Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
54
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Uprawa roślin w szklanych pojemnikach

Zakładanie ogrodów w szklanych pojemnikach, choć wydaje się być trudne, nie jest wcale bardzo skomplikowane, nie wymaga też dużych nakładów czasu, pracy i nie jest bardzo kosztowne. Dowiedz się, jak to zrobić i jakie rośliny posadzić w szklanym pojemniku.

 

Ogród w szklanej kuli lub innym przezroczystym naczyniu może być założony przez każdego. Uprawa roślin jest łatwa, gdyż w częściowo zamkniętym środowisku, są mniej narażone na niekorzystne warunki. Ponadto taki mini ogród zajmuje mało miejsca i jest niebanalną dekoracją wnętrz.

Kilka lat temu świat usłyszał o eksperymencie botanika Davida Latimera, który stworzył w pełni wystarczalny ekosystem ogrodu zamkniętego w kuli. Rośliny harmonijnie rozwijały się nie podlewane przez kilkadziesiąt lat. Chociaż w przezroczystych szklanych naczyniach nie uda się osiągnąć takiego rezultatu, roślinom można zapewnić znacznie lepsze warunki, niż przy tradycyjnej doniczkowej uprawie. Przede wszystkim będzie to - wyższa i stała: wilgotność powietrza, wilgotność i temperatura.

Jakie rośliny nadają się do uprawy w szklanych pojemnikach?

W ogrodach półotwartych można uprawiać szeroką grupę roślin.

Często są to sukulenty i kaktusy wolno rosnące i nie osiągające dużych rozmiarów (niektóre aloesy, eszewerie, gymnokalicja, pachyphytum). W ogrodach typu las – można posadzić paprocie (orliczka kreteńska, niekropień) oraz bluszcze. W pojemniku, który ma wąski otwór uprawia się gatunki, które lubią dużą wilgotność powietrza. Są to m.in. fittonie, pasiatki/bluszcze, figowiec pnący, kaladium, maranta, neoregelia, niedośpian, papirus zmienny, peperomia, trzykrotka, storczyki, rosiczki i muchołówka.

Zobacz galerię roślin w szklanych pojemnikach

Ogród w szkle, fot. Free-Photos - Pixabay
Fot. Free-Photos/Pixabay

Rośliny do uprawy w szklanych pojemnikach powinny charakteryzować się:

  • wolnym wzrostem;
  • niewielkimi rozmiarami części nadziemnej i systemu korzeniowego;
  • wytwarzaniem dekoracyjnych liści lub kwiatów;
  • dużą wartością dekoracyjną przez długi czas.

Wybór pojemnika

Do stworzenia szklanego mini-ogrodu można użyć różnorodnych – ale koniecznie przezroczystych naczyń. Mogą być ze szkła lub pleksi. Często są to nieużywane akwaria, słoje, gąsiory lub specjalnie zakupione na tą „okazję” szklane kule. Jeśli naczynie ma szeroki otwór, z założeniem ogrodu nie będzie żadnych problemów „manualnych”. W przypadku kul i innych przedmiotów z wąskim otworem, do wykonywania poszczególnych prac niezbędna może okazać się peseta.

Ułożenie podłoża

Na początku w kuli umieszcza się żwir, który pełni funkcję ozdobną oraz drenażową. W zależności od wysokości naczynia warstwa powinna mieć grubość 2-5cm. Następnie usypuje się kolejną grubszą warstwę złożoną z piaszczystego lub torfowego podłoża (w zależności od uprawianych roślin). Podłoże można odpowiednio ukształtować – nie musi być płaskie.

Ponadto w mini-ogrodzie często umieszcza się ozdobne kolorowe kamyki, szklane kulki i inne ozdoby. Jenak na tym etapie dodaje się atrakcyjne elementy tylko do podłoża. Inne (nadziemne) na tym etapie będę tylko przeszkadzały w sadzeniu roślin.

ogród w szklanej kuli fot. Maksim Shebeko - Fotolia.com
Fot. Maksim Shebeko/Fotolia
mini ogródki w szklanych pojemnikach fot. Maksim Shebeko - Fotolia.com
Fot. Maksim Shebeko/Fotolia

Sadzenie roślin

W miejscach, gdzie zieleń będzie posadzona, wykonujemy otwory. Rośliny delikatnie umieszczamy w niewielkich dołkach. Warto to robić z użyciem pesety lub dwóch patyczków. Do ogrodu w kuli zaleca się wybierać ukorzenione już sadzonki. Korzenie należy zagrzebać w ziemi. Podczas pracy trzeba uważać, aby nie zabrudzić ścianek naczynia (potem jest problem z czyszczeniem). Zwykle w ogrodach szklanych nie sadzi się więcej niż 3-4 rośliny.

Umieszczenie ozdób

Po posadzeniu zieleni można przystąpić do dekoracji „ogródka”. Poszczególne ozdoby należy umieszczać tak, aby to rośliny były najbardziej wyeksponowane. Do dekoracji można użyć spreparowanych korzeni, szyszek, kamieni, fragmentów glinianych donic czy małych figurek. Ważnym elementem jest także umieszczenie warstwy mchu (np.: torfowca). Szklany ogród może imitować dany ekosystem, np. las lub pustynię.

ogród w szklanym naczyniu fot. delecroixphoto - Fotolia.com
Fot. delecroixphoto/Fotolia
ogród w szklanym czajniku fot. ammij - Fotolia.com
Fot. ammij/Fotolia

Pielęgnacja

Prace nad szklanym ogródkiem sprowadzają się głównie do regularnego, chociaż nie częstego nawadniania. Można zastąpić je przez zraszanie. Raz na kilka miesięcy do wody warto dodać odrobinę nawozu.

Co pewien czas można je także spryskiwać gnojówkami z roślin – przeciwko chorobom i szkodnikom. W przypadku zauważenia niepokojących objawów – zwłaszcza chorób grzybowych – stosuje się chemię. Sporadyczne nawożenie jest korzystne, gdyż wzmacnia rośliny. Nie można jednak przesadzać, gdyż w tym wypadku nie zależy nam na szybkim wzroście zieleni. Rozrastające się okazy należy przycinać lub wymieniać na nowe.

Kulę warto umieścić w miejscu jasnym – o dużej ilości światła rozproszonego. Należy przy tym pamiętać, aby szklanych ogrodów nie ustawiać na słonecznym parapecie. Podwójne szkło w czasie upałów może zadziałać jak soczewka i doprowadzić do poparzenia, a nawet zniszczenia roślin.

Trzeba zdać sobie sprawę, że taki ogród nie jest długotrwały. Co pewien czas – np.: kilkanaście miesięcy lub kilka lat trzeba będzie go „odnowić”.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: svf74/Fotolia

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT