Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
8
Do góry

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wiciokrzew pomorski to gatunek pnącza występujący na terenie Polski, objęty ochroną.  W szkółkach najczęściej oferowaną odmianą wiciokrzewu pomorskiego jest 'Serotina', charakteryzująca się dwubarwnymi kwiatami.

Opis rośliny

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) 'Serotina' dorasta do 5 metrów wysokości, rocznie pędy przyrastają o 1-2 metry. Roślina wspina się na podpory owijając wokół nich swoje pędy.

Skórka młodych pędów często przyjmuje różowy lub purpurowy odcień, później staje się zielona. Osadzone naprzeciwlegle jajowato-eliptyczne liście są z wierzchu ciemnozielone zaś od spodu niebieskawe, nagie.

Z początkiem czerwca na roślinie pojawiają się obficie dwubarwne, rurkowate kwiaty, zebrane na szczytach pędów po kilka, kilkanaście w kwiatostany podobne do główek.

Pąki kwiatowe przed rozwinięciem są bardzo ciemne, fioletowo-czerwone. Po rozwinięciu wnętrze kwiatów jest prawie białe, zaś strona wewnętrzna przyjmuje barwę purpurowo-różową, w miarę rozkwitania jaśniejąc.

Fot. Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Pojedynczy kwiat, mimo iż jest stosunkowo niewielki, ma bardzo ładną budowę. Składa się mianowicie z długiej rurki zakończonej dwiema fantazyjnie wywiniętymi do góry i do dołu wargami. Dodatkowo, górna warga jest jeszcze podzielona na cztery łatki.

Roślina intensywnie kwitnie do lipca, w sierpniu zwykle następuje przerwa, po czym od września wznawia obfite kwitnie trwające tym razem aż do pierwszych przymrozków.

Wieczorami i nocą kwiaty wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Ozdobą rośliny są również gęsto skupione, kuliste, błyszczące, wiśniowo czerwone owoce.


Wymagania i uprawa

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' jest łatwy w uprawie, zadowala się przeciętnymi glebami, jeśli nie są zbyt suche lub kwaśne. Na stanowiskach słonecznych rośliny kwitnie bardziej obficie, niż w półcieniu.

W okresie letniej suszy młode pędy mogą atakować mszyce. Należy je zwalczać niezwłocznie po zauważeniu gdyż owady te szybko opanowują pnącze i powodują zniekształcenia i odbarwienia kwiatów pogarszając walory dekoracyjne całych roślin.

W ostre zimy wiciokrzew pomorski może przemarzać, ale zwykle dobrze i szybko odrasta. Dlatego młode rośliny dobrze jest okryć na zimę przynajmniej w pierwszym roku po posadzeniu.


Gdzie posadzić?

'Serotina' wyjątkowo ładnie prezentuje się sadzona przy specjalnie przygotowanych podporach lub stelażach. Mogą to być drewniane kratownice ustawiane przy murach budynków, pergole, trejaże, ażurowe ścianki altan.

Bardzo malowniczo wyglądają ogrodzenia obsadzone wiciokrzewem. Najlepiej do tego celu nadają się płoty z siatki, metalu lub drewna. Dobrym pomysłem jest posadzenie roślin pod oknami sypialni – zapewnią przyjemny zapach w letnie noce.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu