Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
19
Do góry

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wiciokrzew pomorski to gatunek pnącza występujący na terenie Polski, objęty ochroną.  W szkółkach najczęściej oferowaną odmianą wiciokrzewu pomorskiego jest 'Serotina', charakteryzująca się dwubarwnymi kwiatami.

Opis rośliny

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) 'Serotina' dorasta do 5 metrów wysokości, rocznie pędy przyrastają o 1-2 metry. Roślina wspina się na podpory owijając wokół nich swoje pędy.

Skórka młodych pędów często przyjmuje różowy lub purpurowy odcień, później staje się zielona. Osadzone naprzeciwlegle jajowato-eliptyczne liście są z wierzchu ciemnozielone zaś od spodu niebieskawe, nagie.

Z początkiem czerwca na roślinie pojawiają się obficie dwubarwne, rurkowate kwiaty, zebrane na szczytach pędów po kilka, kilkanaście w kwiatostany podobne do główek.

Pąki kwiatowe przed rozwinięciem są bardzo ciemne, fioletowo-czerwone. Po rozwinięciu wnętrze kwiatów jest prawie białe, zaś strona wewnętrzna przyjmuje barwę purpurowo-różową, w miarę rozkwitania jaśniejąc.

Fot. Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Pojedynczy kwiat, mimo iż jest stosunkowo niewielki, ma bardzo ładną budowę. Składa się mianowicie z długiej rurki zakończonej dwiema fantazyjnie wywiniętymi do góry i do dołu wargami. Dodatkowo, górna warga jest jeszcze podzielona na cztery łatki.

Roślina intensywnie kwitnie do lipca, w sierpniu zwykle następuje przerwa, po czym od września wznawia obfite kwitnie trwające tym razem aż do pierwszych przymrozków.

Wieczorami i nocą kwiaty wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Ozdobą rośliny są również gęsto skupione, kuliste, błyszczące, wiśniowo czerwone owoce.

Wymagania i uprawa

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' jest łatwy w uprawie, zadowala się przeciętnymi glebami, jeśli nie są zbyt suche lub kwaśne. Na stanowiskach słonecznych rośliny kwitnie bardziej obficie, niż w półcieniu.

W okresie letniej suszy młode pędy mogą atakować mszyce. Należy je zwalczać niezwłocznie po zauważeniu gdyż owady te szybko opanowują pnącze i powodują zniekształcenia i odbarwienia kwiatów pogarszając walory dekoracyjne całych roślin.

W ostre zimy wiciokrzew pomorski może przemarzać, ale zwykle dobrze i szybko odrasta. Dlatego młode rośliny dobrze jest okryć na zimę przynajmniej w pierwszym roku po posadzeniu.

Gdzie posadzić?

'Serotina' wyjątkowo ładnie prezentuje się sadzona przy specjalnie przygotowanych podporach lub stelażach. Mogą to być drewniane kratownice ustawiane przy murach budynków, pergole, trejaże, ażurowe ścianki altan.

Bardzo malowniczo wyglądają ogrodzenia obsadzone wiciokrzewem. Najlepiej do tego celu nadają się płoty z siatki, metalu lub drewna. Dobrym pomysłem jest posadzenie roślin pod oknami sypialni – zapewnią przyjemny zapach w letnie noce.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

To Cię zainteresuje
Warto przeczytać
NARZĘDZIA
Na czasie
NARZĘDZIA
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!