Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides) to roślina wieloletnia należąca do rodziny marzantowatych (Rubiaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji - w Tajwanie, Chinach, Japonii i Wietnamie. Nazwę otrzymała na cześć XVII-wiecznego, znanego amerykańskiego botanika - Aleksandra Gardena. W uprawie pokojowej to niski zimozielony krzew, zwykle osiągający ok. 50 cm wysokości (lub nie więcej niż 120 cm - w zależności od odmiany).

Dekoracją są zarówno duże, pojedyncze, białe kwiaty jak i ciemnozielone, błyszczące liście. Najbardziej popularna jest odmiana 'Veitchiana', którą charakteryzuje zimowy okres kwitnienia.

Uprawa gardenii jaśminowatej

Gardenia jaśminowata lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone, ale wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalne podłoża są lekkie i przepuszczalne.

Roślina nie jest jednak łatwa w uprawie, szczególnie trudne jest stymulowanie jej do ponownego kwitnienia.

W czasie uprawy istotne jest regularne podlewanie i nawożenie (od początku okresu wegetatywnego, co 2 tygodnie - nawozami nie zawierającymi wapnia). Przesadzanie wykonuje się raz na kilka lat - w razie potrzeby. W lutym warto gardenię lekko przyciąć, aby pobudzić krzewienie. Roślinę można rozmnażać latem przez pobranie sadzonek wierzchołkowych.

Zastosowanie gardenii

Gardenię uprawia się jako roślinę pokojową a w czasie lata jest doskonałą dekoracją balkonów i tarasów.

fot. Carl E Lewis, By. MattShou (źródło: flickr.com)