajmują małe roślinki, które można ukorzenić.

  Wymagania i uprawa

  Zielistka Sternberga jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Dobrze rośnie praktycznie na każdym stanowisku – dobrze znosi zarówno słońce, jak i półcień. W bardzo ciemnym miejscu białe paski na liściach szybko zielenieją. Jasne światło jest niezbędne do prawidłowego wybarwiania się liści jednak silne i bezpośrednie nasłonecznienie szybko powoduje przypalenia blaszek liściowych. Roślina nie jest wymagająca co do podłoża i wystarczy jeśli będzie ono próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o pH obojętnym (typowa ziemia do roślin zielonych).

  Podlewanie zielistki powinno być obfite jeśli roślina rośnie w wiszącej doniczce w słońcu lub normalne jeśli rośnie w półcieniu na parapecie. Jeśli roślina rośnie w suchym miejscu niezbędne będzie zraszanie liści miękką wodą o temperaturze pokojowej. Od marca do kwietnia zielistkę można nawozić raz na dwa tygodnie nawozem do roślin o zielonych liściach.

   

  Zielistka może rosnąć praktycznie bez końca jeśli zapewnimy jej co 3-4 lata większą doniczkę i świeże podłoże. Zielistkę należy przesadzać dopiero wtedy, kiedy korzenie zaczną przerastać otwory w dnie doniczki.

  Najlepiej jednak co 3-4 lata odmładzać roślinę z młodych roślinek wyrastających na rozłogach.

  Zastosowanie

  Zielistka Sternberga doskonale prezentuje się w wiszących doniczkach lub ustawiona na szafce lub na kratce. Dobrze również wygląda posadzona w doniczce na parapecie lub wśród innych roślin doniczkowych na kwietniku.

  Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
  Przeczytaj także
  Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

  Wybrane odmiany

  • 'Variegatum' – o jasnych, kremowych liściach z zielonym brzegiem
  • 'Bonnie' – liście jasnozielone, szerokie z białym paskiem, żółte pędy kwiatowe
  • 'Ocean' – jasnozielone liście z kremowym brzegiem
  • 'Vittatum' – szarozielone liście z białym i szerokim paskiem
  • 'Zebra' – ciemnozielone liście z żółtymi paskami na brzegach

  Ciekawostki

  Nazwa rodzajowa Chlorophytum znaczy po łacinie "zielona roślina" – stąd polska nazwa, zielistka lub zielistek.


  Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland, Alexander1962 / Depositphotos

  Autor
  Zielistka Sternberga
  Zielistka Sternberga
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (6)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Elżbieta

  05-08-2021 17:02

  Martwi mnie to,że moja zielistka,która wisi w słomianych koszach w kuchni ( strona połydniowa)...ma bardzo długie liście.. Liście załamują się. Nie wiem,czy ma tak dobre warunki..czy jednak złe.. Podlewam ją umiarkowanie,dodaję nawóz naturalny ze skórek bananów..niby wszystko ...

  Gość Andrzej

  10-07-2021 09:46

  Zielistka czubiasta to jest chlorophytum laxum, a nie comosum, coć podobna. Jest znacznie rzadsza niż zielistka Sternberga. Też może być uprawiana jako roślina doniczkowa.

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl