Logo
Logo

Dlaczego drzewa owocowe nie kwitną i nie owocują? Poznaj przyczyny!

Brak kwitnienia może zdarzyć się nawet u zdrowych drzew i jest dużym problemem, gdyż brak kwiatów oznacza, że nie będzie też owoców. Jest to tym trudniejsze, że to właśnie roślinom jadalnym zazwyczaj poświęca się najwięcej uwagi, aby móc cieszyć się smacznymi plonami. Dlaczego drzewa owocowe nie kwitną i nie owocują? Co zrobić, aby drzewa owocowe kwitły?

Spis treści
Nieodpowiednie warunki Nieprawidłowe nawożenie Brak zapylaczy Choroby i szkodniki

Przyczyny braku kwitnienia u drzew owocowych

Słabe kwitnienie lub jego całkowity brak to najczęściej efekt błędów w uprawie. Warto zatem poznać te najczęściej popełniane i sprawdzić, czy na pewno dobrze dbamy o nasz sad, a jeśli okaże się, że pielęgnacja nie jest prawidłowo, to jak najszybciej to zmienić, aby w kolejnym sezonie cieszyć się obfitymi zbiorami i smacznymi owocami.

Nieodpowiednie warunki

Drzewa owocowe wymagają odpowiedniego podłoża i stanowiska. Jeśli ich wybór został zaniedbany podczas nasadzenia, to może się okazać, że roślina nie będzie kwitła ani owocowała. Dlatego przed wyborem miejsca dla drzew owocowych, należy dobrze poznać potrzeby danego gatunku i odmiany. Problemem może być również długotrwała susza, czy silne mrozy dla młodych drzew. Młode okazy warto podlewać podczas długotrwałego braku opadów i osłaniać delikatniejsze odmiany przed zimnymi wiatrami i silnymi mrozami, co najlepiej zrobić osłaniając je słomą lub agrowłókniną.

Pamiętać trzeba też o prawidłowym przycinaniu, które powinno obejmować usuwanie zdeformowanych, zniszczonych i porażonych gałęzi oraz skrócenie zbyt długich pędów. Termin przycinania zależy od gatunku drzewa. Przykładowo jabłonie i grusze przycina się w lutym, brzoskwinie, dopiero gdy jest ciepło, a na gałęziach pojawiają się pąki, a wiśnie i czereśnie po zbiorze owoców, co zmniejsza ryzyko zakażenia rakiem bakteryjnym.

Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Przeczytaj także
Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji

Nieprawidłowe nawożenie

Równie ważne dla prawidłowego rozwoju drzew owocowych jest regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, które powinny obejmować nawożenie, a ich rodzaj i termin należy dobrze dobrać do uprawianych gatunków drzew. Trzeba jednak pamiętać, że równie niekorzystne jest przenawożenie, a zbyt duża ilość składników pokarmowych może zaszkodzić.

Szczególnie ważna jest odpowiednia ilość potasu, który ułatwia roślinom przetrwanie zimy i zapewniają lepsze kwitnienie i owocowanie. Azot zastosowany wiosną zapewni drzewkom lepszy wzrost i obudzi je do życia, a magnez chroni przed wieloma chorobami. Do drzew owocowych doskonale sprawdza się kompost lub obornik również te w formie granulowanej. Można zastosować również nawozy wiosenne i jesienne, uważając jednak, aby nie zawierały one zbyt dużej ilości fosforu, chyba że badanie gleby wykazały jego niedobór.

Brak zapylaczy: odpowiednich odmian zapylających lub owadów

Drzewa, które mają dużą ilość kwiatów, ale w odpowiednim czasie nie obrodziły owocami, to mogły po prostu nie zostać odpowiednio zapylane. Może to wynikać z braku odmian zapylających lub braku zapylaczy.

  • Pierwszy problem dotyczy sytuacji, w której drzewa, wymagające zapylaczy nie mają ich w pobliżu. Są to drzewa obcopylne, których kwiaty muszą zostać zapylone przez pyłek z innych (odmianą, a nie gatunkiem) drzew. Dotyczy to głównie jabłoni, grusz i czereśni, gdyż w obrębie pozostałych gatunków można znaleźć odmiany samozapylające. Dlatego, jeśli w sadzie zasadzone są same drzewa obcozapylające jednej odmiany, to mogą nie dawać one owoców, chyba że za płotem rosną inne odmiany.
  • Jak wspomniano wcześniej, drugim problemem może być brak owadów zapylających, co może być spowodowane stosowaniem oprysków chemicznych. W takiej sytuacji warto je zbawić i zadbać o odpowiednie dla nich schronienie. Można to zrobić, sadząc wczesnowiosenne kwiaty, rośliny miododajne oraz ustawiając domki dla owadów.

Choroby i szkodniki

Prawidłowa pielęgnacja drzew owocowych nie zawsze wystarczy, a nawet najlepiej zaopiekowany sad może zostać zniszczony przez choroby i szkodniki. Dlatego ważne jest, aby im zapobiegać. Mając mały, przydomowy sad należy:

  • stosować naturalne opryski,
  • dbać o porządek w ogrodzie (m.in. usuwanie opadniętych liści),
  • zabezpieczać rany po przycinaniu maścią ogrodniczą
  • oraz dbać o prawidłową dezynfekcję narzędzi.

Dodatkowo należy dokładnie monitorować rośliny, czy nie pojawiają się na nich szkodniki lub objawy chorób np. wyciekające z kory substancje, plamy na liściach lub owocach bądź przebarwienia kwiatów. Po zauważeniu niepokojących objawów należy jak najszybciej zidentyfikować problem i rozpocząć jego zwalczanie za pomocą środków na szkodniki lub odpowiednich oprysków.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: RiO75 / Pixabay

Autor
Dlaczego drzewa owocowe nie kwitną i nie owocują? Poznaj przyczyny!
Dlaczego drzewa owocowe nie kwitną i nie owocują? Poznaj przyczyny!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)