Wiśnia pospolita (Prunus cerasus) należy do rodziny różowatych (Rosaceae), rodzaju śliwa (Prunus). To bardzo popularne drzewo owocowe, które jest chętnie uprawiane w sadach na całym świecie.

Wiśnia osiąga wysokość do 5 m. Liście dorastają do 5-12 cm długości. Są eliptyczne z piłkowanym brzegiem. Blaszka liściowa jest skórzasta. Kwiaty są białe, do 3 cm średnicy. Na krótkopędach znajduje się od 1 do 5 kwiatów. Wiśnia kwitnie w kwietniu i maju.

Rodzi czerwone lub żółte owoce.

Uprawa i wymagania

Wiśnie mają małe wymagania klimatyczno-glebowe. Dobrze rosną nawet w północno-wschodnich rejonach. Owocują nawet na glebach piaszczystych. Wymagają one znacznych ilości wapnia w glebie.

Wiśnia jest najczęściej szczepiona na antypce (wiśni wonnej) i jest bardzo mało wymagająca. Dobrze rośnie nawet na suchych miejscach. Najlepiej rośnie na podłożu przepuszczalnym, gdzie ma zastoin wodnych. Wiśnia szczepiona na czereśni ptasiej ma takie same wymagania jak czereśnia.

Większość odmian wiśni jest samopylna, dlatego nie jest wymagana obecność innych gatunków zapylających, ale niektóre jednak wymagają obcego pyłku do zawiązania owoców. Dobrą odmianą zapylającą jest Łutówka.

Wiśnie powinny być uprawiane w formie krzaczastej, gdyż są wówczas najbardziej wytrzymałe na mróz i najlepiej owocują. Nie wymagają one żadnego formowania ani późniejszego cięcia.

Zastosowanie

Przede wszystkim owoce wiśni wykorzystuje się do wyrobu soku wiśniowego, konfitur i dżemów. Sama roślina jest jednak też bardzo ozdobna wiosną przez co wyhodowano ozdobne odmiany karłowe wiśni, które nadają się nawet do małych ogrodów.

Zdjęcia: Stephanie S., Etienne GONTIER, Katharina N./Pixabay