Logo
Logo
13
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Samopylne i obcopylne drzewa owocowe

Dowiedz się które drzewa owocowe są obcopylne – czyli wymagają zapylacza, a które są samopylne i zapylają się same.

Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Jeśli planujesz samodzielną uprawę warzyw z siewu, ten poradnik jest dla Ciebie! Dowiedz się wszystkiego, co będzie niezbędne, by zacząć wspaniałą...

Bardzo ważne jest poznanie typu zapylania kwiatów poszczególnych gatunków drzewek owocowych, gdyż od tego zależy plon owoców.

Przed zakupem zawsze upewnijmy się u doradcy w centrum ogrodniczym, które odmiany roślin są samopylne, a które muszą być sadzone z innymi drzewkami jako zapylaczami!

Rośliny obcopylne

Aby dobrze plonowały wymagają do zapylenia pyłku innej odmiany, ponieważ wykształciły różne mechanizmy zapobiegające samozapyleniu (np. przedprątność i przedsłupność, gdzie pylniki i słupki dojrzewają w innym czasie, itd.). Roślinami obcopylnymi są:

  • jabłonie,
  • grusze,
  • czereśnie
  • większość śliw.

Rośliny samopylne

Są samowystarczalne – ich pyłek może z powodzeniem zapładniać kwiaty tej samej rośliny, z której pochodzi zachowując zdrowie i zapewniając dobre owocowanie. Wśród nich znajdziemy:

  • brzoskwinie
  • morele, 
  • większość wiśni. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Gabriele Lässer/Pixabay

Poznaj bliżej drzewka owocowe najczęściej sadzone w przydomowych sadach:

 


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu