Które jaśminy można uprawiać w Polsce?
Jaśmin to pachnące pnącze, które przez wygląd kwiatów, ich zapach i nazwę często jest mylone z jaśminowcem (dość powszechnym w Polsce, mocno pachnącym krzewem ogrodowym). Jaśmin to roślina pochodzącą z ciepłych regionów Chin, dlatego w naszych warunkach klimatycznych większość jaśminów przeznaczonych jest do uprawy w domu.
W pierwszej kolejności musimy zidentyfikować Pani roślinę. Najpowszechniej uprawiane jaśminy to:
- Jaśmin lekarski (Jasminum officinale) – kwitnie na biało od wczesnego lata do jesieni.
- Jaśmin kwiecisty, wilokwiatowy (Jasminum polynatum) – rozpoczyna kwitnienie w styczniu, a kończy w kwietniu, kwiaty białe.
- Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) – żółte kwiaty pojawiają się od grudnia do kwietnia. Tylko ten nadaje się do uprawy w ogrodzie!
Wnioskując po tym, że Pani roślina wypuszcza teraz dużo, nowych liści, gatunek który Pani posiada to najprawdopodobniej jaśmin lekarski.
Bujny rozrost rośliny następuje zazwyczaj po kwitnieniu, zatem na kwiaty prawdopodobnie trzeba będzie zaczekać do przyszłego sezonu. Niemniej jednak warto jest teraz (w trakcie wzrostu) przycinać pnącze o ok. połowę długości przyrostów. Spowoduje to ładne rozkrzewienie i obfite, przyszłe kwitnienie rośliny.
Wymagania i pielęgnacja jaśminów
Wymagania co do stanowiska, podłoża i podlewania są u wszystkich jaśminów podobne. Mają bezpośredni wpływ na rozwój pnącza oraz jakość kwitnienia.
Stanowisko
Jaśminy najbardziej lubią miejsca z dużą ilością rozproszonego światła.
Temperatura
Optymalna temperatura dla jaśminów to ok. 22°C w lecie i 5-10°C w zimie.
Podlewanie
Podlewać należy regularnie w okresie wzrostu i ograniczać podczas spoczynku. W przypadku suchego powietrza dobrze jest zraszać liście.
Przycinanie
Przeprowadzamy po kwitnieniu – pnącze będzie się wtedy ładnie rozkrzewiało i kwitło.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: olinuez/Pixabay