Logo
Logo

Rozmnażanie roślin doniczkowych. To łatwe!

Wczesna wiosna to najlepszy termin na rozmnażanie większości roślin doniczkowych. Dni są coraz dłuższe, a odpowiednie natężenie promieni słonecznych stymuluje rośliny do intensywnego wzrostu. Nasiona szybciej kiełkują, a młode siewki rosną jak szalone. Sadzonki szybciej tworzą korzenie, a pąki w mgnieniu oka wypuszczają żywozielone liście. Zatem... podwiń rękawy i bierz się do roboty!

Zobacz nasz poradnik i 4 proste sposoby na rozmnażanie roślin doniczkowych. Na końcu artykułu znajdziesz też pomocny film!

Spis treści
Jak wyhodować własne sadzonki roślin doniczkowych? Sprawdzone metody Wysiew nasion Podział rośliny Ukorzenianie pędów Ukorzenianie liści FILM: Jak i kiedy szczepić kwiaty doniczkowe? 30 różnych przykładów

Jak rozmnażać rośliny doniczkowe? Najlepsze metody krok po kroku! 

Wysiew nasion

To najprostsza i najbardziej wydajna metoda rozmnażania roślin. Kupując niewielkich torebkę nasion możesz mieć kilkadziesiąt małych roślin (zdjęcie poniżej), za kilka złotych. W ten sposób możesz rozmnażać: paprocie, kaktusy, begonie, palmy, cytrusy, mango, awokado i wiele innych.

Krok po kroku

Wysiej nasiona do doniczki z przepuszczalnym podłożem do wysiewów. Przykryj szczelnie aby zachować wilgoć. Utrzymuj odpowiednią temperaturę dla danego gatunku. Gdy nasiona zaczną kiełkować ustaw je w widnym miejscu. Uchylaj codziennie aby na szybce nie gromadziła się para wodna. Po kilku dniach gdy siewki podrosną zdejmij pokrywę. Gdy siewki będą miały dwie pary liści przepikuj je do większego pojemnika, w którym spędzą kilka tygodni. Wyrośnięte roślinki przesadź do małych doniczek.

rozmnażanie roślin doniczkowych przez wysiew nasion i podział
Fot. MAK MEDIA - GAP GARDENS, urafoc / Depositphotos

Podział rośliny

To rozmnażanie, które można wykonać przy okazji przesadzania, zwykle wtedy gdy roślina nie mieści się w doniczce lub gdy chcemy ją odmłodzić. W ten sposób możesz rozmnażać: kaktusy i inne sukulenty (zdjęcie powyżej) sansewierię, zamiokulkasa, cyklameny, paprocie, bromelie, agawy, aloesy, asparagus, zielistkę i wiele innych.

Krok po kroku

Podczas przesadzania usuń ziemię spomiędzy korzeni i delikatnie rozetnij kępę ostrym nożem, niektóre gatunki można rozdzielić ręcznie. Miejsce cięcia zanurz w cienkiej warstwie ukorzeniacza. Czasem odrosty można pobrać od zewnętrznej części kępy bez konieczności wyjmowania rośliny matecznej z doniczki. Młode roślinki przesadź do małych doniczek i troskliwie pielęgnuj: podlewaj regularnie i dodaj nawóz po miesiącu.

Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Przeczytaj także
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

Ukorzenianie pędów

Sadzonki pędowe mogą być pobrane ze zdrewniałych lub niezdrewniałych pędów wielu roślin doniczkowych. Szybko się ukorzeniają w szklance z wodą lub w ziemi. W ten sposób możesz rozmnażać: fikusy, figowce (zdjęcie poniżej), draceny, juki, bluszcz, scindapsus, cissus, cytrusy, fuksję, pelargonię, gardenię, kamelię i wiele innych.

Krok po kroku

W ziemi
Rozwój korzeni trwa od kilku tygodni, nawet do dwóch miesięcy. Specjalny ukorzeniacz przyspieszy tworzenie korzeni. Do niezdrewniałych sadzonek wybierz ukorzeniacz typu B a do półzdrewniałych typ AB. Jeśli pobierasz sadzonki z pędów bocznych upewnij się, że zrywasz je z fragmentem kory głównego pędu – tzw. piętką. Sadzonki pobierz z pędów wierzchołkowych (czubków) lub fragmentów pędów. Posadź je do lekkiego i przepuszczalnego podłoża. Zraszaj regularnie delikatną mgiełką, przykryj folią lub kloszem, by utrzymać wilgoć. Sprawdzaj często, czy nie pojawiła się pleśń.

W wodzie
Włóż sadzonkę do szklanki z wodą i cierpliwie czekaj, aż sadzonka zacznie wypuszczać korzenie. Już po 2-3 tygodniach powinny pojawić się pierwsze niteczki. Wymieniaj wodę co kilka dni. Ustaw roślinę w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu.

rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki Fot. MAK MEDIA - GAP GARDENS, 404045 / Depositphotos

Ukorzenianie liści

Niektóre rośliny możesz ukorzeniać z sadzonek liściowych, które ukorzeniają się podobnie jak te pędowe. W wodzie doskonale ukorzeniają się popularne fiołków afrykańskich – czyli saintpaulii (zdjęcie powyżej). Ukorzenianie liści w ziemi sprawdzi się najlepiej w przypadku begonii o ozdobnych liściach (zdjęcie powyżej). W ziemi możesz także ukorzeniać sadzonki liściowe wielu innych roślin – np. skrętników czy zamiokulkasów.

Krok po kroku

W wodzie
Od rośliny matecznej oderwij liść wraz z ogonkiem i szybko umieść go w szklance wody. Zmieniaj codziennie wodę aby nie dopuścić do gnicia. Po kilku dniach na końcu ogonka pojawią się korzenie. Przesadź sadzonkę do doniczki z ziemią i okryj folią aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza. Po kilku tygodniach wokół starego liści zaczną wyrastać nowe. Stary liść niedługo zacznie zamierać, ale nie będzie już potrzebny bo nowa roślinka wypuści swoje młode listki.

W ziemi
Wybierz zdrowy liść i utnij go u nasady. Przygotuj przepuszczalne podłoże i dobrze odkażoną mnożarkę lub pojemnik z przykrywką. Umieść liść na podłożu i ponacinaj go w kilku miejscach. Miejsca cięcia powinny przylegać do podłoża – możesz je umocować drucikami. Podlej obficie, utrzymuj temperaturę około 21 stopni i trzymaj pod przykryciem. Po kilku tygodniach w miejscach cięcia pojawią się młode roślinki. Gdy będą miały 2-3 listki odetnij je od liścia matecznego i posadź w oddzielnych doniczkach.

FILM: Jak i kiedy rozmnażać rośliny domowe? 30 różnych przykładów

Make Your Life Greener / Youtube

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Luoxi / Depositphotos

Autor
Rozmnażanie roślin doniczkowych. To łatwe!
Rozmnażanie roślin doniczkowych. To łatwe!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (25)