Logo
Logo

Nawozy wiosenne, jesienne i całosezonowe: czym się różnią?

Pytanie czytelnika: Jakie są różnice pomiędzy nawozami wiosennymi, jesiennymi i całorocznymi? Czy naprawdę ich skład jest przeznaczony na stosowanie o jakiejś konkretnej porze roku?

Spis treści
Skład nawozów wiosennych Skład nawozów jesiennych Nawozu całoroczne

Skład nawozów dopasowany do pory roku

Nawozy mineralne dla roślin są tworzone biorąc pod uwagę naturalny cykl życia roślin w ciągu roku. Składniki w nich zmieszane w różnych proporcjach, bowiem ma to istotny wpływ na rośliny i to jak się będą "zachowywać" po otrzymaniu konkretnego nawozu. 

Nawozy wiosenne

Nawozy do stosowania wiosną zawierają dużo azotu, a także potas i fosfor oraz mikroelementy. Wzmagają wzrost i wiosenny rozwój roślin. Należy je stosować od marca do kwietnia.

Nawozy jesienne

Jesienią rośliny potrzebują więcej potasu i fosforu, przy czym nie powinny mieć azotu. Nie pobudzają roślin do wzrostu, a jedynie pomagają bezpiecznie przezimować, zapewniając im odpowiednią ilość mikroelementów. Należy je stosować od września do października.

Nawozy całosezonowe

Długodziałające nawozy całoroczne mają z reguły zrównoważony skład podstawowych składników. Jedno nawożenie może starczyć nawet na pół roku! Można je stosować w okresie wzrostu, zazwyczaj od marca do września.


Zdjęcie tytułowe: Bicanski / Public Domain

 

Autor
Nawozy wiosenne, jesienne i całosezonowe: czym się różnią?
Nawozy wiosenne, jesienne i całosezonowe: czym się różnią?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Maja

20-10-2019 19:56

zdecydowanie i tylko osmocote. stosowałam już wiele tanich granulataów i kończyło się na tym, że po miesiącu trzeba było znowu, bo jak mi potem kolega ze szkółki wytłumaczył, taki granulat wchłania się w glebę ale przelatuje i go potem już nie ma dla rośliny czy trawnika. ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl