Logo
Logo

Rośliny domowe, które można wyhodować z nasion (pestek) | Rośliny egzotyczne za darmo

Marzyłeś kiedyś o posiadaniu egzotycznych roślin w swoim mieszkaniu? Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jak wyhodować niesamowite rośliny z nasion i pestek, które codziennie jesz. Przygoda z ogrodnictwem nigdy nie była tak prosta i satysfakcjonująca!

Streszczenie artykułu
Hodowanie roślin domowych z nasion i pestek to nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne rozwiązanie. Niektóre z nich, jak na przykład awokado, pomarańcze czy cytryny, możemy wyhodować samodzielnie, korzystając z resztek owoców. W przypadku awokado, wystarczy umieścić pestkę w niewielkim pojemniku z wodą, czekając aż wytworzy korzenie. Następnie należy ją przesadzić do doniczki. Pomarańcze i cytryny hodujemy z nasion, które muszą być świeże i nie wysuszone. Po umyciu i osuszeniu, sadzimy je w wilgotnej ziemi. Inne rośliny, które możemy wyhodować z nasion to np. papryka czy pomidor. Wystarczy wyjąć nasiona z dojrzałego owocu, wysuszyć, a następnie zaszyć w ziemi. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu, takie jak dostęp do światła, odpowiednia temperatura i wilgotność. Hodowanie roślin z nasion i pestek to nie tylko ciekawe hobby, ale również sposób na zdobycie unikalnych roślin, które nie zawsze są dostępne w sklepach ogrodniczych.
Spis treści
Co najłatwiej można wyhodować w domu z pestki? Jak wyhodować cytrusy z pestek? Jak wyhodować palmy z pestek? Jak wyhodować liczi z pestki? Jak wyhodować awokado z pestki? Jak wyhodować mango z pestki? Jak samemu wyhodować bananowiec?

Czy wiesz, jakie rośliny możesz wyhodować w domu?

Wiele egzotycznych gatunków można uprawiać w domu wykorzystując pestki po zjedzeniu owoców. Potrzeba jednak trochę cierpliwości – przygotowanie nasion i sam proces kiełkowania może potrwać kilka tygodni a nawet miesięcy. Taka uprawa (a w szczególności efekty) sprawia jednak mnóstwo satysfakcji.

Uprawiając rośliny "użytkowe" jako ozdoby wnętrz warto zwrócić uwagę na warunki, jakie zapewnia się im na plantacjach (lub jakie mają w środowisku naturalnym). W większości przypadków zieleń lubi wysokie temperatury latem i ochłodzenie zimą. Ważny jest także odpowiedni dobór gleby – nie każda z roślin preferuje zasobne, bogate w składniki pokarmowe podłoża.

Egzotyczne rośliny w naszych domach to nie tylko piękna dekoracja, ale także przypomnienie o cudach natury. Dzięki nim możemy poczuć się jak w tropikalnym raju, nawet w środku zimy. Co więcej, uprawa roślin z nasion to świetny sposób na naukę dla dzieci, które mogą obserwować cały proces wzrostu rośliny od samego początku.

Uprawianie roślin z nasion to nie tylko sposób na piękne wnętrze, ale także świetna forma relaksu. Dzięki temu możemy poczuć się jak prawdziwi ogrodnicy, nawet jeśli nie mamy dostępu do ogrodu. Co więcej, obserwowanie wzrostu i rozwoju naszych roślin przynosi ogromną satysfakcję i pozwala lepiej zrozumieć procesy przyrodnicze. Do popularnych gatunków uprawianych z nasion, które łatwo można wyhodować samodzielnie w domu należą cytrusy, awokado, mango, daktylowiec, banan, a od niedawna także liczi.

5-minutowe Sztuczki / YouTube


Czy cytrusy w domu to dobry pomysł, by zacząć?

W uprawie doniczkowej udaje się uprawa różnych gatunków – od mandarynek, przez cytryny i grejpfruty, aż po  inne, bardziej egzotyczne rośliny cytrusowe. Jednak najłatwiej można uzyskać „plon” z cytryny (nawet tej kupionej w supermarkecie).

Niektóre (nie wszystkie) gatunki cytrusów wytwarzają jadalne owoce (choć zwykle zawierają trochę mniej cukru od tych importowanych), zwykle jednak traktuje się je jako rośliny ozdobne, bo w warunkach domowych kwitną i owocują dopiero po kilku, a czasem kilkunastu latach od wysiewu.

Przygotowanie nasion i wysiewanie
Nasiona cytrusów nie wymagają specjalnych zabiegów przed sadzeniem. Co prawda można je lekko naciąć (co przyśpieszy kiełkowanie), nie jest to jednak koniecznością. Trzeba zapewnić im żyzne, przepuszczalne, lekko kwaśne podłoże. Może to być uniwersalna ziemia wymieszana z piaskiem. Zazwyczaj kiełkuje po 2-3 tygodniach.

Uprawa i pielęgnacja
W początkowych tygodniach uprawy ważne jest utrzymanie dobrej wilgotności podłoża. Później nawadnianie trzeba zmniejszyć wciąż jednak nie dopuszczając do przesuszenia bryły korzeniowej. Optymalne są miejsca jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Sadzonki warto uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie i tym samym uzyskać atrakcyjniejszy pokrój.

Ponadto zaleca się stosować nawozy wieloskładnikowe (np.: humusowe). Cytrusy często są atakowane przez szkodniki (głównie mszyce i przędziorki), dlatego warto profilaktycznie pryskać je ekologicznymi preparatami, by w domu nie stosować chemii. Wiosną i latem powinno się je zraszać. Zimą – jeśli jest taka możliwość – zaleca się je przenieść do umiarkowanie chłodnego pomieszczenia, co wpłynie na późniejsze obfite kwitnienie.

▶ Dowiedz się więcej o domowej hodowli cytrusów z pestek

drzewko cytryny z nasiona Fot. monicore/Pixabay

Drzewko cytrynowe

drzewko pomarańczy z nasiona Fot. Tangopaso/Wikimedia Commons ↓

Pomarańcza

drzewko pomelo z nasionka Fot. Davidals/Wikimedia Commons ↓

Pomelo

Marzysz o palmie w salonie? Teraz to możliwe

Z nasion można uprawiać nawet palmy! Przykładem jest daktylowiec właściwy (Phoenix dactylifera). To propozycja do dużego pomieszczenia, gdyż palma dość szybko mocno rozrasta się zarówno na wysokość jak i szerokość. Pestki (nasiona) można łatwo zdobyć, wyjmując je z łatwo dostępnych suszonych daktyli.

Przygotowanie nasion i wysiewanie
Nasiona mają twardą skorupę dlatego przed sadzeniem warto je moczyć przez kilka dni w wodzie. Następnie sadzi się je na głębokości ok. 2 cm do niezbyt żyznego, przepuszczalnego podłoża (może to być uniwersalna ziemia wymieszana z piaskiem w proporcji 1:2). Kiełkuje po ok. 5 tygodniach.

Uprawa i pielęgnacja
Roślinę zaleca się umieszczać w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Podlewanie wykonuje się umiarkowanie – tak aby nie zalewać, ale także nie przesuszyć palmy. Zabieg częściowo można zastąpić zraszaniem liści i podłoża. Nawożenie również powinno być oszczędne – początkowo dawki nawozu dla roślin pokojowych o ozdobnych liściach warto zmniejszyć o połowę.

▶ Dowiedz się więcej o domowej hodowli palm

A może liczi?

Liczi chińskie, śliwka chińska (Litchi chinensis) to w ostatnich ostatnich latach jedna z najpopularniejszych tropikalnych roślin jadalnych „wprowadzanych” na balkon oraz do uprawy pokojowej. W polskich warunkach roślina rośnie wolno. Przed nastaniem przymrozków należy przenieść ją do pomieszczenia, gdyż podobnie jak inne rośliny egzotyczne bardzo źle znosi chłodne powietrze, a na mrozie zamiera. To gatunek krótkowieczny i nawet mimo troskliwej pielęgnacji zwykle jest ozdobą tylko przez kilka lat.

Przygotowanie nasion i wysiewanie
Nasiona przed wysiewem moczy się w wodzie przez 1-2 dobę. Później umieszcza się je na głębokości 2 cm w mieszaninie torfu, piasku i perlitu (3:1:1). Pestka powinna być usytuowana poziomo. Należy dbać o umiarkowaną wilgotność podłoża. Liczi nie lubi, gdy jest za mokro.

Uprawa i pielęgnacja
Roślinę ustawia się w widnym miejscu. Regularnie – 2-3 razy w tygodniu należy ją podlewać. Gdy podrośnie, warto stosować nawozy humusowe. Warto ją regularnie zraszać (źle reaguje na małą wilgotność podłoża).

Wyhoduj sobie awokado – to idealna roślina dla początkujących

Awokado, smaczliwka (Persea) w środowisku naturalnym jest okazałym, rozłożystym drzewem. W doniczce można wyhodować jego miniaturę – w formie krzaczastej lub  piennej (małego drzewka). To gatunek dość łatwy w uprawie, chociaż nasiona wymagają odpowiednich warunków do wykiełkowania. Zdarza się, że owocuje już po 6-8 latach od posadzenia.

Przygotowanie nasion i wysiewanie
Pestce powinno się zapewnić odpowiednie warunki, wtedy wykiełkuje w ciągu 3-4 tygodni. Można umieścić ją w szklance z wodą (szerszą częścią w dół) z pomocą wzbitych w nią dwóch wykałaczek. To nie zaszkodzi przyszłej roślinie, a dzięki zabiegowi wierzch będzie znajdował się ponad poziomem wody. Dopiero, gdy roślina wykiełkuje i osiągnie 1-2 cm wysokości, warto ją posadzić do donicy (w uniwersalnej, torfowej glebie z piaskiem i perlitem).

Uprawa i pielęgnacja
Roślinę warto uprawiać na słonecznym parapecie (w okresie największych upałów można ją osłaniać, np.: specjalną siatką - cieniówką). Należy ją podlewać regularnie, nawet codziennie. Źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenie (pierwsze objawy to zwijanie liści). Nawożenie wykonuje się co 2 tygodnie od wiosny do końca lata (dobre są nawozy z większą ilością potasu). Latem można ją wystawić na balkon, zimą lubi chłodniejsze pomieszczenia, ale nie znosi mrozów.

▶ Dowiedz się więcej o domowej hodowli awokado z pestek

awokado z pestki fot. Ruth Salvadinho - Pixabay Fot. Ruth Salvadinho/Pixabay

Awokado

drzewko mango z pestki fot. patt - Pixabay Fot. patt/Pixabay

Mango

Drzewo mango w Twoim domu: Jak zacząć?

Mango (Mangifera) naturalnie rośnie w Indiach i Indochinach. To gatunek zimozielony o szerokiej koronie, wytwarzający duże, soczyste owoce (u niektórych odmian waga pestkowców przekracza 1kg). Roślinę uprawianą z pestki w warunkach domowych można formować na 2-2,5 m drzewko.

Przygotowanie nasion i wysiewanie
Skorupkę nasiona warto przetrzeć papierem ściernym. Należy robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić migdału. Takie działanie przyśpieszy kiełkowanie. Nasiono umieszcza się pod cienką warstwą żyznego podłoża (spiczastym końcem do góry). Na dnie pojemnika powinno się usypać solidną warstwę drenażową. Należy dbać o wysoką temperaturę i utrzymywanie dobrej wilgotności podłoża. Kiełkuje w 1-4 tygodnie po posadzeniu.

Uprawa i pielęgnacja
Młodą roślinę powinno się ustawić w miejscu widnym, dobrze oświetlonym, ale wolnym od bezpośredniego nasłonecznienia. Zaleca się stosować nawozy humusowe (są bezpieczne – a gatunek jest wrażliwy na przenawożenie). Profilaktycznie warto stosować ekologiczne preparaty na choroby i szkodniki.

▶ Dowiedz się więcej o domowej hodowli mango z pestki

Rośliny domowe, które można wyhodować z nasion Fot. Wolfgang Claussen, Bishnu Sarangi, Alanyadk, lorraineamy, Hans Braxmeier, Carmem/Pixabay

1 – cytryna, 2 – mango, 3 – awokado, 4 – liczi, 5 – daktylowiec, 6 – bananowiec

Domowy bananowiec: Czy to możliwe?

Banan zwyczajny (Musa paradisiaca) wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest drzewem a krzewiastą byliną. W krajach tropikalnych osiąga jednak pokaźne rozmiary – nawet do 15 m wysokości. W pomieszczeniu bananowiec to oryginalna roślina o egzotycznym wyglądzie.

Przygotowanie nasion i wysiewanie
Nasiona należy oczyścić i przez 1-2 dni moczyć w ciepłej wodzie. Następnie umieszcza się je w mało żyznej, przepuszczalnej glebie (np.: ziemi kokosowej). Pojemnik warto przykryć folią (i sporadycznie wietrzyć). Trzeba uzbroić się w cierpliwość – okres kiełkowania może wynosić od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.

Uprawa i pielęgnacja
Bananowca ustawia się w słonecznym, ciepłym miejscu. Należy regularnie go podlewać – podłoże nie powinno być jednak zbyt mokre. Młodych okazów nie dokarmia się, nawożenie można stosować po kilku miesiącach (nieduże dawki – najlepiej nawozów wieloskładnikowych).

▶ Dowiedz się więcej o domowej hodowli bananowców oraz o uprawie bananowców w ogrodzie

Uprawianie roślin z nasion i pestek to nie tylko sposób na piękne i oryginalne wnętrze, ale także przygoda, która uczy cierpliwości i pozwala lepiej zrozumieć świat roślin. Każda roślina, którą wyhodujesz, będzie świadectwem twojego zaangażowania i troski. Niech twoje mieszkanie stanie się zieloną oazą pełną egzotycznych roślin!


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Sanhanat / Adobe Stock oraz Monika Baechler / Pixabay, zdjęcia w tekście: Tangopaso/Public Domain/Link, Davidals/CC BY-SA 3.0/Link

Autor
Rośliny domowe, które można wyhodować z nasion (pestek) | Rośliny egzotyczne za darmo
Rośliny domowe, które można wyhodować z nasion (pestek) | Rośliny egzotyczne za darmo
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Jpojfr

19-03-2021 07:45

Fajne przydatne

Gość Tost

09-11-2020 07:57

Jeśli chodzi o 'szybkie' rośliny to mi dość szybko wykiełkował granat (ok. 3 tygodnie) i jak na razie rośnie szybko

Gość NIE ZADOWOLONY CZYTELNIK

06-05-2020 18:25

A może coś szybkiego? Tak może rok na hodowlę? Jest taki? Proszę o informację

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl