Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany
Ciekawostki

Alokazja (Alocasia) to rodzaj roślin zielnych należący do rodziny obrazkowatych (Araceae). Rośliny te mają filipińskie korzenie – rosną w tropikalnych lasach południowo-wschodniej Azji.

Wśród rodzaju wyróżniamy wiele gatunków: od małych i średnich (dorastających do ok. 75 cm) do naprawdę wielkich (alokazji drzewiastych, osiągających do 10 m!). Odmiany które uprawiamy w naszych domach rzadko jednak przekraczają 1 m.

Alokazja ma pokrój wyprostowany, krzewiasty. Wytwarza duże, strzałkowate, ciemnozielone liście, które w zależności od odmiany mogą mieć wyjątkowo ciemny odcień, dekoracyjne unerwienie czy falisty brzeg. Są osadzone na długich i grubych ogonkach.

Liście rośliny wyrastają ze szczytu łodygi, a ta jest najczęściej podziemna i tworzy bulwę pędową lub rozłogi. W formie nadziemnej najczęściej jest płożąca, rzadziej wzniesiona.

Kwiaty są zebrane w kolbowe kwiatostany i mogą się mocno różnić dla poszczególnych gatunków. W uprawie domowej pojawiają się wyjątkowo rzadko. Owocostan tak jak kwiatostan jest osłonięty pochwą, w której znajdują się owoce rośliny – jagody.

Alokazja wytwarza obficie sok roślinny, który może być biały, kremowy albo bezbarwny.

Wymagania i uprawa

Alokazja jest rośliną światłolubną. Dobrze się czuje w temperaturze pokojowej. Lubi umiarkowane podlewanie i zraszanie liści miękką wodą oraz delikatne usuwanie z nich kurzu. W okresie zimowym przechodzi stan spoczynku. W tym czasie należy zaniechać podlewania rośliny.

Optymalna temperatura do wzrostu alokazji to 21°C. minimalna to 18°C.

Roślinę należy nawozić od wiosny do jesieni, co dwa tygodnie. Z uwagi na dużą masę zielonych liści roślina wymaga corocznego przesadzania na wiosnę. Starszym roślinom należy wymieniać górną warstwę podłoża w doniczce.

Zastosowanie

Alokazja jest bardzo popularną rośliną domową. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swoim bardzo dekoracyjnym liściom. Wspaniale wygląda w dużych, nowoczesnych wnętrzach górując nad innymi roślinami doniczkowymi – razem tworzą namiastkę dżungli we wnętrzu.

Wybrane gatunki i odmiany

  • Alokazja amazońska, szkieletowa (Alocasia amazonica) 'Bambino Arrow' – wyjątkowo mała, jasne i wyraźne unerwienie liści
  • Alocasia cucullata 'Black Velvet' – prawie czarne liście i srebrne unerwienie
  • Alocasia zebrina – paski na ogonkach liściowych

Ciekawostki

Czasem można spotkać tę roślinę pod nazwą "ucho słonia" (z ang.), natomiast nasi zachodni sąsiedzi w tłumaczeniu nazywają alokazję "strzałoliściem". Niektóre alokazje (np. odmiana 'Portodora') bywają mylone z bardzo podobną do nich, dużą kolokazją jadalną (Colocasia esculenta).


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: flowercouncil.co.uk