Nawozy mineralne stosowane jesienią
Wiele grup roślin można dokarmiać na początku jesieni. Stosuje się wtedy nawozy ze zwiększoną ilością potasu i fosforu, a śladową ilością azotu. To przygotowuje zieleń do nadejścia zimy. Jesienne dokarmianie azotem jest niekorzystne a wręcz szkodliwe, gdyż roślina ciągle przyrasta, zbyt późno wchodzi w stan wegetacyjnego spoczynku, w konsekwencji jest wrażliwa na mrozy.
Na rynku można dostać różnorodne nawozy określane jako "jesienne", np. do trawników. Warto jednak kierować się nie tylko ich nazwą i marką producenta, ale przede wszystkich składem chemicznym.
Jesień to też czas na nawozy wapniowe
Wykorzystuje się głównie do zmiany odczynu gleby (gdy jest zbyt kwaśna). Ze względu na dużą pylistość powinno się aplikować przy bezwietrznej pogodzie i na umiarkowanie suchą glebę.
Obie grupy nawozów (mineralne i wapniowe) bywają koniecznością – szczególnie w uprawie roślin jadalnych, np. w warzywniku.
Najlepsze nawozy organiczne
Celem stosowania obornika i innych nawozów organicznych jest nie tylko dostarczenie glebie (a potem roślinom) niezbędnych składników pokarmowych, ale także wprowadzenie cennej materii organicznej i przyspieszenie produkcji próchnicy, a także regulowanie stosunków wodno-powietrznych.