Perlit ogrodniczy | Zastosowanie w ogrodzie i w uprawie roślin doniczkowych

jak stosować perlit ogrodniczy fot. FotoHelin - Depositphotos

Perlit ogrodniczy to kruszywo wykorzystywane w profesjonalnym ogrodnictwie i uprawie roślin szklarniowych. Od kilku lat jest dostępny także dla ogrodników amatorów. Sprawdź, po co stosować perlit, jakie ma właściwości i czy warto go kupić.

Posłuchaj
00:00
46
Spis treści
Czym jest perlit i jakie ma właściwości? Jak stosować perlit w uprawie roślin ogrodowych i doniczkowych?

Czym jest perlit i jakie ma właściwości?

Popularny w uprawach ogrodniczych i stosowany jako dodatek do podłoży perlit jest skałą pochodzenia wulkanicznego. Po wydobyciu jest ona kruszona i poddawana obróbce termicznej (w temperaturze 1000 stopni Celsjusza), co powoduje wyparowanie wody oraz gazów. Gotowy do zastosowanie perlit jest lekki, ma zwykle postać białych lub szarych granulek średnicy 5-6 milimetrów i porowatą strukturę oraz jest obojętny chemicznie (pH ok. 7).

Właściwości te powodują, że perlit jest szeroko stosowanym materiałem biologicznym, w różnych gałęziach przemysłu (np. budownictwo, ogrodnictwo). Dobrze napowietrza podłoże i magazynuje wodę, dlatego w ogrodnictwie stosowany jest do produkcji specjalnych podłoży dla roślin – obecność perlitu pomaga utrzymać optymalne warunki wodno-powietrzne w strefie korzeniowej roślin (np. zapobiega przelaniu roślin).

Co niemniej ważne, perlit nie zawiera żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia i życia człowieka, a także jest stosunkowo tani. Dodatkowo, oprócz wpływu na dobry drenażu i lepszą strukturę gleby, chroni sadzonki w czasie przymrozków oraz zatrzymuje wodę i składniki odżywcze w nawozach organicznych (np. kompoście).

Jak stosować perlit w uprawie roślin ogrodowych i doniczkowych?

Aby perlit dobrze spełniał swoje zadanie, należy pamiętać o właściwym jego stosowaniu, czyli odpowiednich proporcjach. Zaleca się, aby wymieszać perlit z podłożem w proporcji np. 1:3, czyli np. 1 litr (lub inna jednostka) perlitu należy zmieszać z 3 litrami (lub innymi jednostkami) gleby.

Perlit dodany do podłoża ogrodniczego rozluźnia je, spulchnia oraz napowietrza, co przede wszystkim ułatwia właściwy rozwój korzeni. Ponadto, ze względu na sterylność i optymalną strukturę stanowi idealne podłoże do rozmnażania i sadzonkowania oraz uprawy roślin – głównie w doniczkach i pojemnikach, a także uprawy bezglebowej (wykorzystującej specjalne maty z dodatkiem perlitu).

Perlit 5 litrów, Sklep ZielonyOgrodek
Perlit ogrodniczy
To cenny dodatek do ziemi i podłoży uprawnych. Spulchniając podłoże stwarza znakomite warunki do rozwoju systemu korzeniowego.
Sprawdź, jaki perlit mamy w naszej ofercie

Bardzo często, granulowany tzw. agro perlit jest stosowany w profesjonalnych uprawach szkółkarskich oraz szklarniowych – głównie warzyw (np. pomidora, ogórka, sałaty) oraz roślin ozdobnych, hodowanych na kwiat cięty. Perlit można także z powodzeniem stosować w czasie sadzenia ozdobnych roślin ogrodowych (szczególnie w donicach i pojemnikach), dzięki czemu będą one lepiej się ukorzeniać i zmniejszy się ryzyko występowania nadmiaru wilgoci w glebie.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści