Logo
Logo

Jakie nawozy (naturalne i sztuczne) stosować w ogrodzie jesienią? Podpowiadamy!

Po co, kiedy, jak i czym nawozić w ogrodzie jesienią? Prezentujemy poradnik jesiennego nawożenia roślin ogrodowych. Jesień to doskonała pora na zastosowanie kompostu i obornika. Można także przeprowadzić wapnowanie i nawożenie fosforem i potasem, ale nie azotem. Dowiedz się dlaczego!

Dlaczego warto stosować nawozy jesienią?

Jesień, choć dziwnie to zabrzmi, to doskonała pora, aby pomyśleć o wiośnie – i przygotować glebę do nowego sezonu. Większość roślin ogrodowych zakończyło już intensywny wzrost i szykuje się powoli do zimowego okresu spoczynku. Odpowiednio nawożone, będą odporne na mrozy i bezpiecznie przezimują aby na wiosnę rozpocząć wegetację w nowym sezonie. Jesienią możemy nawozić wszystkie rośliny w ogrodzie – t.j. warzywa, zioła, drzewa i krzewy owocowe, byliny, iglaki, a nawet trawnik.

Zanim jednak rozpoczniemy nawożenie warto oddać próbkę gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, gdyż tylko właściwe oznaczenie zawartości mikro- i makroelementów pozwala na prawidłowe określenie potrzeb nawozowych. Jeśli analiza gleby nie wskazuje dużych niedoborów pierwiastków wtedy nawożenie mineralne odkładamy do wiosny i stosujemy jedynie nawożenie organiczne, które przede wszystkim poprawia jakość, strukturę i produktywność gleby. Najlepiej nawożenie mineralne przeprowadzić dwukrotnie – połowę dawki od połowy sierpnia do połowy września, a drugą na początku października. Nawożenie organiczne (obornikiem) najlepiej przeprowadzić już na koniec sezonu – t.j. w październiku.

Pamiętaj! Od wiosny do połowy lipca stosujemy nawozy z dużą zawartością azotu (pierwiastka odpowiedzialnego za wzrost roślin), a już od sierpnia tylko nawozy „jesienne”, które zawierają mało azotu, ale dużo fosforu i potasu (pierwiastków, które przygotowują rośliny do zimy).

Nawozy idealne do stosowania jesienią

Jesienne nawozy sztuczne (mineralne)

Jeśli analiza gleby wykazała niedobory pierwiastków warto zastosować nawozy mineralne (sztuczne). Są to najczęściej wygodne w stosowaniu wieloskładnikowe granulaty lub nawozy sypkie. W przeciwieństwie do nawozów uniwersalnych, nawozy jesienne zawierają niewiele azotu – N (stymulującego wzrost pędów i liści) lub nie zawierają go wcale. Mają za to w składzie wysoką zawartość fosforu – F i potasu – K (odpowiedzialne są za drewnienie pędów i odporność na mróz) oraz miedź - Cu, bor - Br, żelazo – Fe i mangan – Mn.

Nawozy mineralne rozsypujemy pod roślinami (dawki określami po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją na opakowaniu) i mieszamy je z wierzchnią warstwą gleby, następnie obficie podlewamy. W trakcie zimy granulki nawozu się rozłożą, a pierwiastki zostaną uwolnione do gleby, z której zostaną pobrane przez rośliny na wiosnę.

W każdym centrum ogrodniczym można kupić specjalne mieszkanki nawozowe – pod nazwą nawozy jesienne – zawierają one wszystkie wymienione pierwiastki. Można także stosować nawozy jednoskładnikowe – t.j. fosforowe – superfosfat (pylisty lub granulowany) oraz mączki fosforytowe oraz potasowe – siarczan potasu lub sól potasową.

Jeśli analiza wykazała kwaśne pH możesz zwapnować glebę wprowadzając wapń – Ca (poprawia strukturę gleby i zmniejsza jej kwasowość), jednak zrób to tylko wtedy jeśli jest to naprawdę potrzebne. Odczyn pH 5,5 czyli lekko kwaśny jest odpowiedni dla większości upraw ogrodniczych. Aby podnieść pH – czyli zbliżyć je do obojętnego (pH 7) można zastosować różnego rodzaju preparaty odkwaszające – na glebach ciężkich najlepiej stosować wapno tlenkowe (np. kreda pylista, mączka wapienna, kreda jeziorna), a na lekkich – węglanowe (np. wapno palone lub dolomit).

Wapno rozsypujemy na powierzchni gleby i lekko mieszamy z jej górną warstwą. Skuteczność wapnowania warto sprawdzić na wiosnę pH-metrem, pamiętając o tym, że proces odkwaszania gleby może potrwać kilka sezonów! Stosując wapno pamiętaj aby nie łączyć go z nawożeniem mineralnym i obornikiem, odkwaszanie przeprowadż na początku wiosny.

Jesienne nawozy organiczne: obornik i kompost

Nawozy organiczne zawierają wprawdzie mikro i makro elementy jednak nie wprowadzają do gleby tylu składników pokarmowych (pierwiastków) co nawozy sztuczne. Warto jednak je stosować gdyż mają bardzo pozytywny wpływ na właściwości fizyczne gleby – wprowadzają cenną próchnice i pożyteczne mikroorganizmy – dzięki czemu gleba będzie żyzna, spulchnione, przepuszczalna i posiadająca odpowiednią strukturę do prawidłowego wzrostu korzeni.

Gdy mamy już istniejące grządki najłatwiej zastosować dobrze rozłożony kompost własnej roboty – wystarczy go jedynie rozsypać pomiędzy roślinami i zmieszać z górną warstwą gleby lub tylko wysypać na powierzchnię. Obornik (suszony lub granulowany – nie zawierają nieprzyjemnego zapachu, tak jak świeży) stosujemy raz na 2-3 lata – najlepiej w miejscu gdzie dopiero planujemy uprawę gdyż trzeba go dobrze wymieszać z glebą – przekopać na głębokość szpadla.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: schulzie/Fotolia

Autor
Jakie nawozy (naturalne i sztuczne) stosować w ogrodzie jesienią? Podpowiadamy!
Jakie nawozy (naturalne i sztuczne) stosować w ogrodzie jesienią? Podpowiadamy!
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz

02-11-2019 14:34

Najlepiej jest podejść do jakiejś hurtowni choinek i spytać się jak dbają o drzewka, myślę, że nikt bardziej profesjonalnie do tego nie podejdzie niż ci, którzy się tym fachowo zajmują 😉 Jeśli ktoś jest z okolic Warszawy to może podejść tutaj  https://www.choinki.pl/    mają ...

23-10-2019 07:22

No właśnie podpowiedźcie mi proszę w jaki nawóz się zaopatrzyć. Postanowiłam zamowić choinki z plantacji choinek i chcę je posadzić na mojej działce za miastem, gdzie spędzamy większą część roku. Będzie to jodła kaukaska i czy ma jakieś większe wymagania niż zwykłe ...

Gość krzysztof

20-10-2019 19:51

dobry artykuł ale nie powinno się używać słowa nawozy sztuczne jak w treści.to są nawozy mineralne -ter składniki istnieją w przyrodzie a źródłem substancji jest właśnie mineralne pochodzenie. jak na jesień polecam magiczną siłę. takie małe torebki. czysty, 100% nawozu, ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl