Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) należy do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). W środowisku naturalnym ta owadożerna bylina występuje jedynie na bagnach i moczarach Karoliny Północnej i Południowej.

Muchołówka amerykańska wytwarza grube kłącza oraz tworzy rozetę z liści o wysokości do ok. 10 cm i średnicy 15-20 cm. Liście są dwóch rodzai – jedne mają sercowaty, wydłużony kształt, drugie to rodzaj liści-połapek. Są przekształcone tak, aby mogły łapać owady i inne mniejsze stawonogi.

Liście-pułapki przypominają dwie uzębione łupiny lub powieki z długimi rzęsami.

  • Roślina łapie owada zwabiając go słodkim nektarem wytwarzanym po wewnętrznej, czerwonawej stronie liści. → Gdy zwierze wejdzie do środka, podrażnia specjalne włoski czuciowe. Jest ich po 3 na jednej części (razem 6) → Następuje szybkie zamknięcie się liści.
  • Wystarczy, że owad dotknie jeden włosek dwa razy lub dwa różne włoski, a pułapka gwałtownie się zamyka. Następnie zaczyna wydzielać soki trawienne. Proces trawienia trwa około tygodnia. Gdy jest po wszystkim liście otwierają się i czyhają na kolejnego owada
  • Gdy zdarza się, że pułapka nie jest w stanie zamykać się ponownie i przestaje pełnić swoją pierwotną funkcję i obumiera.

Rośliny wytwarzają kwiatostany na długich, grubych łodygach, które wypuszczają przy dogodnych warunkach. Kwiaty są promieniste i barwy białej.

Muchołówki wytwarzają drobne, czarne i błyszczące nasiona.

Uprawa i wymagania

Muchołówka lubi stanowisko nasłonecznione – najlepiej ustawić ja na południowym parapecie. Idealne podłoże to mieszanka torfu z piaskiem w stosunku 2:1. Wymaga kwaśnego odczynu o pH 3-5.

Należy również utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Woda do podlewania powinna być miękka i pozbawiona wszelkich związków chemicznych. Najlepiej nadaje się woda destylowana lub przefiltrowana w filtrze odwróconej osmozy. Nadaje się również przygotowana woda z kranu (odstana). Muchołówki nigdy nie nawozimy!

Jest rośliną ciepłolubną. Optymalna temperatura do wzrosty w lecie to 20-30 °C. W zimie wymaga okresy spoczynku – należy wtedy zaniechać podlewania oraz ustawić roślinę w temperaturze 5-10 °C na minimum 4-6 tygodni.

Polecane odmiany

Obecnie na rynku mamy bardzo dużo odmian wyhodowanych sztucznie (czyli kultywarów). Niektóre z nich wyróżniają się znacznie swoimi rozmiarami, kształtem liści lub kolorem.

  • 'Red-Green' – czerwieniące się na słońcu liście pułapkowe, kompaktowa
  • 'B52' – jedna z największych, dostępnych na rynku odmian
  • 'Fire Mouth' – małe, falbaniaste zęby pułapek o żółtawym zabarwieniu
  • 'Red Burgundy' – soczyście czerwona cała roślina

 
Zdjęcia tytułowe: "0754 Dionaea muscipula"/crabchick/CC BY 2.0, Gabriel/Unsplash, MonikaP/Pixabay, Dionaea muscipula/LennyWorthington/CC BY-SA 2.0, Calyponte/Dionaea_muscipula_flower_1.JPG/CC BY-SA 3.0/Link, NC Orchid/Dionaea muscipula in flower/CC BY 2.0/Link