Logo
Logo

Alokazja / Zakleśń (Alocasia)

Alokazja / Zakleśń (Alocasia) | To roślina doniczkowa o egzotycznym pochodzeniu z południowo-wschodniej Azji, która wnosi tropikalny akcent do każdego wnętrza. Charakteryzuje się wyprostowanym, krzewiastym pokrojem i imponującymi, strzałkowatymi liśćmi o różnorodnych odcieniach i unerwieniu. Idealna do uprawy domowej, alokazja wymaga jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska, przepuszczalnego podłoża z lekko kwaśnym do neutralnym pH, oraz umiarkowanego podlewania. Jej dekoracyjne liście i łatwość w pielęgnacji sprawiają, że jest doskonałym wyborem dla miłośników roślin, pragnących dodać zielonej energii do swojego otoczenia.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Pokrój: luźny, wzniesiony, rozłożysty
 • Wysokość: do 1 m
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

  Alokazja (Alocasia) to rodzaj roślin zielnych należący do rodziny obrazkowatych (Araceae). Pochodzi z tropikalnych lasów południowo-wschodniej Azji, głównie z Filipin. W Polsce, ze względu na swój egzotyczny charakter, alokazje to popularne rośliny doniczkowe.

  Jak wygląda alokazja? Jak ją rozpoznać?

  Wśród rodzaju wyróżniamy wiele gatunków o różnych rozmiarach: od małych, dorastających do ok. 75 cm, do naprawdę ogromnych alokazji drzewiastych, osiągających do 10 m wysokości. Odmiany, które uprawiamy w naszych domach rzadko jednak przekraczają 1 m.

  Alokazja ma pokrój wyprostowany, krzewiasty. Wytwarza duże, strzałkowate, ciemnozielone liście, które w zależności od odmiany mogą mieć np. wyjątkowo ciemny odcień, dekoracyjne unerwienie czy falisty brzeg. Są osadzone na długich i grubych ogonkach. Wyrastają ze szczytu łodygi. Sama łodyga jest najczęściej podziemna i tworzy bulwę pędową lub rozłogi. W formie nadziemnej najczęściej jest płożąca, rzadziej wzniesiona.

  Alokazja roznorodnosc gatunkow Alocasia, fot. AdobeStock_375422764
  Fot. b.illustrations / AdobeStock
  Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!
  Przeczytaj także
  Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!

  Kwiaty są zebrane w kolbowe kwiatostany i mogą się mocno różnić dla poszczególnych gatunków. W uprawie domowej pojawiają się wyjątkowo rzadko. Owocostan, tak samo jak kwiatostan jest osłonięty pochwą, która złożona jest z małych jagód.

  Alokazja wytwarza sok roślinny, który może być biały, kremowy albo bezbarwny.

  Wymagania i uprawa alokazji

  Alokazja, jako roślina tropikalna, preferuje jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowiska, co czyni ją idealną do uprawy wewnątrz pomieszczeń. Roślina wymaga podłoża bogatego w materię organiczną, które zapewnia odpowiednią żyzność i wspiera jej intensywny wzrost. Podłoże powinno być przepuszczalne, aby uniknąć zastojów wody i gnicia korzeni, co można osiągnąć przez dodanie perlitu lub piasku. Ważne jest również, aby podłoże miało lekko kwaśny do neutralnego pH, co jest idealne dla większości odmian alokazji.

  Optymalna temperatura do wynosi około 21°C, przy czym minimalna akceptowalna temperatura to 18°C. 

  Alokazja przechodzi stan spoczynku zimą.

  Pielęgnacja alokazji. O czym nie możemy zapominać?

  Roślina ta wymaga umiarkowanego podlewania, unikając nadmiernego przemoczenia gleby, co może prowadzić do gnicia korzeni. Regularne zraszanie liści miękką wodą pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza, co jest kluczowe dla zdrowego wzrostu alokazji. W okresie zimowym zaleca się ograniczenie podlewania.

  Podczas aktywnego wzrostu, od wiosny do jesieni, alokazję należy regularnie nawozić co dwa tygodnie, stosując nawóz przeznaczony dla roślin zielonych. Ze względu na szybki wzrost i dużą masę liści, roślina wymaga corocznego przesadzania na wiosnę. Starsze egzemplarze alokazji, których nie można już łatwo przesadzić, wymagają wymiany górnej warstwy podłoża w doniczce.

  Regularne usuwanie kurzu z liści nie tylko poprawia wygląd rośliny, ale również umożliwia lepszą fotosyntezę.

  Zastosowanie alokazji w domu

  Alokazja jest bardzo popularną rośliną domową. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swoim bardzo dekoracyjnym liściom. Wspaniale wygląda w dużych, nowoczesnych wnętrzach górując nad innymi roślinami doniczkowymi – razem tworzą namiastkę dżungli we wnętrzu.

  Wybrane gatunki i odmiany alokazji

  • Alokazja amazońska, szkieletowa (Alocasia amazonica) 'Bambino Arrow' – wyjątkowo mała, jasne i wyraźne unerwienie liści
  • Alocasia cucullata 'Black Velvet' – prawie czarne liście i srebrne unerwienie
  • Alocasia zebrina – paski na ogonkach liściowych

  Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat
  Przeczytaj także
  Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat

  Ciekawostki o alokazji

  Czasem można spotkać tę roślinę pod nazwą "ucho słonia" (z ang.), natomiast nasi zachodni sąsiedzi w tłumaczeniu nazywają alokazję "strzałoliściem". Niektóre alokazje (np. odmiana 'Portodora') bywają mylone z bardzo podobną do nich, dużą kolokazją jadalną (Colocasia esculenta).


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: flowercouncil.co.uk

  Autor
  Alokazja / Zakleśń
  Alokazja / Zakleśń
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Tagi
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)