Przyczyną takiej sytuacji może być brak silnego cięcia wiśni. W przeciwieństwie do czereśni, pędy tych drzew trzeba mocno skracać, gdyż najlepiej owocują młode gałązki.
Jak przycinać wiśnię?
Oto zalecane postępowanie, t.j. jak wykonać cięcie:
- W pierwszych latach po posadzeniu należy tak formować koronę, żeby wyprowadzić przewodnik. Zazwyczaj wiśnie nie wytwarzają naturalnie jednego przewodnika, więc aby go uzyskać, przycina się mocno wszystkie boczne pędy na 2 lub 3 oczka, zostawiając przyszły przewodnik bez skracania.
- Przez dalsze 3–4 lata nie wolno zaniedbywać formowania korony. Kolejnym etapem jest wykonywanie cięć odmładzających i prześwietlających. Niepotrzebne pędy wycina się zupełnie w odległości 10 cm od przewodnika.
- W następnym roku, w miejscach cięć, wyrosną nowe pędy. Usuwa się także gałęzie pionowe, konkurujące z przewodnikiem.
Pierwsze cięcia formujące przeprowadza się zaraz po posadzeniu drzewka (najlepiej na wiosnę). Natomiast terminy kolejnych cięć pielęgnacyjnych przypadają na lato. Najkorzystniej – po zbiorze owoców (pod koniec lipca lub do połowy sierpnia). Wtedy rany najszybciej się goją i jest mniejsze ryzyko infekcji grzybowych czy bakteryjnych. posmarować maścią ogrodniczą albo farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.
Źródło: magazyn Budujemy Dom 1-2/2017, tekst i zdjęcia: Małgorzata Szymańska |