Wiśnia (Prunus cerasus) 'Pandy 103' to odmiana sokowa (o ciemnym soku) wyhodowana na Węgrzech, gdzie jest oferowana pod nazwą 'Köröser'. Dorosłe drzewo ma luźną koronę o kulistym lub jajowatym kształcie. Pędy są grube, wzniesione, z licznymi krótkopędami. Liście są duże, eliptyczne, na brzegu piłkowane, ciemnozielone, błyszczące. Drzewa rozpoczynają owocowanie w trzecim roku uprawy. Na przełomie kwietnia i maja pędy pokrywają się białymi kwiatami zebranymi po kilka na długich szypułkach. Ponieważ 'Pandy 103' jest odmianą częściowo samopylną, do obfitego owocowania wymaga zapylaczy, np. odmian takich jak: 'Lucyna', 'Nefris' czy 'Łutówka'.
Odmiana 'Pandy 103' jest plenna i zaliczana do średnio wczesnych; zakwita zwykle w kwietniu, a jej owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca. Owoce są duże, nerkowate, ważą po 6-7 g, mają błyszczącą, wiśniowoczerwoną i lekko przeświecającą skórkę. Miąższ jest czerwonowiśniowy, luźny, bardzo soczysty, słodki z kwaskowym posmakiem. Pestka łatwo oddziela się od miąższu.
Owoce można jeść na surowo lub przetwarzać na soki, dżemy i nalewki, a także mrozić. Warto przypomnieć, że owoce wiśni są skarbnicą witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Od wieków były stosowane w medycynie ludowej do zapobiegania wielu schorzeniom. Chronią przed anemią, chorobami serca i pęcherza moczowego. Stosuje się je w profilaktyce przeciwnowotworowej. Obniżają poziom złego cholesterolu i leczą bezsenność.
Uprawa i wymagania
Wiśnia obficie kwitnie i owocuje sadzona w pełnym słońcu. Roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych. Wystarczy jej gleba przeciętnie żyzna, niezbyt ciężka, umiarkowanie wilgotna, może być nawet mocno przepuszczalna, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Po zbiorze owoców, w suche i słoneczne dni, należy wykonać umiarkowane cięcie, polegające na wycięciu starych, skierowanych do wnętrza korony gałęzi. Wiśnie najlepiej owocują na pędach rocznych i dwuletnich, stąd u starszych drzew trzeba co kilka lat robić silne cięcie odmładzające. 'Pandy 103' to odmiana zdrowa, odporna na choroby, w tym na moniliozę, raka bakteryjnego oraz drobną plamistość liści drzew pestkowych, o dosyć dobrej mrozoodporności, stąd szczególnie polecana do uprawy amatorskiej. Ponieważ owoce są zarówno deserowe i nadają się do przetwarzania, dobrze znoszą transport, jest odmianą popularną także w produkcji towarowej w sadach.
Gdzie posadzić?
Odmianę 'Pandy 103' można uprawiać w ogrodach przydomowych i na działkach. Osiąga do 5 metrów wysokości.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |