Wiśnia wczesna ‘Kojou-no-mai’

wiśnia wczesna Kojou-no-mai fot. G. Falkowski

Rodzaj Prunus najczęściej kojarzymy z roślinami owocowymi – wiśniami, czereśniami, morelami, brzoskwiniami i śliwami. Tymczasem w ofercie szkółek znajduje się cały szereg gatunków i odmian ozdobnych, wykorzystywanych do dekoracji ogrodów, działek, a nawet tarasów i balkonów.

Posłuchaj
00:00
15
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Ojczyzną i źródłem wielu uprawianych na całym świecie ozdobnych odmian wiśni i śliw jest Japonia, kraj, w którym wspomniane drzewa są obdarzane wyjątkową atencja oraz szacunkiem. Dla Japończyków czas kwitnienia wiśni jest okazją do spotkań w gronie rodziny i znajomych, celebracji piękna natury oraz udziału w licznych imprezach kulturalnych organizowanych na świeżym powietrzu w ramach Ume Hanami – festiwalu kwitnącej śliwy oraz Hanami – święta kwitnących wiśni.

Ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na posadzenie w ogrodzie drzew osiągających spore rozmiary popularnością cieszą się odmiany karłowe. Jedną z takich odmian, nadających się do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych, na działkach, a nawet w pojemnikach na balkonach i tarasach, jest wiśnia wczesna 'Kojou-no-mai'.

Wiśnia wczesna ‘Kojou-no-mai’ fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych wiśni

Wiśnia wczesna (Prunus incisa) 'Kojou-no-mai' to wolno rosnąca, kompaktowa odmiana zwykle oferowana w dwóch formach – tradycyjnego krzewu o zaokrąglonym pokroju oraz w formie piennej – w postaci miniaturowego drzewka o kulistej lub jajowatej koronie, uzyskanego przez zaszczepienie na podkładce.

Roślina charakteryzuje się tworzeniem cienkich, gęsto ułożonych, zygzakowato powyginanych pędów, przyciągających uwagę zwłaszcza w okresie bezlistnym. Dzwonkowate kwiaty mają do 2 cm średnicy, są zbudowane z białych płatków wyłaniających się z purpurowego kielicha, są zebrane po kilka w kwiatostanach, przyjemnie pachną. Kwiaty rozwijają się w kwietniu, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Liście są niewielkie, mają od 1 do 3 cm długości, są odwrotne jajowate, ząbkowane na brzegach, jasnozielone. Jesienią, przed opadaniem, przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono.

Uprawa i wymagania

Wiśnia wczesna 'Kojou-no-mai' rośnie powoli, dorasta do 2-3 m wysokości. Naturalnie zagęszcza się, więc nie wymaga cięcia formującego, które ze względów fitosanitarnych jest wręcz odradzane. Roślina preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i stanowiska słoneczne. Odmiana jest w pełni mrozoodporna, może być uprawiana na terenie całego kraju.

Gdzie posadzić?

Doskonale sprawdza się sadzona na rabatach w towarzystwie krzewów liściastych oraz iglastych, a także bylin. Wyjątkowo atrakcyjne prezentują się formy pienne, sadzone w miejscach eksponowanych, np. przy tarasie lub blisko wejścia do domu.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Czereśnia / Wiśnia ptasia Prunus avium

Wiśnia pospolita Prunus cerasus

Wiśnia piłkowana Prunus serrulata

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści