Logo
Logo
29
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie wiśni – jak i kiedy to robić?

Młode wiśnie przycinamy wiosną, a starsze latem. Aby rośliny dobrze owocowały i były zdrowe, trzeba też usuwać chore oraz martwe pędy oraz te rosnące wewnątrz korony. Zobacz kiedy i jak należy ciąć wiśnie!

Jak i kiedy formować młode wiśnie?

Świeżo posadzone, młode drzewka wiśni, najlepiej przycinać zawsze wiosną. Przewodnik wiśni zostawiamy nie przycięty, a wszystkie pędy boczne skracamy nad 2-3 oczkiem (pąkiem), aby pobudzić drzewo do wypuszczania nowych pędów.

Przez kilka następnych lat wycinamy głównie pędy chore, martwe lub rosnące do wewnątrz korny i krzyżujące się pędy. W tym czasie warto także przyginać pędy do położenia poziomego (przywiązując je do pnia lub do haczyków wbitych w ziemię).

Coroczne cięcie w przypadku wiśni jest dosyć ważne, ponieważ po każdym przycięciu wypuszcza ona dużą ilość drobnych pędów z pąkami kwiatowymi. Po zakończeniu formownia (zwykle po 4 roku uprawy), drzewa już owocujące przycinamy zawsze latem.

Jak i kiedy ciąć owocujące wiśnie?

Letnie cięcie owocujących już drzew wiśni wykonuje się po zbiorze owoców, zawsze latem – najlepiej w sierpniu. Gałęzie, które zwieszają się do ziemi lub pokładające się na niej wycinamy zupełnie lub skracamy. Należy usunąć także wszystkie krzyżujące się i leżące na sobie pędy, a także nadmiernie zagęszczające koronę.

Przeciętnie wystarczy usunąć około 20% gałęzi z korony, jednak w przypadku zaniedbanych drzew może to być nawet połowa gałęzi. Chodzi o zapewnienie jak najlepszego dostępu światła słonecznego do wszystkich pędów.

Pożyteczne jest także odmładzanie wiśni co 2-3 lata (szczególnie słabiej owocujących odmian) poprzez skracanie wierzchołków konarów. Pobudza to drzewa do wytwarzania młodych pędów (które następnie przerzedzamy), a ponadto pozwala utrzymać zwartą koronę.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe  fotokostic/Depositphotos


Komentarze

Gość Kas

11-11-2019 18:06

Co za średniowieczne poglądy, że przycinaniem żywopłotów zajmują się tylko mężczyźni? Jak również, że żywopłot najlepiej przycinać co kilka dni??? Żenada.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu