Logo
Logo
29
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie wiśni – jak i kiedy to robić?

Młode wiśnie przycinamy wiosną, a starsze latem. Aby rośliny dobrze owocowały i były zdrowe, trzeba też usuwać chore oraz martwe pędy oraz te rosnące wewnątrz korony. Zobacz kiedy i jak należy ciąć wiśnie!

 

Jak i kiedy formować młode wiśnie?

Świeżo posadzone, młode drzewka wiśni, najlepiej przycinać zawsze wiosną. Przewodnik wiśni zostawiamy nie przycięty, a wszystkie pędy boczne skracamy nad 2-3 oczkiem (pąkiem), aby pobudzić drzewo do wypuszczania nowych pędów.

Przez kilka następnych lat wycinamy głównie pędy chore, martwe lub rosnące do wewnątrz korny i krzyżujące się pędy. W tym czasie warto także przyginać pędy do położenia poziomego (przywiązując je do pnia lub do haczyków wbitych w ziemię).

Coroczne cięcie w przypadku wiśni jest dosyć ważne, ponieważ po każdym przycięciu wypuszcza ona dużą ilość drobnych pędów z pąkami kwiatowymi. Po zakończeniu formownia (zwykle po 4 roku uprawy), drzewa już owocujące przycinamy zawsze latem.

Jak i kiedy ciąć owocujące wiśnie?

Letnie cięcie owocujących już drzew wiśni wykonuje się po zbiorze owoców, zawsze latem – najlepiej w sierpniu. Gałęzie, które zwieszają się do ziemi lub pokładające się na niej wycinamy zupełnie lub skracamy. Należy usunąć także wszystkie krzyżujące się i leżące na sobie pędy, a także nadmiernie zagęszczające koronę.

Przeciętnie wystarczy usunąć około 20% gałęzi z korony, jednak w przypadku zaniedbanych drzew może to być nawet połowa gałęzi. Chodzi o zapewnienie jak najlepszego dostępu światła słonecznego do wszystkich pędów.

Pożyteczne jest także odmładzanie wiśni co 2-3 lata (szczególnie słabiej owocujących odmian) poprzez skracanie wierzchołków konarów. Pobudza to drzewa do wytwarzania młodych pędów (które następnie przerzedzamy), a ponadto pozwala utrzymać zwartą koronę.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe  fotokostic/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!