Logo
Logo

Ziemia do cytrusów | Jaką wybrać i gdzie kupić?

Cytrusy to wdzięczne krzewy i drzewa, które można hodować zarówno w oranżeriach, wewnątrz domu, jak i na tarasie w okresie. W sprzyjających warunkach oraz przy odpowiedniej opiece można nawet doczekać się ich owoców po paru latach. W sklepach ogrodniczych oraz budowlanych z działem ogrodniczym można dostać specjalistyczne podłoża, które są właśnie przystosowane do tego typu roślin. Ich skład jest odpowiedni dla konkretnych gatunków i pozwala na prawidłowy rozwój. Jaki zatem wybrać, by roślina zdrowo rosła na naszych oczach?

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie wymagania co do podłoża mają cytrusy?
  • Jaka powinna być ziemia dla cytrusów?

Jaką ziemię do cytrusów wybierać?

Część specjalistycznych podłoży dla roślin cytrusowych zawiera dość egzotyczne dodatki takie jak lawa wulkaniczna czy chociażby pumeks, który umożliwia utrzymanie przepuszczalności, co pozwala zapobiegać przelaniu naszych roślin. Dzięki temu ziemia jest odpowiednio wilgotna oraz umożliwia prawidłowy rozwój korzeni, które są niejako podstawą utrzymującą roślinę w dobrej kondycji. Warto zwrócić się w stronę ziemi z dodatkiem włókien kokosowych. Ich obecność pozwala na utrzymanie odpowiedniej ilości wody oraz utrzymuje wilgoć na określonym poziomie.

Wymagania cytrusów a ziemia

  • Cytrusy to rośliny, które lubią być podlewane dość często, ale niewielką ilością wody. Nie można doprowadzić do tego, by gleba, w której bytują zbyt mocno się przesuszyła.
  • Te zielone piękności rodem z tropików są roślinami, które rozwijają się nawet w bardzo przepuszczalnej, nie nawożonej ziemi (choć oczywiście odpowiednimi nawozami też nie wzgardzą).

Polecany produkt
6,99 PLN
Podłoże Substral Citrus to idealne podłoże do cytrusów, skomponowane wyłącznie z myślą o nich.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Jaki skład powinno mieć idealne podłoże do cytrusów?

Ziemia do cytrusów powinna mieć lekko kwaśne lub obojętne pH (od 5,0 do 6,5). W początkowym stadium rozwoju roślin tego rodzaju warto zasilić je dedykowanym nawozem, który wzbogaci skład zakupionego podłoża. Dobrym nawozem naturalnym jest również kompost, który jest jednym z najlepszych produktów wzbogacających podłoże do roślin każdego rodzaju.

Doskonałym uzupełnieniem podłoża do cytrusów jest odpowiednia ilość perlitu, chipsów kokosowych czy chociażby torfu, który użyźni ciężką glebę. Jeśli nie posiadamy perlitu, ale mamy piasek to również dobrze sprawdzi się jako element, który umożliwi wodzie swobodny przepływ.

Specjalistyczne podłoża dla cytrusów mają w swoim składzie długo uwalniający się nawóz, dzięki temu nie trzeba pamiętać o odpowiednich dawkach produktów nawożących w późniejszym czasie!

 

Ziemia, która będzie bazą mieszanki dla naszych cytrusów może być najbardziej podstawowym podłożem jakie znajdziemy w sklepie ogrodniczym. Cytrusy to rośliny, które będą rosnąć nawet w najbardziej nieodpowiednich warunkach. Jednak jako pasjonaci ogrodnictwa oraz zielonych piękności powinniśmy stworzyć im możliwość rozwoju w najbardziej optymalnych warunkach.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: furbymama/Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Ziemia do cytrusów | Jaką wybrać i gdzie kupić?
Ziemia do cytrusów | Jaką wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl