Choroby drzew owocowych | Objawy i zwalczanie

Choroby drzew owocowych Objawy i zwalczanie

Na owoce z własnego sadu zawsze czekamy z niecierpliwością. Niestety często nasze drzewa owocowe porażane są przez różne choroby. Grzyby je wywołujące potrafią szybko rozpanoszyć się na roślinach i prawić, że będą one słabo owocować i tracić na urodzie. Dowiedz się, jak rozpoznać 4 najczęściej występujące choroby drzew owocowych oraz jak im zapobiegać. Poznaj też środki ochrony roślin i walcz z patogenami!

Posłuchaj
00:00
39
Spis treści
Dlaczego z chorobami drzew owocowych trzeba walczyć? Co robić, by zapobiegać chorobom w sadzie? Jakie choroby najczęściej atakują drzewa owocowe? ► Parch jabłoni i parch gruszy ► Drobna plamistość liści drzew pestkowych ► Brunatna zgnilizna drzew pestkowych ► Mączniak jabłoni

Dlaczego z chorobami drzew owocowych trzeba walczyć?

Drzewa owocowe są bardzo często atakowane przez choroby grzybowe. Chore rośliny wolniej rosną, rodzą mało owoców i są znacznie mniej odporne na mróz. Czasem przyczynami chorób mogą być również czynniki nie infekcyjne – np. niedobory makro- lub mikroelementów, a także niekorzystne warunki uprawy – np. niewłaściwa gleba w ogrodzie (ciężka, wilgotna lub zbyt sucha), niska temperatura, duża ilość opadów.

Co robić, by zapobiegać chorobom w sadzie?

Zwalczanie chorób drzew owocowych to najczęściej stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, a tego każdy właściciel przydomowego sadu chciałby uniknąć lub przynajmniej ograniczyć do minimum. Może to się wydać banalne, ale najtańszym i najefektywniejszym sposobem ochrony roślin jest profilaktyka.

Aby ustrzec się chorób drzew owocowych warto stosować działania zapobiegawcze. Polega ono głównie na zakupie tylko zdrowych roślin ze sprawdzonych źródeł, oraz zapewnieniu roślinom odpowiednich warunków uprawy – stanowiska i gleby. Znacznie prościej jest zapobiegać chorobom drzew owocowych niż z nimi walczyć.

Metody zapobiegania chorobom drzew owocowych

  • wybór odmian odpornych wpływa w znacznym stopniu na ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
  • eliminowanie źródła choroby poprzez wycinanie porażonych pędów jeszcze we wczesnym stadium porażenia, a także regularne cięcie prześwietlające.
  • zabezpieczanie ran po cięciu pastami ochronnymi przyspiesza zabliźnianie się ran i ogranicza rozprzestrzenianie chorób.
  • usuwanie zmumifikowanych owoców pozostałych na drzewach oraz zgniłych owoców opadłych, które są źródłem infekcji.

4 choroby najczęściej atakujące drzewa owocowe

Objawy chorób są reakcją roślin na czynnik chorobotwórczy. Aby skutecznie zwalczyć chorobę, najpierw należy dobrze rozpoznać jej objawy oraz dobrać odpowiedni preparat do zwalczania. Niestety bardzo trudne jest rozpoznanie choroby w początkowej fazie jej rozwoju, dlatego też niektóre zabiegi należy wykonywać profilaktycznie. Przedstawiamy najczęściej pojawiające się choroby drzew owocowych. Dla ułatwienia zamieściliśmy zdjęcie oraz opis objawów.

Parch jabłoni i parch gruszy

Objawy
Parchy to najgroźniejsze i najczęściej spotykane choroby występujące na jabłoniach i gruszach. Objawy parcha jabłoni występują na liściach, kwiatach, owocach, pędach i pąkach. Na górnej stronie liści tworzą się ciemno-oliwkowe plamy pokryte aksamitnym nalotem. Porażone zawiązki ulegają deformacji, a silnie porażone opadają. Na owocach widoczne są ciemne, okrągłe plamy przypominające strupy.

Natomiast najsilniejsze objawy parcha gruszy widoczne są w czasie deszczowej pogody w maju. Najczęściej na dolnej stronie liści, wzdłuż nerwu głównego widoczne są oliwkowo-brunatne plamy, które powiększają się i ciemnieją, a porażone liście zamierają i wcześnie opadają. Owoce ulegają zniekształceniu, a plamy pokrywające owoce korkowacieją i pękają.

Zwalczanie
Roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym (fungicydem) Score 250 EC co 5 dni w okresie od fazy różowego pąka kwiatowego.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych

Objawy
Choroba ta spotykana jest głównie na wiśniach, rzadziej na czereśniach oraz innych drzewach pestkowych. Początkowo na dolnej stronie liści można zaobserwować szarozielone przebarwienia, a następnie na górnej stronie liści zaczynają się tworzyć drobne, brunatne plamy. Plamy te zlewają się, a porażone liście żółkną i opadają. Przy silnym porażeniu, już w pierwszej połowie lata drzewa wiśni i czereśni mogą zostać bez liści.

Zwalczanie
Roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym (fungicydem) Score 250 EC zaraz po kwitnieniu.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Objawy
Objawy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych bardzo często spotyka się na wiśniach, czereśniach, śliwach, brzoskwiniach i morelach. Na wiśniach i czereśniach dochodzi do zakażenia kwiatów, które szybko zamierają, a sprawca tej choroby przerasta do krótkopędów i długopędów, a następnie powoduje ich zamieranie.

Do porażenia owoców wiśni dochodzi najczęściej w czasie ich dojrzewania, zwłaszcza po długotrwałych opadach deszczu. Owoce wówczas pękają, a powstałe pęknięcia są furtką dla innych chorób. Na owocach pojawiają się brunatne gnilne plamy, które szybko obejmują całą jego powierzchnię. Chore owoce pozostają na drzewach i zamieniają się w zdeformowane, pofałdowane, ciemno-brunatne, czarne tzw. mumie. Część porażonych owoców przed zmumifikowaniem opada.

Zwalczanie
Wycinać porażone pędy oraz usuwać porażone owoce. Roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym (fungicydem) Score 250 EC na początku bądź w pełni kwitnienia.

Score 250 EC
Środek grzybobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Preparat o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie drzew owocowych (jabłoni, gruszy, wiśni i czereśni).
Kup online w naszym sklepie

Mączniak jabłoni

Objawy
Objawy mączniaka występują na wszystkich organach rośliny - na liściach, pędach, kwiatach i owocach, które pokryte są białym, mączystym nalotem. Porażone liście mają zahamowany wzrost, ulegają deformacji oraz przedwcześnie opadają, pędy przestają przyrastać, pąki zamierają przed rozwinięciem się, kwiaty drobnieją, a na owocach widoczne jest charakterystyczne ordzawienie – tzw. siateczka.

Zwalczanie
Wycinać porażone pędy natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby na liściach. Roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym (fungicydem) Score 250 EC od fazy różowego pąka.

Pamiętaj!

Po rozpoznaniu choroby drzewa owocowego należy niezwłocznie przystąpić do zwalczania chorób przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów chemicznych. Należy bezwzględnie przestrzegać terminów oraz zasad bezpieczeństwa podanych na etykiecie (m.in. terminów karencji i prewencji dla pszczół).


Opracowano na podstawie materiałów od firmy Syngenta Crop Protection

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość BaRa
12-01-2021 08:47
Mam pytanie związane z opryskiem. "Roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym (fungicydem) Score 250 EC co 5 dni w okresie od fazy różowego pąka kwiatowego." Ile razy należy stosować oprysk co pięć dni? Bo opis jest mało precyzyjny jak dla mnie.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści