Agawy w doniczkach: uprawa na balkonie | Jakie wybrać? Jak dbać?

Agawy w donicach, fot. iVerde

Agawy są bardzo łatwe w pielęgnacji i wyróżniają się bogactwem różnych liści. Mniejsze agawy będą ładnie wyglądać na parapecie; większe lepiej posadzić w dekoracyjnych misach na tarasie.

Posłuchaj
00:00
69
Spis treści
Czy agawy można uprawiać w doniczkach na balkonie? Jaką agawę wybrać? Polecane gatunki i odmiany Co lubią agawy i jak o nie dbać?

Czy agawy można uprawiać w doniczkach na balkonie?

Agawy są roślinami pustynnymi. Widać to po ich mięsistych liściach, w których mogą magazynować wodę, by przetrwać okresy suszy. Tam, gdzie agawy rosną dziko, można podziwiać ich okazałe metrowe kwiatostany. W tropikach agawa potrzebuje 10-15 lat by zakwitnąć.

U nas - jako roślina doniczkowa - może przeżyć nawet 50 lat. Dlatego też agawy są tak cenionymi roślinami szczególnie wśród tych, którzy lubią ciekawe kształty i kolorowe liście, a jednocześnie nie mogą poświęcać roślinom wiele czasu.

Znamy prawie 400 gatunków agaw, dlatego ich miłośnicy nieraz łapią kolekcjonerskiego bakcyla.

Agave stricta 'Nana' (fot. Sylwia Hennek)

Na wąskich parapetach warto ustawić szczególnie Agave filifera var compacta lub Agave stricta ‘Nana’. Ich rozety są wyjątkowo zgrabne i mierzą nie więcej niż 15-20 cm.

Najpopularniejsze agawy

Jako rośliny doniczkowe na taras najbardziej znane są: agawa amerykańska (Agave americana) z wygiętymi końcówkami (na zdjęciu tytułowym odmiana o pstrokatych liściach) oraz tzw. agawa koci ogon (Agave attenuata) z metrowej długości liśćmi bez kolców.

Do pomieszczeń bardziej nadają się mniejsze gatunki: agawa nitkowata (Agave filifera) z cienkimi włóknami na liściach, agawa parrasana (Agave parrasana) z pięknymi czerwonymi cierniami oraz agawa stricta (Agave stricta), która wygląda jak jeż czy agawa Królowej Wiktorii (Agave victoriae-reginae) z białymi krawędziami liści.

Agave chrysantha fot. Sylwia Hennek
Agave chrysantha
Agave victoriae reaginae fot. Sylwia Hennek
Agave victoriae reaginae

Uprawa i pielęgnacja agawy

Stanowisko - światło i temperatura
Od końca maja do października najlepszym stanowiskiem dla agaw jest bardzo słoneczny balkon lub taras. Jako uprawiamy je jako rośliny pokojowe, to także powinny stać w bardzo jasnym miejscu. W zimie najlepiej ustawić je w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, przy 4-6 stopniach Celsjusza. Może to być chłodny garaż lub hol.

Podlewanie
Latem obficie podlewamy agawy raz lub dwa razy w tygodniu. Cała bryła korzeniowa powinna być nawodniona. Zimą podlewamy je tylko trochę, tak aby ziemia nie mogła całkowicie wyschnąć.

Nawożenie
Od kwietnia do września co 14 dni warto zasilić agawy nawozem do kaktusów. Warto wiedzieć, że agawy dobrze tolerują twardą wodę oraz - jako roślina pustyni - suche powietrze.

Czyszczenie liści
Co najmniej raz w zimie warto odkurzyć liście. Najprostszym sposobem jest prysznic, który polecany jest także ze względu na ostre kolce, którymi przy ręcznym czyszczeniu można się ukłuć.

Przesadzanie
Duże okazy przesadzamy co trzy lata, mniejsze najlepiej co roku w marcu. Tutaj też uważajmy na kolce. Optymalna mieszanka gleby składa się z dwóch części ziemi uniwersalnej i jednej części gruboziarnistego piasku.

Rozmnażanie
Najprostszym sposobem rozmnażania agaw jest oddzielanie młodych roślin. Kiedy młode agawy mają już ok. 10 cm wysokości odcinamy je w pobliżu rośliny macierzystej. Miejsce cięcia może kilka dni schnąć, później młodą agawę sadzimy do piaszczystej gleby. Agawy także łatwo rozmnożyć z nasion, kiełkują szybko, choć wzrastają już wolniej. Za to wtedy każdy nowy liść sprawia wiele radości.

Problemy - choroby i szkodniki
Szkodniki występują rzadko. Jeśli w zimie podlewamy agawy za mocno, ich korzenie mogą podgniwać. Podczas przesadzania lub przenoszenie liście można się naderwać, dlatego warto robić to uważnie. Gdy dolne liście żółkną, są pomarszczone lub wybarwione wkrótce po przesadzeniu, to znak że agawa się nie przyjęła. Wtedy sadzimy ją do nowej ziemi.


Tekst: Sylwia Hennek, zdjęcia: Sylwia Hennek, iVerde

Obserwuj
Autor
Sylwia Hennek Sylwia Hennek

Specjalistka od bambusów, palm i innych egzotycznych roślin do uprawy w domu i ogrodzie.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Agawa Agave

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści