Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
26
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Perlit ogrodniczy – zastosowanie w ogrodzie i w uprawie roślin doniczkowych

Perlit ogrodniczy to kruszywo wykorzystywane w profesjonalnym ogrodnictwie i uprawie roślin szklarniowych. Od kilku lat jest dostępny także dla ogrodników amatorów. Sprawdź, po co stosować perlit, jakie ma właściwości i czy warto go kupić.

 

Czym jest perlit i jakie ma właściwości?

Popularny w uprawach ogrodniczych i stosowany jako dodatek do podłoży perlit jest skałą pochodzenia wulkanicznego. Po wydobyciu jest ona kruszona i poddawana obróbce termicznej (w temperaturze 1000 stopni Celsjusza), co powoduje wyparowanie wody oraz gazów. Gotowy do zastosowanie perlit jest lekki, ma zwykle postać białych lub szarych granulek średnicy 5-6 milimetrów i porowatą strukturę oraz jest obojętny chemicznie (pH ok. 7).

Właściwości te powodują, że perlit jest szeroko stosowanym materiałem biologicznym, w różnych gałęziach przemysłu (np. budownictwo, ogrodnictwo). Dobrze napowietrza podłoże i magazynuje wodę, dlatego w ogrodnictwie stosowany jest do produkcji specjalnych podłoży dla roślin – obecność perlitu pomaga utrzymać optymalne warunki wodno-powietrzne w strefie korzeniowej roślin (np. zapobiega przelaniu roślin).

Co niemniej ważne, perlit nie zawiera żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia i życia człowieka, a także jest stosunkowo tani. Dodatkowo, oprócz wpływu na dobry drenażu i lepszą strukturę gleby, chroni sadzonki w czasie przymrozków oraz zatrzymuje wodę i składniki odżywcze w nawozach organicznych (np. kompoście).

Jak stosować perlit w uprawie roślin ogrodowych i doniczkowych?

Aby perlit dobrze spełniał swoje zadanie, należy pamiętać o właściwym jego stosowaniu, czyli odpowiednich proporcjach. Zaleca się, aby wymieszać perlit z podłożem w proporcji np. 1:3, czyli np. 1 litr (lub inna jednostka) perlitu należy zmieszać z 3 litrami (lub innymi jednostkami) gleby.

Perlit dodany do podłoża ogrodniczego rozluźnia je, spulchnia oraz napowietrza, co przede wszystkim ułatwia właściwy rozwój korzeni. Ponadto, ze względu na sterylność i optymalną strukturę stanowi idealne podłoże do rozmnażania i sadzonkowania oraz uprawy roślin – głównie w doniczkach i pojemnikach, a także uprawy bezglebowej (wykorzystującej specjalne maty z dodatkiem perlitu).

perlit ogrodniczy
Agroperlit ogrodniczy - 2 litry
To rewelacyjny dodatek do ziemi i podłoży uprawnych. Spulchniając podłoże stwarza znakomite warunki do rozwoju systemu korzeniowego.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE

Bardzo często, granulowany tzw. agro perlit jest stosowany w profesjonalnych uprawach szkółkarskich oraz szklarniowych – głównie warzyw (np. pomidora, ogórka, sałaty) oraz roślin ozdobnych, hodowanych na kwiat cięty. Perlit można także z powodzeniem stosować w czasie sadzenia ozdobnych roślin ogrodowych (szczególnie w donicach i pojemnikach), dzięki czemu będą one lepiej się ukorzeniać i zmniejszy się ryzyko występowania nadmiaru wilgoci w glebie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu