Logo
Logo
37
Okazje

Uprawa mandarynki z pestki | To łatwe!

Wbrew pozorom uprawa mandarynki w warunkach domowych wcale nie jest bardzo trudna, co więcej nasiona można pobierać z owoców i wysiewać w donicach bez względu na porę roku. Dowiedz się, jak wyhodować mandarynkę z pestki, jak dbać o roślinę, jakich warunków potrzebuje i kiedy możesz spodziewać się własnych owoców.

 

Jak wyhodować mandarynkę z pestek (nasion)?

Pestki (nasiona) wyjmij z mandarynki kupionej w sklepie! Wykorzystaj świeże nasiona, inaczej mogą one stracić zdolność do kiełkowania. Możesz także kupić nasiona, które są wyselekcjonowane z najlepszych owoców. Twardą skorupkę możesz delikatnie naciąć, dzięki czemu nasionko będzie lepiej chłonęło wodę.

Na dnie donicy umieść keramzyt dzięki, któremu odprowadzany będzie nadmiar wody, następnie wymieszaj torf i piasek (w równych proporcjach) i wypełnij donicę. Nasionko wciśnij w ziemię ale niezbyt głęboko (na około 1,5 cm), a następnie ziemię podlej, tak aby cała była wilgotna, a nadmiar wody wypłynął ze spodu doniczki. Roślina wykiełkuje po około 4 tygodniach (jednak zależy to od rodzaju nasion, zapewnionych warunków itd.). Gdy będą miały 3-4 listki przesadź je do większych doniczek.

Musisz wiedzieć, że cytrusy posiadają dwa rodzaje nasion – jednozarodkowe (płaskie) i wielozarodkowe (wypukłe). Z tych pierwszych wyrośnie jedna siewka, które będzie rosła długo i wolno, a z drugich kilka silniej rosnących i szybciej owocujących – są one "klonami" rośliny matecznej i szybciej dojrzewają.

Jak pielęgnować mandarynkę w doniczce?

Mandarynka to wspaniała roślina nie tylko ze względu na jadalne i bardzo smaczne owoce ale również z uwagi na ciekawy, oryginalny i bardzo ozdobny wygląd dlatego zdecydowanie warto spróbować swoich sił w hodowli mandarynek. Skorzystaj z naszych praktycznych wskazówek i uniknij błędów.

Miejsce
Mandarynka lubi ciepłe i słoneczne stanowiska (latem można śmiało wynieść ją na balkon lub taras).

Światło
Mandarynka jest rośliną niezwykle wrażliwą na zmianę kąta padania światła, dlatego donicy lepiej nie przesuwać bez konieczności i od razu dobrze dobrać dla niej miejsce.

Ziemia
Należy zapewnić jej stale wilgotną (ale nie mokrą!), kwaśną lub lekko kwaśną ziemię. Najlepiej kupić gotowe podłoże do cytrusów!

Podlewanie
Do podlewania najlepiej nadaje się miękka woda (odstana woda z kranu).

odżywka do cytrusów
Odżywka do cytrusów
Pojedyncza ampułka zaopatruje roślinę w niezbędne substancje odżywcze przez okres aż do 4 tygodni. Specjalnie dobrany skład zapewnia prawidłowy i zdrowy wzrost roślin oraz inicjuje wytwarzanie pąków.
Kup w naszym sklepie!

Nawożenie
Nawóz do cytrusów ma wysoką zawartością azotu, bardzo dużo potasu i fosforu, oraz różne mikroskładniki. Mandarynki nawozimy raz w tygodniu od marca do października.

Cięcie
Dopóki mandarynka nie osiągnie około 25 cm wysokości nie powinniśmy jej podcinać później natomiast jej wymiary można dowolnie regulować cięciem (małe rozmiary nie wpływają na kwitnienie ani owocowanie rośliny).

Przesadzanie
Jeśli chodzi o przesadzanie, powinno się robić to w zależności od potrzeb i rozmiaru rośliny jaki chcemy osiągnąć, mniej więcej co 1-2 lata do doniczki większej o rozmiar.

Problemy
Mandarynki są dość odporne na szkodniki a jeśli już chorują to najczęściej z powodu braku żelaza (co jednak można bez trudu zapewnić roślinie odpowiednim nawożeniem) lub przelania – może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Zimowanie
Zimowe miesiące mandarynka w doniczce powinna spędzić w chłodnym pomieszczeniu, ale jeśli takiego nie masz, musisz zapewnić jej jak najwięcej światła, aby nie zżółkła i nie zaczęła gubić liści.

Kiedy mandarynka w doniczce zacznie owocować?

W zależności od tego z jakich nasion wyhodujemy mandarynkę inny będzie czas oczekiwania na pierwsze owoce. W przypadku nasiona jednozarodkowego ten okres może wynieść od 5 do nawet 20 lat. Z nasiona wielozarodkowego pierwszych mandarynek możemy doczekać się po około 5-7 latach oczekiwania.

Chcąc cieszyć się owocami od razu, należy kupić sadzonkę mandarynki pochodzącą z dojrzałego drzewka!

Mandarynki dorastają do około 1,5 metra wysokości i kwitną 2-3 razy w roku. Kwiaty nie wymagają pomocy w zapyleniu (nie musisz tego robić pędzelkiem), bo doskonale zapylają się pyłkiem z innego kwiatu tej samej rośliny.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: reportpics / Depositphotos oraz Hans Braxmeier / Pixabay
G.T.

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu