Wiśnie mają małe wymagania klimatyczno-glebowe. Dobrze rosną nawet w północno-wschodnich rejonach. Owocują nawet na glebach piaszczystych. Wymagają one znacznych ilości wapnia w glebie.

Wiśnia pospolita należy do rodziny różowatych (Rosaceae), podrodziny śliwowych (Prunoideae), rodzaju śliwa (Prunus), podrodzaju wiśnia (Cerasus).

Wiśnia osiąga wysokość do 5 m. Liście dorastają do 5 - 12 cm długości. Są eliptyczne z piłkowanym brzegiem. Blaszka liściowa jest skórzasta. Kwiaty są białe, do 3 cm średnicy. Na krótkopędach znajduje się od 1 do 5 kwiatów. Wiśnia kwitnie w kwietniu i maju. Rodzi czerwone lub żółte owoce, które wykorzystuje się do wyrobu soku wiśniowego, konfitur i dżemów.

Wiśnia szczepiona na antypce (wiśni wonnej) jest mało wymagająca. Dobrze rośnie nawet na suchych miejscach. Najlepiej rośnie na podłożu przepuszczalnym, gdzie ma zastoin wodnych. Wiśnia szczepiona na czereśni ptasiej ma takie same wymagania jak czereśnia.

Większość odmian wiśni jest samopylna, dlatego nie jest wymagana obecność innych gatunków zapylających, ale niektóre jednak wymagają obcego pyłku do zawiązania owoców. Dobrą odmianą zapylającą jest Łutówka.

Wiśnie powinny być uprawiane w formie krzaczastej, gdyż są wówczas najbardziej wytrzymałe na mróz i najlepiej owocują. Nie wymagają one żadnego formowania ani późniejszego cięcia.