Logo
Logo
13
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Samopylne i obcopylne drzewa owocowe

Dowiedz się które drzewa owocowe są obcopylne – czyli wymagają zapylacza, a które są samopylne i zapylają się same.

Bardzo ważne jest poznanie typu zapylania kwiatów poszczególnych gatunków drzewek owocowych, gdyż od tego zależy plon owoców.

Przed zakupem zawsze upewnijmy się u doradcy w centrum ogrodniczym, które odmiany roślin są samopylne, a które muszą być sadzone z innymi drzewkami jako zapylaczami!

Rośliny obcopylne

Aby dobrze plonowały wymagają do zapylenia pyłku innej odmiany, ponieważ wykształciły różne mechanizmy zapobiegające samozapyleniu (np. przedprątność i przedsłupność, gdzie pylniki i słupki dojrzewają w innym czasie, itd.). Roślinami obcopylnymi są:

  • jabłonie,
  • grusze,
  • czereśnie
  • większość śliw.

Rośliny samopylne

Są samowystarczalne – ich pyłek może z powodzeniem zapładniać kwiaty tej samej rośliny, z której pochodzi zachowując zdrowie i zapewniając dobre owocowanie. Wśród nich znajdziemy:

  • brzoskwinie
  • morele, 
  • większość wiśni. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Gabriele Lässer/Pixabay

Poznaj bliżej drzewka owocowe najczęściej sadzone w przydomowych sadach:

 


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu