Logo
Logo
29
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie wiśni – jak i kiedy to robić?

Młode wiśnie przycinamy wiosną, a starsze latem. Aby rośliny dobrze owocowały i były zdrowe, trzeba też usuwać chore oraz martwe pędy oraz te rosnące wewnątrz korony. Zobacz kiedy i jak należy ciąć wiśnie!

 

Jak i kiedy formować młode wiśnie?

Świeżo posadzone, młode drzewka wiśni, najlepiej przycinać zawsze wiosną. Przewodnik wiśni zostawiamy nie przycięty, a wszystkie pędy boczne skracamy nad 2-3 oczkiem (pąkiem), aby pobudzić drzewo do wypuszczania nowych pędów.

Przez kilka następnych lat wycinamy głównie pędy chore, martwe lub rosnące do wewnątrz korny i krzyżujące się pędy. W tym czasie warto także przyginać pędy do położenia poziomego (przywiązując je do pnia lub do haczyków wbitych w ziemię).

Coroczne cięcie w przypadku wiśni jest dosyć ważne, ponieważ po każdym przycięciu wypuszcza ona dużą ilość drobnych pędów z pąkami kwiatowymi. Po zakończeniu formownia (zwykle po 4 roku uprawy), drzewa już owocujące przycinamy zawsze latem.

Jak i kiedy ciąć owocujące wiśnie?

Letnie cięcie owocujących już drzew wiśni wykonuje się po zbiorze owoców, zawsze latem – najlepiej w sierpniu. Gałęzie, które zwieszają się do ziemi lub pokładające się na niej wycinamy zupełnie lub skracamy. Należy usunąć także wszystkie krzyżujące się i leżące na sobie pędy, a także nadmiernie zagęszczające koronę.

Przeciętnie wystarczy usunąć około 20% gałęzi z korony, jednak w przypadku zaniedbanych drzew może to być nawet połowa gałęzi. Chodzi o zapewnienie jak najlepszego dostępu światła słonecznego do wszystkich pędów.

Pożyteczne jest także odmładzanie wiśni co 2-3 lata (szczególnie słabiej owocujących odmian) poprzez skracanie wierzchołków konarów. Pobudza to drzewa do wytwarzania młodych pędów (które następnie przerzedzamy), a ponadto pozwala utrzymać zwartą koronę.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe  fotokostic/Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość Kas

11-11-2019 18:06

Co za średniowieczne poglądy, że przycinaniem żywopłotów zajmują się tylko mężczyźni? Jak również, że żywopłot najlepiej przycinać co kilka dni??? Żenada.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu