Logo
Logo
21
Okazje

Wiśnia 'Pandy 103'

To wartościowa odmiana wiśni deserowej, idealna do uprawy amatorskiej na działkach oraz w ogrodach przydomowych. Rodzi smaczne owoce nadające się do jedzenia na surowo oraz przetwarzania – zwłaszcza do wyrobu soku, nalewek oraz domowego wina.

 

Wiśnia (Prunus cerasus) 'Pandy 103' to odmiana sokowa (o ciemnym soku) wyhodowana na Węgrzech, gdzie jest oferowana pod nazwą 'Köröser'. Dorosłe drzewo ma luźną koronę o kulistym lub jajowatym kształcie. Pędy są grube, wzniesione, z licznymi krótkopędami. Liście są duże, eliptyczne, na brzegu piłkowane, ciemnozielone, błyszczące. Drzewa rozpoczynają owocowanie w trzecim roku uprawy. Na przełomie kwietnia i maja pędy pokrywają się białymi kwiatami zebranymi po kilka na długich szypułkach. Ponieważ 'Pandy 103' jest odmianą częściowo samopylną, do obfitego owocowania wymaga zapylaczy, np. odmian takich jak: 'Lucyna', 'Nefris' czy 'Łutówka'.

Odmiana 'Pandy 103' jest plenna i zaliczana do średnio wczesnych; zakwita zwykle w kwietniu, a jej owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca. Owoce są duże, nerkowate, ważą po 6-7 g, mają błyszczącą, wiśniowoczerwoną i lekko przeświecającą skórkę. Miąższ jest czerwonowiśniowy, luźny, bardzo soczysty, słodki z kwaskowym posmakiem. Pestka łatwo oddziela się od miąższu.

Owoce można jeść na surowo lub przetwarzać na soki, dżemy i nalewki, a także mrozić. Warto przypomnieć, że owoce wiśni są skarbnicą witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Od wieków były stosowane w medycynie ludowej do zapobiegania wielu schorzeniom. Chronią przed anemią, chorobami serca i pęcherza moczowego. Stosuje się je w profilaktyce przeciwnowotworowej. Obniżają poziom złego cholesterolu i leczą bezsenność.

Uprawa i wymagania

Wiśnia obficie kwitnie i owocuje sadzona w pełnym słońcu. Roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych. Wystarczy jej gleba przeciętnie żyzna, niezbyt ciężka, umiarkowanie wilgotna, może być nawet mocno przepuszczalna, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Po zbiorze owoców, w suche i słoneczne dni, należy wykonać umiarkowane cięcie, polegające na wycięciu starych, skierowanych do wnętrza korony gałęzi. Wiśnie najlepiej owocują na pędach rocznych i dwuletnich, stąd u starszych drzew trzeba co kilka lat robić silne cięcie odmładzające. 'Pandy 103' to odmiana zdrowa, odporna na choroby, w tym na moniliozę, raka bakteryjnego oraz drobną plamistość liści drzew pestkowych, o dosyć dobrej mrozoodporności, stąd szczególnie polecana do uprawy amatorskiej. Ponieważ owoce są zarówno deserowe i nadają się do przetwarzania, dobrze znoszą transport, jest odmianą popularną także w produkcji towarowej w sadach.

Gdzie posadzić?

Odmianę 'Pandy 103' można uprawiać w ogrodach przydomowych i na działkach. Osiąga do 5 metrów wysokości.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu