Logo
Logo

10+ warzyw i owoców, które możesz uprawiać z resztek na parapecie

Niepokojące zmiany klimatu, ogromna ilość zmarnowanej żywności i chęć oszczędności sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje sposobów na całkowite wykorzystanie produktów i zmniejszenie konsumpcji. Jednym z nich jest własna uprawa warzyw i to z resztek. To doskonały sposób na pozyskanie smacznych, pełnowartościowych warzyw w szybki i ekologiczny sposób. Jak wyhodować warzywa i owoce z resztek?

Spis treści
Cebula Por Czosnek Seler naciowy Sałata Inne warzywa i owoce można wyhodować z resztek

Te warzywa i owoce nadają się do uprawy z resztek | Nie wyrzucaj, wykorzystaj!

Czy wiesz, że możesz zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć ilość odpadów, uprawiając warzywa z resztek, które normalnie byś wyrzucił? Istnieje cała lista warzyw, ziół (a nawet popularnych owoców), które wyrosną z resztek, oszczędzając Twoje pieniądze i zapewniając Ci domową żywność bez pestycydów.

Nie potrzebujesz dużej wiedzy ogrodniczej, jest to proste do zrobienia i nie wymaga skomplikowanego sprzętu – w przypadku wielu warzyw, wszystko czego będziesz potrzebować, aby zacząć w domu to miska lub słoik z wodą i słoneczny kuchenny parapet.

Nie wyrzucaj, posadź, uprawiaj i zjedz! Oto 12 warzyw i owoców, które można wyhodować z resztek. Przerób swoje odpady kuchenne na jadalne warzywa i pyszną zieleninę! Pełne wykorzystanie zdolności roślin do zapuszczania nowych korzeni i regeneracji to świetny sposób na wykorzystanie naturalnych procesów na swoją korzyść. Może to również pomóc w zmniejszeniu ilości odpadów spożywczych, które generujesz w swoim domu.

Cebula

Cebula to jedno z najłatwiejszych warzyw do wyhodowania z resztek. Zwłaszcza że cebula często sama zaczyna kiełkować, gdy jest zbyt długo przechowywana. Możesz z łatwością wyhodować z niej szczypiorek, aby zawsze mieć do niego dostęp. Dolną część cebuli (tę część, z której wyrastają korzenie) należy obciąć na grubość około 2 cm i włożyć do szklanki z wodą lub niskiego naczynia wypełnionego wodą, a już po kilka dniach zaczną rosnąć korzenie i szczypiorek. Po około 2 tygodniach, gdy system korzeniowy będzie nieco rozbudowany, kiełkującą cebulę można przesadzić do doniczki z ziemią.  

Por  

Niezwykle wszechstronne warzywo o charakterystycznym, lekko ostrym smaku. Chcąc wyhodować liście pora, wystarczy uciąć dość gruby plaster dolnej części rośliny i umieścić w płaskim naczyniu wypełnionym wodą. Po 2 tygodniach por powinien mieć już spore korzenie, a także powinny pojawiać się pierwsze, niewielkie liście. To czas, w którym pora można przesadzić do doniczki. Jednak warzywo można pozostawić również w wodzie, pod warunkiem, że będzie ona regularnie wymieniana.  

Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie
Przeczytaj także
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie

Czosnek  

Zbyt długo przechowywany czosnek zaczyna kiełkować, przy czym traci swój ostry, charakterystyczny smak. To idealny czas, aby z ząbków wyhodować szczypior o ciekawym, łagodnym smaku. Co ciekawe, szczypiorek o przycinaniu będzie odrastał! Ząbki czosnku wystarczy umieścić, kiełkującą częścią do góry w pojemniku z niewielką ilością wody, którą należy wymieniać co 2 dni. Po około tygodniu można przesadzić ząbki czosnku do ziemi. W przypadku tego warzywa etap ukorzeniania można pominąć.  

Seler naciowy  

Seler naciowy to kolejne warzywo, które można bez problemu wyhodować na swoim parapecie. Jest to tym bardziej korzystne, że seler naciowy jest drogi i przez znaczną część roku niedostępny w sklepach. Jak uprawiać seler na parapecie? Odetnij około 3 – 4 cm dolnej części łodygi i włóż do niskiego pojemnika wypełnionego wodą tak, aby seler był zanurzony do 1/3 wysokości. Po około 2 tygodniach seler powinien mieć już spore korzenie, co oznacza, że można go przesadzić do doniczki z ziemią.  

Sałata  

Sałata to jedno z najczęściej marnowanych warzyw, gdyż rzadko kiedy wykorzystana jest do końca, a szybko więdnie lub gnije. Dlatego warto mieć ją na swoim parapecie, aby zawsze mieć dostęp do świeżych liści. Wystarczy obciąć dolną część (na około 4 cm) i umieścić ją w niewielkiej ilości wody tak, aby 1/4 rośliny była zanurzona. Wodę codziennie zmieniaj na świeżą, a po tygodniu, gdy pojawią się korzenie, przesadź sałatę do doniczki. Po około 2 tygodniach uzyskasz kilku centymetrowe liście, które są najsmaczniejsze i zawierają ogromną ilość witamin. Tak samo możesz postępować praktycznie z wszystkimi warzywami liściastymi!  

KuchniaLidla.pl / TouTube


Jakie jeszcze warzywa i owoce można wyhodować z resztek?  

Poza wymienionymi wyżej warzywami, z resztek można wyhodować również następujące warzywa i owoce:

  • ananas – odetnij koronę ananasa (część z liśćmi) i oderwij dolne liście tak, aby odkryć 5 cm fragment i obetnij go. Zostaw do suszenia na około 2 – 5 tygodni. Po tym czasie wbij w niego kilka wykałaczek i zanurz w wodzie. Po pojawieniu się korzeni, możesz ananasa przesadzić do ziemi, uzyskując ciekawą roślinę doniczkową;
  • pomidor – przekrój pomidora na pół i umieść w żyznej glebie część z ogonkiem. Pestki powinny znajdować się u góry, przysyp delikatnie ziemią i spryskuj wodą, aby podłoże było stale wilgotne;
  • zioła – obetnij górną część pędu tak, aby na łodydze znajdowały się co najmniej 4 liście. Zanurz w wodzie, a po wyrośnięciu korzeni przesadź do doniczki;
  • awokado – wyciągnij pestkę i nakłuj ją 3 wykałaczkami w połowie wysokości. Umieść w naczyniu tak, aby woda przykrywała pestkę do 3/4 wysokości i zaczekaj, aż roślina wykiełkuje. Wtedy możesz przesadzić ją do doniczki z żyzną glebą;
  • pietruszka i marchewka – z warzywa odetnij końcówkę, z której wyrasta nać, umieść w płaskim naczyniu wypełnionym wodą i całość ustaw w słonecznym miejscu. W niedługim czasie z resztek warzywa wyrosną liście, które możesz wykorzystać do sosów, pesto, czy jako dodatek do dań;
  • burak – podobnie, jak z marchewką możesz postępować z burakiem, aby otrzymać botwinkę, czyli młode liście buraków idealne na zupy i sałatki.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T. zdjęcie tytułowe: sarah_jane / Depositphotos

Autor
10+ warzyw i owoców, które możesz uprawiać z resztek na parapecie
10+ warzyw i owoców, które możesz uprawiać z resztek na parapecie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)