Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
11
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Czym nawozić jesienią?

Pytanie czytelnika: W wielu sklepach widziałam worki z nawozami jesiennymi. Czy muszę zasilać rośliny o tej porze roku? Jeśli tak, to które nawozy powinnam zastosować?

Nawozy jesienne

Najważniejszymi jesiennymi zabiegami pielęgnacyjnymi związanymi z dokarmianiem zieleni i przygotowaniem do zimy jest stosowanie nawozów organicznych, mineralnych wieloskładnikowych oraz wapniowych.


 Nawozy mineralne

Wiele grup roślin można dodatkowo dokarmiać na początku jesieni. Stosuje się wtedy nawozy ze zwiększoną ilością potasu i fosforu a śladową ilością azotu. To przygotowuje zieleń do nadejścia zimy. Jesienne dokarmianie azotem jest niekorzystne a wręcz szkodliwe, gdyż roślina ciągle przyrasta, zbyt późno wchodzi w stan wegetacyjnego spoczynku, w konsekwencji jest wrażliwa na mrozy. Na rynku można dostać różnorodne nawozy określane jako „jesienne”, np.: do trawników. Warto jednak kierować się nie tylko ich nazwą i marką producenta, ale przede wszystkich składem chemicznym. Dowiedz się więcej

Nawozy wapniowe

Wykorzystuje się głównie do zmiany odczynu gleby (gdy jest zbyt kwaśna). Ze względu na dużą pylistość powinno się aplikować przy bezwietrznej pogodzie i na umiarkowanie suchą glebę. Obie grupy nawozów bywają koniecznością – szczególnie w uprawie roślin jadalnych, np.: w warzywniaku. Dowiedz się więcej

Nawozy organiczne

Celem stosowania obornika i innych nawozów organicznych jest nie tylko dostarczenie glebie (a potem roślinom) niezbędnych składników pokarmowych, ale także wprowadzenie cennej materii organicznej i przyspieszenie produkcji próchnicy, a także regulowanie stosunków wodno-powietrznych. Dowiedz się więcej

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: HeungSoon/Pixabay

Komentarze

Nowe treści
Na czasie
Jesienny trawnik
Temat miesiąca
Jesienny trawnik
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:4
Tydzień 38, Sentencja nr:4
Zasilmy trawę nawozami potasowymi i fosforowymi. Będzie bardziej odporna na przemarzanie i suszę.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
Twoja strona ogrodu