Logo
Logo

Perlit ogrodniczy | Zastosowanie w ogrodzie i w uprawie roślin doniczkowych

Perlit ogrodniczy to kruszywo wykorzystywane w profesjonalnym ogrodnictwie i uprawie roślin szklarniowych. Od kilku lat jest dostępny także dla ogrodników amatorów. Sprawdź, po co stosować perlit, jakie ma właściwości i czy warto go kupić.

Spis treści
Czym jest perlit i jakie ma właściwości? Jak stosować perlit w uprawie roślin ogrodowych i doniczkowych?

Czym jest perlit i jakie ma właściwości?

Popularny w uprawach ogrodniczych i stosowany jako dodatek do podłoży perlit jest skałą pochodzenia wulkanicznego. Po wydobyciu jest ona kruszona i poddawana obróbce termicznej (w temperaturze 1000 stopni Celsjusza), co powoduje wyparowanie wody oraz gazów. Gotowy do zastosowanie perlit jest lekki, ma zwykle postać białych lub szarych granulek średnicy 5-6 milimetrów i porowatą strukturę oraz jest obojętny chemicznie (pH ok. 7).

Właściwości te powodują, że perlit jest szeroko stosowanym materiałem biologicznym, w różnych gałęziach przemysłu (np. budownictwo, ogrodnictwo). Dobrze napowietrza podłoże i magazynuje wodę, dlatego w ogrodnictwie stosowany jest do produkcji specjalnych podłoży dla roślin – obecność perlitu pomaga utrzymać optymalne warunki wodno-powietrzne w strefie korzeniowej roślin (np. zapobiega przelaniu roślin).

Co niemniej ważne, perlit nie zawiera żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia i życia człowieka, a także jest stosunkowo tani. Dodatkowo, oprócz wpływu na dobry drenażu i lepszą strukturę gleby, chroni sadzonki w czasie przymrozków oraz zatrzymuje wodę i składniki odżywcze w nawozach organicznych (np. kompoście).

Jak stosować perlit w uprawie roślin ogrodowych i doniczkowych?

Aby perlit dobrze spełniał swoje zadanie, należy pamiętać o właściwym jego stosowaniu, czyli odpowiednich proporcjach. Zaleca się, aby wymieszać perlit z podłożem w proporcji np. 1:3, czyli np. 1 litr (lub inna jednostka) perlitu należy zmieszać z 3 litrami (lub innymi jednostkami) gleby.

Perlit dodany do podłoża ogrodniczego rozluźnia je, spulchnia oraz napowietrza, co przede wszystkim ułatwia właściwy rozwój korzeni. Ponadto, ze względu na sterylność i optymalną strukturę stanowi idealne podłoże do rozmnażania i sadzonkowania oraz uprawy roślin – głównie w doniczkach i pojemnikach, a także uprawy bezglebowej (wykorzystującej specjalne maty z dodatkiem perlitu).

Perlit 5 litrów, Sklep ZielonyOgrodek
Perlit ogrodniczy
To cenny dodatek do ziemi i podłoży uprawnych. Spulchniając podłoże stwarza znakomite warunki do rozwoju systemu korzeniowego.
Sprawdź, jaki perlit mamy w naszej ofercie

Bardzo często, granulowany tzw. agro perlit jest stosowany w profesjonalnych uprawach szkółkarskich oraz szklarniowych – głównie warzyw (np. pomidora, ogórka, sałaty) oraz roślin ozdobnych, hodowanych na kwiat cięty. Perlit można także z powodzeniem stosować w czasie sadzenia ozdobnych roślin ogrodowych (szczególnie w donicach i pojemnikach), dzięki czemu będą one lepiej się ukorzeniać i zmniejszy się ryzyko występowania nadmiaru wilgoci w glebie.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos

Autor
Perlit ogrodniczy | Zastosowanie w ogrodzie i w uprawie roślin doniczkowych
Perlit ogrodniczy | Zastosowanie w ogrodzie i w uprawie roślin doniczkowych
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl