Logo
Logo

Uprawa mandarynki z pestki | To łatwe!

Wbrew pozorom uprawa mandarynki w warunkach domowych wcale nie jest bardzo trudna, co więcej nasiona można pobierać z owoców i wysiewać w donicach bez względu na porę roku. Dowiedz się, jak wyhodować mandarynkę z pestki, jak dbać o roślinę, jakich warunków potrzebuje i kiedy możesz spodziewać się własnych owoców.

Spis treści
Jak wyhodować mandarynkę z pestek? Jak pielęgnować mandarynkę w doniczce? Kiedy mandarynka w doniczce zacznie owocować? FILM: ABC uprawy cytrusów z pestki

Jak wyhodować mandarynkę z pestek (nasion)?

Pestki (nasiona) wyjmij z mandarynki kupionej w sklepie! Wykorzystaj świeże nasiona, inaczej mogą one stracić zdolność do kiełkowania. Możesz także kupić nasiona, które są wyselekcjonowane z najlepszych owoców. Twardą skorupkę możesz delikatnie naciąć, dzięki czemu nasionko będzie lepiej chłonęło wodę.

Na dnie donicy umieść keramzyt dzięki, któremu odprowadzany będzie nadmiar wody, następnie wymieszaj torf i piasek (w równych proporcjach) i wypełnij donicę. Nasionko wciśnij w ziemię ale niezbyt głęboko (na około 1,5 cm), a następnie ziemię podlej, tak aby cała była wilgotna, a nadmiar wody wypłynął ze spodu doniczki. Roślina wykiełkuje po około 4 tygodniach (jednak zależy to od rodzaju nasion, zapewnionych warunków itd.). Gdy będą miały 3-4 listki przesadź je do większych doniczek.

Musisz wiedzieć, że cytrusy posiadają dwa rodzaje nasion – jednozarodkowe (płaskie) i wielozarodkowe (wypukłe). Z tych pierwszych wyrośnie jedna siewka, które będzie rosła długo i wolno, a z drugich kilka silniej rosnących i szybciej owocujących – są one "klonami" rośliny matecznej i szybciej dojrzewają.

Jak pielęgnować mandarynkę w doniczce?

Mandarynka to wspaniała roślina nie tylko ze względu na jadalne i bardzo smaczne owoce, ale również z uwagi na ciekawy, oryginalny i bardzo ozdobny wygląd dlatego zdecydowanie warto spróbować swoich sił w hodowli mandarynek. Skorzystaj z naszych praktycznych wskazówek i uniknij błędów.

 • Miejsce
  Mandarynka lubi ciepłe i słoneczne stanowiska (latem można śmiało wynieść ją na balkon lub taras).

 • Światło
  Mandarynka jest rośliną niezwykle wrażliwą na zmianę kąta padania światła, dlatego donicy lepiej nie przesuwać bez konieczności i od razu dobrze dobrać dla niej miejsce.

 • Ziemia
  Należy zapewnić jej stale wilgotną (ale nie mokrą!), kwaśną lub lekko kwaśną ziemię. Najlepiej kupić gotowe podłoże do cytrusów!

 • Podlewanie
  Do podlewania najlepiej nadaje się miękka woda (odstana woda z kranu).
odżywka do cytrusów
Odżywka do cytrusów
Pojedyncza ampułka zaopatruje roślinę w niezbędne substancje odżywcze przez okres aż do 4 tygodni. Specjalnie dobrany skład zapewnia prawidłowy i zdrowy wzrost roślin oraz inicjuje wytwarzanie pąków.
Kup w naszym sklepie!
 • Nawożenie
  Nawóz do cytrusów ma wysoką zawartością azotu, bardzo dużo potasu i fosforu, oraz różne mikroskładniki. Mandarynki nawozimy raz w tygodniu od marca do października.

 • Cięcie
  Dopóki mandarynka nie osiągnie około 25 cm wysokości, nie powinniśmy jej podcinać później, natomiast jej wymiary można dowolnie regulować cięciem (małe rozmiary nie wpływają na kwitnienie ani owocowanie rośliny).

 • Przesadzanie
  Jeśli chodzi o przesadzanie, powinno się robić to w zależności od potrzeb i rozmiaru rośliny, jaki chcemy osiągnąć, mniej więcej co 1-2 lata do doniczki większej o rozmiar.

 • Problemy
  Mandarynki są dość odporne na szkodniki, a jeśli już chorują to najczęściej z powodu braku żelaza (co jednak można bez trudu zapewnić roślinie odpowiednim nawożeniem) lub przelania – może to doprowadzić do gnicia korzeni.

 • Zimowanie
  Zimowe miesiące mandarynka w doniczce powinna spędzić w chłodnym pomieszczeniu, ale jeśli takiego nie masz, musisz zapewnić jej jak najwięcej światła, aby nie zżółkła i nie zaczęła gubić liści.

Kiedy mandarynka w doniczce zacznie owocować?

W zależności od tego, z jakich nasion wyhodujemy mandarynkę, inny będzie czas oczekiwania na pierwsze owoce. W przypadku nasiona jednozarodkowego ten okres może wynieść od 5 do nawet 20 lat. Z nasiona wielozarodkowego pierwszych mandarynek możemy doczekać się po około 5-7 latach oczekiwania.

Chcąc cieszyć się owocami od razu, należy kupić sadzonkę mandarynki pochodzącą z dojrzałego drzewka!

Mandarynki dorastają do około 1,5 metra wysokości i kwitną 2-3 razy w roku. Kwiaty nie wymagają pomocy w zapyleniu (nie musisz tego robić pędzelkiem), bo doskonale zapylają się pyłkiem z innego kwiatu tej samej rośliny.

FILM: ABC uprawy cytrusów z pestki

Ukidi - Rośliny tropikalne Vblog / Youtube

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: reportpics / Depositphotos oraz Hans Braxmeier / Pixabay
G.T.

Autor
Uprawa mandarynki z pestki | To łatwe!
Uprawa mandarynki z pestki | To łatwe!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl