Logo
Logo

Uprawa mango z pestki – krok po kroku | Praktyczny poradnik

Nasiona mango kiełkują prawie zawsze – pod warunkiem, że pestki zasadzimy zaraz po wyjęciu ich z owocu. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż mango zacznie kiełkować dopiero po około 3 tygodniach. Dowiedz się, jak w 10 krokach wyhodować własne drzewko mango z pestki.

Streszczenie artykułu
Uprawa mango z pestki w domu jest procesem, który wymaga cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji. Proces zaczyna się od wyboru dojrzałego owocu mango, z którego pestkę należy ostrożnie wyjąć i oczyścić z miąższu. Następnie pestkę umieszcza się w wilgotnej szmatce lub papierowym ręczniku i przechowuje w ciepłym miejscu do momentu, gdy pojawią się pierwsze korzenie. Gdy pestka kiełkuje, można ją posadzić w doniczce wypełnionej mieszanką ziemi do roślin egzotycznych i perlitu. Ważne jest, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu - dużo światła, ale nie bezpośredniego słońca, a także regularne podlewanie, ale bez przelania. Mango lubi wilgoć, dlatego warto utrzymywać ją na odpowiednim poziomie, np. poprzez rozmieszczenie doniczek z wodą w pobliżu rośliny lub stosowanie specjalnych nawilżaczy. Roślina ta jest również wrażliwa na przeciągi i zimno, więc należy ją chronić przed nimi. Prawidłowo pielęgnowane mango zacznie owocować po kilku latach, ale warto być cierpliwym - efekt końcowy na pewno to wynagrodzi.
Spis treści
To o uprawie mango warto wiedzieć! Od czego zacząć rozmnażanie mango? Gdzie i kiedy kupić owoc mango? Wyjmowanie pestki i czyszczenie Jak przyśpieszyć kiełkowanie pestki mango? Jaką ziemię wybrać? Jak posadzić pestkę mango w ziemi? Kiedy pestka mango zacznie kiełkować? Co lubi mango? Jak o nie dbać? Przepis na koktajl z mango

Dlaczego warto wyhodować mango z pestki?

Drzewo mango

Mango jest owocem wiecznie zielonego drzewa Magnifera indica zwanego mangusodrzewem, mangowym drzewem, posmaczem indyjskim, z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Drzewa mango znajdują swe zastosowanie przede wszystkim jako rośliny uprawne – uprawia się je już od ponad 5 tysięcy lat.

W Indiach uprawa mango stanowi połowę produkcji owoców w tym regionie. Sady mangowców zajmują powierzchnie 1 mln ha. Już w najstarszych księgach hinduskich znajdują się wzmianki o mango – nazywane "owocem bogów". Poza Indiami mango uprawia się w wielu innych krajach – zwłaszcza w klimacie zwrotnikowym i podzwrotnikowym.

Drzewa mango są długowieczne, dożywają nawet do 300 lat i dłużej. Mangowce osiągają do 40 m wysokości. Liście są lancetowate, zebrane w rozety, dorastają do 25 cm długości.

Owoc mango

Mango jest jednym z najsmaczniejszych owoców świata. Spożywane jest na surowo, konserwuje się je w puszkach, wykorzystuje do wyrobu soków, dżemów, galaretek, a suszone owoce dodaje się do sosów. Miąższ jest smaczny, słodki i aromatyczny oraz bogaty w witaminy i minerały. W smaku przypomina połączenie brzoskwini i arbuza.

  • Owoc mango jest na ogół wydłużony i spłaszczony.
  • Owoce mango zbiera się z drzewa, gdy ich zielona skórka zaczyna jaśnieć.
  • Niedojrzałe, twarde owoce, dojrzewają podczas transportu. Maksymalny czas przechowywania nie przekracza 10 tygodni.
  • Skórka mango jest cienka i gładka, lecz twarda – usuwa się ją przed zjedzeniem.
  • Kolor skórki w zależności od gatunku i odmiany może być: zielony, żółty, różowy, czerwony lub fioletowy.

Drzewo mango Owoc manga na drzewie
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Jak wyhodować mango z pestki?

Gdzie i kiedy kupić owoc mango?

Na zakupy wybierz się do pobliskiego supermarketu lub na bazarek. Należy wybierać dojrzałe owoce mango – lekko miękkie, bez widocznych objawów ciemnienia skórki czy gnicia. Owoce mango dostępne są w sklepach przez cały rok. Pamiętaj, że w dorodnym owocu zwykle znajdują się dorodne nasiona.

Najlepiej jest rozpocząć hodowlę mango z pestki na wiosnę. Dni są coraz dłuższe, na zewnątrz jest coraz cieplej. Dzięki temu o wiele łatwiej jest zapewnić kiełkującej roślinie odpowiednią ilość promieni słonecznych i temperaturę niezbędną do kiełkowania.

Uprawa mango w doniczce fot. patt - Pixabay
Fot. patt/Pixabay

Owoc mango jest na ogół wydłużony i spłaszczony. Owoce mango zbiera się z drzewa, gdy ich zielona skórka zaczyna jaśnieć. Niedojrzałe, twarde owoce, dojrzewają podczas transportu. Maksymalny czas przechowywania nie przekracza 10 tygodni, fot. www.sxc.hu

Wyjmowanie pestki z owocu mango i czyszczenie

Pestkę mango, przypominającą śliwkę, znajdziesz wewnątrz owocu. Ponad połowę owocu stanowi soczysty miąższ koloru żółto-pomarańczowego, resztę stanowi nasienie – pestka. Jest ona duża, silnie spłaszczona, przytwierdzone są do niej włókna.

Pestki mango należy pobierać tylko dojrzałych owoców. Dzięki temu pestka nie będzie przesuszona, a skorupka twarda.

Pestkę należy bardzo dokładnie oczyścić z pozostałości miąższu i włókien. Włókna z pestki mango można usunąć przy pomocy kuchennego zmywaka do naczyń – wykorzystaj w tym celu jego szorstką stronę.

mango owoc i pestka fot. Robert Owen-Wahl - Pixabay.com
Fot. Robert Owen-Wahl/Pixabay

Przyspieszenie kiełkowania: moczenie lub "przecieranie"

Aby przyspieszyć kiełkowanie mango można naciąć skorupkę na długości około 5 mm lub delikatnie przetrzeć całą pestkę papierem ściernym. Można także otworzyć pestkę – przy pomocy imadła. Należy to robić bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić "migdału" znajdującego się w środku. Migdał można całkowicie wyjąć ze środka pestki i posadzić płasko pod cienką warstwą ziemi. W temperaturze około 20-25°C pestki mango zaczną kiełkować w ciągu 1-4 tygodni.

Oczyszczoną pestkę mango należy namoczyć w ciepłej wodzie o temperaturze 20-25°C przez 24 godziny. Po tym czasie można ją posadzić w podłożu.

Istnieje także inna metoda, polegająca na moczeniu pestki mango w słoiku z wodą przez okres 2-3 tygodni, aż do momentu pęknięcia nasienia. W tym przypadku należy codziennie wymieniać wodę w słoiku.

Sadzenie pestki mango: doniczka i podłoże

  • Pestki mango są duże – należy je sadzić pojedynczo (1 pestkę w doniczce o średnicy minimum 8 cm).
  • Pestkę mango należy posadzić szpiczastym końcem do góry i do połowy przysypać podłożem.
  • Mango lubi żyzną i przepuszczalne podłoże, dlatego też idealna będzie mieszanina ziemi ogrodniczej, torfu i perlitu (2:1:1), pH między 5,5, a 7,5.
  • Należy pamiętać o warstwie drenażu na dnie doniczki – aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać.
  • Doniczkę należy postawić w ciepłym i nasłonecznionym miejscu.

Doniczkę z mango należy okryć folią – można do tego wykorzystać folię śniadaniową. Nie można zapomnieć o wykonaniu otworów w folii, przez które będzie uchodzić nadmiar pary wodnej. W ten sposób stworzymy warunki mini szklarni, dzięki którym pestka będzie miała zapewnioną stałą wilgotność powietrza – niezbędną do kiełkowania.


Fot. www.tropicjungle.blox.pl

Kiełkowanie mango

Po 1-4 tygodniach (w zależności od warunków i dojrzałości owocu) powinna ukazać się młoda kiełkująca roślina – wtedy należy zdjąć folię z doniczki oraz przestawić roślinę bliżej słońca. Aby nie doprowadzić do przypalenia liści przez ostre słońce (na południowym lub zachodnim oknie) roślinę należy przybliżać do słońca stopniowo.

Gdy w pełni rozwiną się pierwsze liście, siewkę można przesadzić do większej doniczki. Roślina nie lubi podłoża ze stojącą wodą, dlatego też należy na dnie doniczki utworzyć warstwę drenażu.

Jak pielęgnować mango w domu?

Mango najlepiej rośnie w pełnym słońcu – na oknie południowym lub zachodnim. Roślinie należy zapewnić pomieszczenie wietrzone, jednak należy uważać aby nie doprowadzić do przeciągów. Mango lubi wysoką wilgotność powietrza.

Podłoże należy utrzymywać stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Roślinę można podlewać od dołu lub od góry. Do podlewania najlepiej wykorzystywać przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej. Należy uważać, aby nie polewać liści, gdyż mango wrażliwe jest na choroby bakteryjne i grzybowe, powodujące czernienie i zniekształcenie młodych liści. Mango jest także wrażliwe na przenawożenie – należy używać nawozów organicznych – np. biohumus.

Koktail z mango
Fot. strecosa/Pixabay

Przepis na koktajl z mango

Jeśli kupiliście owoc mango tylko po to, aby wyjąć z niego pestkę to z miąższu możecie zrobić pyszny koktajl.

2 dojrzałe owoce mango należy obrać ze skórki i usunąć pestki – co zrobić z pestkami już wiecie.

Miąższ należy zmiksować z 150 ml jogurtu naturalnego, 50 ml mleka oraz 2 łyżkami cukru trzcinowego.

Podawać w wysokich szklankach ~ Smacznego!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Oscar Belen/FreeImages

Autor
Uprawa mango z pestki – krok po kroku | Praktyczny poradnik
Uprawa mango z pestki – krok po kroku | Praktyczny poradnik
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

28-06-2024 08:22

Komentarz dodany przez Justyna: Włożyłam świeżo wyjętą, nie zbyt dokładnie oczyszczoną pestkę do doniczki w której rośnie od lat bambus i zapomniałam o niej. Po kilku miesiącach mam drzewko około 70 cm. Rośnie pięknie 😉 Podłożem jest ziemia torfowa.

Gość Paweł

15-12-2021 08:46

Moje Mango z pestki po dwóch latach ma już 90cm.liście od połowy po 45cm podlewam raz w tygodniu,ziemia zwykła kwiatowa

Gość Katanna

29-09-2021 06:24

Próbowałam kiełkowania pestki mango według identycznego sposobu. Ładnie wyrosło, ale niestety sama roślina nie przetrwała już zimy.

Gość Aga

27-04-2021 18:54

Naczytałam się o pestkach - jak doprowadzić do wykiełkowania .. zabieram się do swojej pesteczki a tu ta da wykiełkowała już w owocu :) - wielka fasola . Już posadziłam - ciekawe jak sobie poradzi .

Gość Filip

13-04-2021 19:47

Pomocny artykuł dla cierpliwych sadowników możba nie przykrywać doniczki i w taki sposób ja otrzymałem roślinę o około 5 tygodniach. Jeszcze nie zaczęłem jej przybliżać do okna ale jutro zacznę.

Gość Sara

02-04-2021 22:38

Ja po zjedzeniu mango pestke oczyściłam na tyle ile mogłam i zostawiłam do wyschnięcia. Następnego dnia delikatnie otworzyłam skorupkę i wyjęłam migdał - delikatnie nic nie uszkadzając zdjęłam z niego brązową "skórkę" by nie zgniło mi nic. Tak przygotowaną pestkę zwinełam ...

Gość Xawery

16-03-2021 14:03

Zasadzilem i po 4 tygodniach kiełkuje-mam nadzieję że coś z tego wyrośnie :)

03-03-2021 11:16

Moja mama posadziła w domu pomarańczę i awokado 😄  Znajduję czasem porady ogrodnicze na http://zorganizowana.pl/. Polecam zajrzeć jak ktoś potrzebuje wskazówek 😄

Gość zielonyogrodek.pl

28-02-2021 16:03

Jak wy posadziliście swoje mango. Czekam na Wasze odpowiedzi:)

Gość Ksymena

16-06-2020 04:49

Nie do końca jestem pewna co to znaczyć"szpiczastym końcem do góry" czy to tą stroną gdzie zaczęło kiełkować? Pozdrawiam

Gość Organ

20-02-2020 08:59

A co dalej ? Po ilu latach będzie owocować? Jak zapylić ?

20-02-2020 08:15

W artykule była nieścisłość. Już poprawiliśmy. Najlepsza do kiełkowania pestek mango jest mieszanka ziemi ogrodniczej, torfu i perlitu (2:1:1). Można kupić gotowe, lekkie podłoże do wysiewu.

Gość ekhem123

11-02-2020 16:47

To w końcu mam użyć mieszanina piasku z torfem 2:1 czy mieszanina ziemi ogrodniczej, torfu i perlitu (2:1:1)?

Pokaż wszystkie komentarze