Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum, syn. Chlorophytum elatum syn. Chlorophytum capense) nazywana czasem mylnie zielistką czubiastą (która jest w rzeczywistości innym gatunkiem), to roślina z rodziny liliowatych (Liliaceae). Rośliny te rosną naturalnie w tropikalnych obszarach południowej Afryki.

Roślina jest długowieczna i może dorastać do 45 cm wysokości i szerokości. Jej ozdobne liście są szablowate, spiczasto zakończone, podobne do trawy, długości do 50 cm i 2,5 cm szerokości. Zwykle są zielone z szerokim białym paskiem pośrodku, czasami układ pasów jest odwrotny. 

Zielistka Sternberga kwitnie wiosną i latem. Na długich bezlistnych łodygach wyrastają drobne i niepozorne kwiaty zielistki. Charakterystyczne dla zielistek jest to, że miejsce kwiatów po jakimś czasie zajmują małe roślinki, które można ukorzenić.

Wymagania i uprawa

Zielistka Sternberga jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Dobrze rośnie praktycznie na każdym stanowisku – dobrze znosi zarówno słońce, jak i półcień. W bardzo ciemnym miejscu białe paski na liściach szybko zielenieją. Jasne światło jest niezbędne do prawidłowego wybarwiania się liści jednak silne i bezpośrednie nasłonecznienie szybko powoduje przypalenia blaszek liściowych. Roślina nie jest wymagająca co do podłoża i wystarczy jeśli będzie ono próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o pH obojętnym (typowa ziemia do roślin zielonych).

Podlewanie zielistki powinno być obfite jeśli roślina rośnie w wiszącej doniczce w słońcu lub normalne jeśli rośnie w półcieniu na parapecie. Jeśli roślina rośnie w suchym miejscu niezbędne będzie zraszanie liści miękką wodą o temperaturze pokojowej. Od marca do kwietnia zielistkę można nawozić raz na dwa tygodnie nawozem do roślin o zielonych liściach.

Zielistka może rosnąć praktycznie bez końca jeśli zapewnimy jej co 3-4 lata większą doniczkę i świeże podłoże. Zielistkę należy przesadzać dopiero wtedy, kiedy korzenie zaczną przerastać otwory w dnie doniczki.

Najlepiej jednak co 3-4 lata odmładzać roślinę z młodych roślinek wyrastających na rozłogach.

Zastosowanie

Zielistka Sternberga doskonale prezentuje się w wiszących doniczkach lub ustawiona na szafce lub na kratce. Dobrze również wygląda posadzona w doniczce na parapecie lub wśród innych roślin doniczkowych na kwietniku.

Ciekawe odmiany

  • 'Variegatum' – o jasnych, kremowych liściach z zielonym brzegiem
  • 'Bonnie' – liście jasnozielone, szerokie z białym paskiem, żółte pędy kwiatowe
  • 'Ocean' – jasnozielone liście z kremowym brzegiem
  • 'Vittatum' – szarozielone liście z białym i szerokim paskiem
  • 'Zebra' – ciemnozielone liście z żółtymi paskami na brzegach

Ciekawostki

Nazwa rodzajowa Chlorophytum znaczy po łacinie "zielona roślina" – stąd polska nazwa, zielistka lub zielistek.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland