Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
13
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Samopylne i obcopylne drzewa owocowe

Dowiedz się które drzewa owocowe są obcopylne – czyli wymagają zapylacza, a które są samopylne i zapylają się same.

 

Bardzo ważne jest poznanie typu zapylania kwiatów poszczególnych gatunków drzewek owocowych, gdyż od tego zależy plon owoców.

Przed zakupem zawsze upewnijmy się u doradcy w centrum ogrodniczym, które odmiany roślin są samopylne, a które muszą być sadzone z innymi drzewkami jako zapylaczami!

Rośliny obcopylne

Aby dobrze plonowały wymagają do zapylenia pyłku innej odmiany, ponieważ wykształciły różne mechanizmy zapobiegające samozapyleniu (np. przedprątność i przedsłupność, gdzie pylniki i słupki dojrzewają w innym czasie, itd.). Roślinami obcopylnymi są:

  • jabłonie,
  • grusze,
  • czereśnie
  • większość śliw.

Rośliny samopylne

Są samowystarczalne – ich pyłek może z powodzeniem zapładniać kwiaty tej samej rośliny, z której pochodzi zachowując zdrowie i zapewniając dobre owocowanie. Wśród nich znajdziemy:

  • brzoskwinie
  • morele, 
  • większość wiśni. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Gabriele Lässer/Pixabay

Poznaj bliżej drzewka owocowe najczęściej sadzone w przydomowych sadach:

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!