Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
11
Do góry

Czym nawozić jesienią?

Pytanie czytelnika: W wielu sklepach widziałam worki z nawozami jesiennymi. Czy muszę zasilać rośliny o tej porze roku? Jeśli tak, to które nawozy powinnam zastosować?

Nawozy jesienne

Najważniejszymi jesiennymi zabiegami pielęgnacyjnymi związanymi z dokarmianiem zieleni i przygotowaniem do zimy jest stosowanie nawozów organicznych, mineralnych wieloskładnikowych oraz wapniowych.


 Nawozy mineralne

Wiele grup roślin można dodatkowo dokarmiać na początku jesieni. Stosuje się wtedy nawozy ze zwiększoną ilością potasu i fosforu a śladową ilością azotu. To przygotowuje zieleń do nadejścia zimy. Jesienne dokarmianie azotem jest niekorzystne a wręcz szkodliwe, gdyż roślina ciągle przyrasta, zbyt późno wchodzi w stan wegetacyjnego spoczynku, w konsekwencji jest wrażliwa na mrozy. Na rynku można dostać różnorodne nawozy określane jako „jesienne”, np.: do trawników. Warto jednak kierować się nie tylko ich nazwą i marką producenta, ale przede wszystkich składem chemicznym. Dowiedz się więcej

Nawozy wapniowe

Wykorzystuje się głównie do zmiany odczynu gleby (gdy jest zbyt kwaśna). Ze względu na dużą pylistość powinno się aplikować przy bezwietrznej pogodzie i na umiarkowanie suchą glebę. Obie grupy nawozów bywają koniecznością – szczególnie w uprawie roślin jadalnych, np.: w warzywniaku. Dowiedz się więcej

Nawozy organiczne

Celem stosowania obornika i innych nawozów organicznych jest nie tylko dostarczenie glebie (a potem roślinom) niezbędnych składników pokarmowych, ale także wprowadzenie cennej materii organicznej i przyspieszenie produkcji próchnicy, a także regulowanie stosunków wodno-powietrznych. Dowiedz się więcej

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: HeungSoon/Pixabay

Komentarze

Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Twoja strona ogrodu