Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
29
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie wiśni – jak i kiedy to robić?

Młode wiśnie przycinamy wiosną, a starsze latem. Aby rośliny dobrze owocowały i były zdrowe, trzeba też usuwać chore oraz martwe pędy oraz te rosnące wewnątrz korony. Zobacz kiedy i jak należy ciąć wiśnie!

 

Jak i kiedy formować młode wiśnie?

Świeżo posadzone, młode drzewka wiśni, najlepiej przycinać zawsze wiosną. Przewodnik wiśni zostawiamy nie przycięty, a wszystkie pędy boczne skracamy nad 2-3 oczkiem (pąkiem), aby pobudzić drzewo do wypuszczania nowych pędów.

Przez kilka następnych lat wycinamy głównie pędy chore, martwe lub rosnące do wewnątrz korny i krzyżujące się pędy. W tym czasie warto także przyginać pędy do położenia poziomego (przywiązując je do pnia lub do haczyków wbitych w ziemię).

Coroczne cięcie w przypadku wiśni jest dosyć ważne, ponieważ po każdym przycięciu wypuszcza ona dużą ilość drobnych pędów z pąkami kwiatowymi. Po zakończeniu formownia (zwykle po 4 roku uprawy), drzewa już owocujące przycinamy zawsze latem.

Jak i kiedy ciąć owocujące wiśnie?

Letnie cięcie owocujących już drzew wiśni wykonuje się po zbiorze owoców, zawsze latem – najlepiej w sierpniu. Gałęzie, które zwieszają się do ziemi lub pokładające się na niej wycinamy zupełnie lub skracamy. Należy usunąć także wszystkie krzyżujące się i leżące na sobie pędy, a także nadmiernie zagęszczające koronę.

Przeciętnie wystarczy usunąć około 20% gałęzi z korony, jednak w przypadku zaniedbanych drzew może to być nawet połowa gałęzi. Chodzi o zapewnienie jak najlepszego dostępu światła słonecznego do wszystkich pędów.

Pożyteczne jest także odmładzanie wiśni co 2-3 lata (szczególnie słabiej owocujących odmian) poprzez skracanie wierzchołków konarów. Pobudza to drzewa do wytwarzania młodych pędów (które następnie przerzedzamy), a ponadto pozwala utrzymać zwartą koronę.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe  fotokostic/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Nowe treści

Komentarze

Gość Kas

11-11-2019 18:06

Co za średniowieczne poglądy, że przycinaniem żywopłotów zajmują się tylko mężczyźni? Jak również, że żywopłot najlepiej przycinać co kilka dni??? Żenada.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Zioła można zbierać przez cały sezon letni. Świeże zioła dają niepowtarzalny aromat i smak naszym potrawom, a ich nadmiar warto suszyć lub zamrażać.
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Po zakończeniu zbioru truskawek porządkujemy grządki. Usuwamy chwasty, a jeśli rośliny zaatakowały choroby grzybowe, obcinamy liście na wysokości ok. 5 cm i dokładnie je wygrabiamy. Ważne jest też zasilenie truskawek nawozem azotowym.
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie i dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i doskonale nadaje się do wazonu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu