Jak zapylają się drzewa owocowe?
Drzewka owocowe zapylane są, gdy dwa osobniki (tego samego gatunku i różnej odmiany) kwitną w tym samym okresie. Podczas kwitnienia owady zapylające (pszczoły, trzmiele i inne) przenoszą pyłek pomiędzy kwiatami. W ten sposób pyłek z jedne odmiany przenoszony jest na kwiat innej. Większość drzew owocowych jest zapylana także przez wiatr, ale w niewielkim stopniu.
Bardzo ważne jest poznanie typu zapylania kwiatów poszczególnych gatunków drzewek owocowych, gdyż od tego zależy plon owoców. Przed zakupem zawsze upewnijmy się u doradcy w centrum ogrodniczym, które odmiany roślin są samopylne, a które muszą być sadzone z innymi drzewkami jako zapylaczami!
Rośliny obcopylne
Aby dobrze plonowały wymagają do zapylenia pyłku innej odmiany, ponieważ wykształciły różne mechanizmy zapobiegające samozapyleniu (np. przedprątność i przedsłupność, gdzie pylniki i słupki dojrzewają w innym czasie, itd.). Roślinami obcopylnymi są:
- jabłonie,
- grusze,
- czereśnie
- większość śliw.
Rośliny samopylne
Są samowystarczalne – ich pyłek może z powodzeniem zapładniać kwiaty tej samej rośliny, z której pochodzi zachowując zdrowie i zapewniając dobre owocowanie. Wśród nich znajdziemy:
- brzoskwinie
- morele,
- większość wiśni.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Gabriele Lässer/Pixabay
- jabłoń domowa (Malus domestica),
- grusza pospolita (Pyrus comunis),
- wiśnia pospolita (Prunus cerasus),
- czereśnia (Prunus avium),
- śliwa domowa (Prunus domestica),
- brzoskwinia zwyczajna (Prunus persica),
- morela zwyczajna (Prunus armeniaca).