Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
8
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Choroby drzew pestkowych. Jak je rozpoznać i zwalczać?

Choroby drzew pestkowych to duży problem nie tylko dla sadowników, ale także właścicieli ogrodów przydomowych. Szczególnie dotyczy gatunków wrażliwych – brzoskwini i moreli. Ryzyka wystąpienia chorób nie można całkowicie wyeliminować, jedynie je ograniczyć, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Jak zapobiegać chorobom drzew pestkowych?

 • Wybierz odmianę odporną na dany patogen;
 • Zapewnij roślinom jak najlepsze warunki i właściwie je pielęgnuj (zwłaszcza dopilnuj odpowiedniej rozstawy i terminu cięcia);
 • Po każdym użyciu dezynfekuj narzędzia do cięcia; rany na roślinie po cięciu posmaruj środkiem przeciwgrzybicznym;
 • Dbaj o porządek i czystość w ogrodzie (usuwaj opadłe liście, mumie pozostałe na drzewach i pędy po cięciu);
 • Porażone fragmenty drzew wycinaj i spalaj;
 • Chroń rośliny przed szkodnikami, które przyczyniają się do występowania chorób (np. mszyce);
 • Podlewaj i stosuj nawozy z rozwagą – zarówno niedobór, jak i nadmiar w obu przypadkach jest szkodliwy.

Profilaktykę należy stosować przez cały rok, niestety istnieją czynniki sprzyjające występowaniu patogenów, na które nie mamy wpływu, m.in. bardzo mroźne lub bezśnieżne zimy, mróz, anomalie pogodowe, długa deszczowa pogoda.

Główne choroby drzew pestkowych

Rak bakteryjny drzew owocowych

 • Opis
  To jedna z najgroźniejszych chorób drzew ziarnkowych i pestkowych – może prowadzić do zamierania pędów lub całych drzew. Często pojawia się na brzoskwiniach, morelach i śliwach.
 • Objawy
  Widoczne na różnych częściach drzew. Młode, nierozwinięte jeszcze liście mają ciemne plamy i brunatne wierzchołki. Kwiaty kurczą się i czernieją. Zawiązki i rozwijające się owoce są pokryte zapadającymi się plamami. Najbardziej charakterystyczne są jednak zrakowacenia na pniu i pędach – w ich otoczeniu pojawia się pomarańczowa, galaretowata substancja.
 • Zwalczanie
  Opryski z użyciem Miedzianu lub Miedzianu Ekstra powinno się wykonywać dwukrotnie w sezonie – wiosną w okresie nabrzmiewania pąków oraz jesienią podczas opadania liści. Porażone chorobą pędy powinno się wycinać i palić (o ile jest to możliwe). Rany po cięciu należy posmarować maścią ogrodniczą.

Drobna plamistość drzew pestkowych

 • Opis
  Choroba grzybowa, najczęściej poraża wiśnie i czereśnie. Hamuje wzrost roślin i zmniejsza ich odporność na mróz i inne szkodliwe czynniki. Przy dużym nasileniu może doprowadzić do całkowitego ogołocenia z liści.
 • Objawy
  Początkowo na spodzie blaszki liściowej pojawiają się przebarwienia (liście jaśnieją). Następnie na górnej stronie pojawiają się drobne, punktowe ciemne plamy. Z czasem się zlewają, a liść żółknie i opada.
 • Zwalczanie
  Roślinę po kwitnieniu opryskuje się fungicydem (np. Score).

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza)

 • Opis
  Choroba pojawia się na różnych gatunkach drzew pestkowych. U wiśni i czereśni szczególnie mocno poraża kwiaty i pędy, powodując ich zamieranie). Najbardziej jednak niszczy owoce, zwłaszcza śliw. Wystąpieniu choroby sprzyja wilgotna, ciepła pogoda.
 • Objawy
  W wyniku infekcji owoce pękają, pojawiają się na nich plamy gnilne, które z czasem obejmują całą powierzchnię. Owoce pozostają na drzewach jako mumie (pełne zarodników).
 • Zwalczanie
  Porażone pędy i owoce usuń i spal. Drzewa tuż przed kwitnieniem lub w trakcie niego powinno się opryskać fungicydem (np. Miedzian – dla czereśni i wiśni, Topsin – dla brzoskwiń, moreli i śliw). Ważne jest także zwalczanie szkodników, które uszkadzają skórkę owoców.

Dziurkowatość liści drzew pestkowych

 • Opis
  Najczęściej atakuje śliwy, wiśnie i czereśnie.
 • Objawy
  Na liściach pojawiają się drobne (1–5 mm), okrągłe plamy, początkowo jasnozielone, później brunatne z czerwoną obwódką. Z czasem tkanka w tych miejscach obumiera i wykrusza się, pozostawiając charakterystyczne dziury. Liście przedwcześnie opadają. Wskutek silniejszego porażenia mogą pojawić się także rany i narośla na wierzchołkach pędów oraz wycieki gumy.
 • Zwalczanie
  Mocno porażone pędy zaleca się wycinać. Tuż przed kwitnieniem drzewa należy potraktować fungicydem (np. Topsin). Jeśli pogoda jest wilgotna, zabieg przeprowadza się 2–3 razy.

Torbiel śliwy

 • Opis
  Jedna z najpowszechniejszych chorób grzybowych śliw.
 • Objawy
  Występują dość późno – na zawiązkach i rozwijających się owocach. W wyniku porażenia śliwki mogą być większe i dłuższe od tych zdrowych. Ulegają deformacji, często nie mają pestek. Są niesmaczne – miąższ jest łykowaty i skórzasty. Szybko gniją. Owoce pokrywają się żółtozielonymi plamami z matowym nalotem.
 • Zwalczanie
  Najważniejsza jest profilaktyka, ponieważ w momencie ujawnienia się choroby jest już zbyt późno na skuteczne leczenie. Dlatego opryski stosuje się wiosną, jeszcze w stanie bezlistnym (tuż przed pękaniem pąków). Następnie zabieg warto powtórzyć w fazie białego pąka. Stosuje się m.in. Carpene, Syllit, Efuzin. Preparat należy dokładnie nanieść na pnie i pędy.

Kędzierzawość liści brzoskwini

 • Opis
  Najgroźniejsza i najbardziej powszechna choroba brzoskwini, rozwijająca się od wczesnej wiosny. Patogen atakuje liście, rzadziej pędy (zamierają) i owoce (opadają).
 • Objawy
  Początkowo liście grubieją, stają się zdeformowane i pofałdowanie. Zmieniają także barwę na czerwoną. Wkrótce opadają, co prowadzi do ogołocenia drzewa. Uwaga! Jeśli na liściach są tylko karminowe przebarwienia, nie jest to oznaką choroby, tylko niedoboru fosforu.
 • Zwalczanie
  Usuń pędy z mocno porażonymi liśćmi. Opryski – najlepiej profilaktycznie – należy stosować w okresie bezlistnym. Odpowiednie są fungicydy miedziowe (np. Miedzian).

Leukostomoza drzew pestkowych

 • Opis
  Choroba dotyka głównie czereśnie, śliwy, morele i brzoskwinie.
 • Objawy
  Początkowo może dochodzić do żółknięcia i zasychania pojedynczych liści na pędach. Z czasem zamierają całe pędy, a nawet drzewa. Na korze mogą pojawić się mozaiki i rany, z których wycieka gumowata substancja.
 • Zwalczanie
  Przede wszystkim profilaktyka – wybierz dla drzewa dobre stanowisko i odpowiednio o nie dbaj. Pędy z widocznymi objawami choroby należy wyciąć i spalić. Rany powinno się zabezpieczyć (np. Funabenem). Jesienią, gdy opadają liście, oraz jeśli zauważysz objawy choroby, trzeba zastosować preparat grzybobójczy (np. Topsin). W skrajnych przypadkach należy wyciąć całe drzewa.

Srebrzystość liści

 • Opis
  Choroba grzybowa, często występuje na czereśniach, wiśniach i śliwach. Jej rozwojowi sprzyja mroźna zima oraz nadmiernie intensywne cięcie.
 • Objawy
  Na liściach pojawia się srebrzysty połysk, a potem zamierają pędy, a nawet całe drzewa. W nasilonym stadium na pędach widać półkoliste zarodniki.
 • Zwalczanie
 • Najlepiej zapobiegać, wybierając odmiany odporne na mróz i odpowiednio o nie dbając. Porażone drzewa należy przyciąć tak, aby zagłębić się przynajmniej 15 cm w zdrową tkankę. Niekiedy konieczne jest usunięcie i spalenie całego drzewa.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier - Pixabay.com


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu