Uprawa mango z pestki – krok po kroku | Praktyczny poradnik
Nasiona mango kiełkują prawie zawsze – pod warunkiem, że pestki zasadzimy zaraz po wyjęciu ich z owocu. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż mango zacznie kiełkować dopiero po około 3 tygodniach. Dowiedz się, jak w 10 krokach wyhodować własne drzewko mango z pestki.
Dlaczego warto wyhodować mango z pestki?
Drzewo mango
Mango jest owocem wiecznie zielonego drzewa Magnifera indica zwanego mangusodrzewem, mangowym drzewem, posmaczem indyjskim, z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Drzewa mango znajdują swe zastosowanie przede wszystkim jako rośliny uprawne – uprawia się je już od ponad 5 tysięcy lat.
W Indiach uprawa mango stanowi połowę produkcji owoców w tym regionie. Sady mangowców zajmują powierzchnie 1 mln ha. Już w najstarszych księgach hinduskich znajdują się wzmianki o mango – nazywane "owocem bogów". Poza Indiami mango uprawia się w wielu innych krajach – zwłaszcza w klimacie zwrotnikowym i podzwrotnikowym.
Drzewa mango są długowieczne, dożywają nawet do 300 lat i dłużej. Mangowce osiągają do 40 m wysokości. Liście są lancetowate, zebrane w rozety, dorastają do 25 cm długości.
Owoc mango
Mango jest jednym z najsmaczniejszych owoców świata. Spożywane jest na surowo, konserwuje się je w puszkach, wykorzystuje do wyrobu soków, dżemów, galaretek, a suszone owoce dodaje się do sosów. Miąższ jest smaczny, słodki i aromatyczny oraz bogaty w witaminy i minerały. W smaku przypomina połączenie brzoskwini i arbuza.
- Owoc mango jest na ogół wydłużony i spłaszczony.
- Owoce mango zbiera się z drzewa, gdy ich zielona skórka zaczyna jaśnieć.
- Niedojrzałe, twarde owoce, dojrzewają podczas transportu. Maksymalny czas przechowywania nie przekracza 10 tygodni.
- Skórka mango jest cienka i gładka, lecz twarda – usuwa się ją przed zjedzeniem.
- Kolor skórki w zależności od gatunku i odmiany może być: zielony, żółty, różowy, czerwony lub fioletowy.
![]() |
![]() |
Jak wyhodować mango z pestki?
Gdzie i kiedy kupić owoc mango?
Na zakupy wybierz się do pobliskiego supermarketu lub na bazarek. Należy wybierać dojrzałe owoce mango – lekko miękkie, bez widocznych objawów ciemnienia skórki czy gnicia. Owoce mango dostępne są w sklepach przez cały rok. Pamiętaj, że w dorodnym owocu zwykle znajdują się dorodne nasiona.
Najlepiej jest rozpocząć hodowlę mango z pestki na wiosnę. Dni są coraz dłuższe, na zewnątrz jest coraz cieplej. Dzięki temu o wiele łatwiej jest zapewnić kiełkującej roślinie odpowiednią ilość promieni słonecznych i temperaturę niezbędną do kiełkowania.
![]() Fot. patt/Pixabay |
Owoc mango jest na ogół wydłużony i spłaszczony. Owoce mango zbiera się z drzewa, gdy ich zielona skórka zaczyna jaśnieć. Niedojrzałe, twarde owoce, dojrzewają podczas transportu. Maksymalny czas przechowywania nie przekracza 10 tygodni, fot. www.sxc.hu
Wyjmowanie pestki z owocu mango i czyszczenie
Pestkę mango, przypominającą śliwkę, znajdziesz wewnątrz owocu. Ponad połowę owocu stanowi soczysty miąższ koloru żółto-pomarańczowego, resztę stanowi nasienie – pestka. Jest ona duża, silnie spłaszczona, przytwierdzone są do niej włókna.
Pestki mango należy pobierać tylko dojrzałych owoców. Dzięki temu pestka nie będzie przesuszona, a skorupka twarda.
Pestkę należy bardzo dokładnie oczyścić z pozostałości miąższu i włókien. Włókna z pestki mango można usunąć przy pomocy kuchennego zmywaka do naczyń – wykorzystaj w tym celu jego szorstką stronę.
![]() Fot. Robert Owen-Wahl/Pixabay |
Przyspieszenie kiełkowania: moczenie lub "przecieranie"
Aby przyspieszyć kiełkowanie mango można naciąć skorupkę na długości około 5 mm lub delikatnie przetrzeć całą pestkę papierem ściernym. Można także otworzyć pestkę – przy pomocy imadła. Należy to robić bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić "migdału" znajdującego się w środku. Migdał można całkowicie wyjąć ze środka pestki i posadzić płasko pod cienką warstwą ziemi. W temperaturze około 20-25°C pestki mango zaczną kiełkować w ciągu 1-4 tygodni.
Oczyszczoną pestkę mango należy namoczyć w ciepłej wodzie o temperaturze 20-25°C przez 24 godziny. Po tym czasie można ją posadzić w podłożu.
Istnieje także inna metoda, polegająca na moczeniu pestki mango w słoiku z wodą przez okres 2-3 tygodni, aż do momentu pęknięcia nasienia. W tym przypadku należy codziennie wymieniać wodę w słoiku.
Sadzenie pestki mango: doniczka i podłoże
- Pestki mango są duże – należy je sadzić pojedynczo (1 pestkę w doniczce o średnicy minimum 8 cm).
- Pestkę mango należy posadzić szpiczastym końcem do góry i do połowy przysypać podłożem.
- Mango lubi żyzną i przepuszczalne podłoże, dlatego też idealna będzie mieszanina ziemi ogrodniczej, torfu i perlitu (2:1:1), pH między 5,5, a 7,5.
- Należy pamiętać o warstwie drenażu na dnie doniczki – aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać.
- Doniczkę należy postawić w ciepłym i nasłonecznionym miejscu.
Doniczkę z mango należy okryć folią – można do tego wykorzystać folię śniadaniową. Nie można zapomnieć o wykonaniu otworów w folii, przez które będzie uchodzić nadmiar pary wodnej. W ten sposób stworzymy warunki mini szklarni, dzięki którym pestka będzie miała zapewnioną stałą wilgotność powietrza – niezbędną do kiełkowania.
![]() Fot. www.tropicjungle.blox.pl |
Kiełkowanie mango
Po 1-4 tygodniach (w zależności od warunków i dojrzałości owocu) powinna ukazać się młoda kiełkująca roślina – wtedy należy zdjąć folię z doniczki oraz przestawić roślinę bliżej słońca. Aby nie doprowadzić do przypalenia liści przez ostre słońce (na południowym lub zachodnim oknie) roślinę należy przybliżać do słońca stopniowo.
Gdy w pełni rozwiną się pierwsze liście, siewkę można przesadzić do większej doniczki. Roślina nie lubi podłoża ze stojącą wodą, dlatego też należy na dnie doniczki utworzyć warstwę drenażu.
Jak pielęgnować mango w domu?
Mango najlepiej rośnie w pełnym słońcu – na oknie południowym lub zachodnim. Roślinie należy zapewnić pomieszczenie wietrzone, jednak należy uważać aby nie doprowadzić do przeciągów. Mango lubi wysoką wilgotność powietrza.
Podłoże należy utrzymywać stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Roślinę można podlewać od dołu lub od góry. Do podlewania najlepiej wykorzystywać przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej. Należy uważać, aby nie polewać liści, gdyż mango wrażliwe jest na choroby bakteryjne i grzybowe, powodujące czernienie i zniekształcenie młodych liści. Mango jest także wrażliwe na przenawożenie – należy używać nawozów organicznych – np. biohumus.
Przepis na koktajl z mangoJeśli kupiliście owoc mango tylko po to, aby wyjąć z niego pestkę to z miąższu możecie zrobić pyszny koktajl. 2 dojrzałe owoce mango należy obrać ze skórki i usunąć pestki – co zrobić z pestkami już wiecie. Miąższ należy zmiksować z 150 ml jogurtu naturalnego, 50 ml mleka oraz 2 łyżkami cukru trzcinowego. Podawać w wysokich szklankach ~ Smacznego! |
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Oscar Belen/FreeImages
Gość Paweł
15-12-2021 08:46
Moje Mango z pestki po dwóch latach ma już 90cm.liście od połowy po 45cm podlewam raz w tygodniu,ziemia zwykła kwiatowa
Gość Katanna
29-09-2021 06:24
Próbowałam kiełkowania pestki mango według identycznego sposobu. Ładnie wyrosło, ale niestety sama roślina nie przetrwała już zimy.
Gość Aga
27-04-2021 18:54
Naczytałam się o pestkach - jak doprowadzić do wykiełkowania .. zabieram się do swojej pesteczki a tu ta da wykiełkowała już w owocu :) - wielka fasola . Już posadziłam - ciekawe jak sobie poradzi .
Gość Filip
13-04-2021 19:47
Pomocny artykuł dla cierpliwych sadowników możba nie przykrywać doniczki i w taki sposób ja otrzymałem roślinę o około 5 tygodniach. Jeszcze nie zaczęłem jej przybliżać do okna ale jutro zacznę.
Gość Sara
02-04-2021 22:38
Ja po zjedzeniu mango pestke oczyściłam na tyle ile mogłam i zostawiłam do wyschnięcia. Następnego dnia delikatnie otworzyłam skorupkę i wyjęłam migdał - delikatnie nic nie uszkadzając zdjęłam z niego brązową "skórkę" by nie zgniło mi nic. Tak przygotowaną pestkę zwinełam ...
Gość Xawery
16-03-2021 14:03
Zasadzilem i po 4 tygodniach kiełkuje-mam nadzieję że coś z tego wyrośnie :)
Laura20
03-03-2021 11:16
Moja mama posadziła w domu pomarańczę i awokado 😄 Znajduję czasem porady ogrodnicze na http://zorganizowana.pl/. Polecam zajrzeć jak ktoś potrzebuje wskazówek 😄
Gość zielonyogrodek.pl
28-02-2021 16:03
Jak wy posadziliście swoje mango. Czekam na Wasze odpowiedzi:)
Gość Ksymena
16-06-2020 04:49
Nie do końca jestem pewna co to znaczyć"szpiczastym końcem do góry" czy to tą stroną gdzie zaczęło kiełkować? Pozdrawiam
Gość Organ
20-02-2020 08:59
A co dalej ? Po ilu latach będzie owocować? Jak zapylić ?
Redakcja ZielonyOgrodek.pl
20-02-2020 08:15
W artykule była nieścisłość. Już poprawiliśmy. Najlepsza do kiełkowania pestek mango jest mieszanka ziemi ogrodniczej, torfu i perlitu (2:1:1). Można kupić gotowe, lekkie podłoże do wysiewu.
Gość ekhem123
11-02-2020 16:47
To w końcu mam użyć mieszanina piasku z torfem 2:1 czy mieszanina ziemi ogrodniczej, torfu i perlitu (2:1:1)?