Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
9
Do góry

Wiśnia 'Łutówka'

To najpopularniejsza w Polsce odmiana wiśni, uprawiana zarówno przez sadowników, jak i działkowców. Co roku obficie rodzi smaczne owoce nadające się do jedzenia na surowo i przetwarzania. Choć wymaga pewnych niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, nie ma sobie równych jeśli chodzi o jakość owoców.

Opis rośliny

Wiśnia pospolita (Prunus cerasus) 'Łutówka' to stara odmiana o nieznanym pochodzeniu. Sprzedawana jest jako drzewo szczepione na jednej z dwóch rodzajów podkładek - czereśni ptasiej lub antypce. Dorosłe drzewo ma pokrój kulisty, a koronę luźną, z lekko rozgałęzionymi pędami. Nieprzycięte pędy mocno się pochylają i ogałacają. Wysokość drzewa i tempo wzrostu zależą od rodzaju podkładki - drzewo szczepione na czereśni rośnie silniej.

Drzewa mogą rozpocząć owocowanie już w drugim roku uprawy. Jest to odmiana samopylna, może być również zapylaczem dla innych odmian. Na przełomie kwietnia i maja obsypuje się białymi pojedynczymi kwiatami zebranymi po kilka na długich szypułkach. U podstawy korony kwiatu złożonej z delikatnych płatków pojawiają się zielone listki okwiatu. Ciemnozielone liście długości 6-12 cm mają eliptyczny kształt i piłkowane brzegi.

Prunus cerasus Łutowka fot. G. Falkowski_ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Owoce

Owoce dojrzewają dość późno - od lipca do połowy sierpnia i pojawiają się tylko na długopędach. Są duże, ważą po 6-7 g, kuliste lub szerokokuliste, o błyszczącej, wiśniowoczerwonej skórce.

Miąższ mają czerwonowiśniowy, średnio twardy, bardzo soczysty, kwaśny, ale nie gorzkawy, o orzeźwiającym smaku. Pestka łatwo oddziela się od miąższu.

Owoce można jeść na surowo lub przetwarzać na soki, dżemy i nalewki. Owoce 'Łutówki' to najlepsze wiśnie do mrożenia.

Nie wszyscy wiedzą, ale owoce wiśni są skarbnicą witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Od wieków są stosowane w medycynie ludowej do zapobiegania wielu schorzeniom.

Chronią przed anemią, chorobami serca i pęcherza moczowego. Stosuje się je w profilaktyce przeciwnowotworowej. Obniżają poziom złego cholesterolu i leczą bezsenność.

Wymagania i uprawa

Wiśnia pospolita najładniej kwitnie i najobficiej owocuje sadzona w pełnym słońcu, w miejscu wyeksponowanym i przewiewnym. Roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych. Wystarczy jej gleba przeciętnie żyzna, niezbyt ciężka, umiarkowanie wilgotna, może być nawet mocno przepuszczalna, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

'Łutówką' trzeba się odpowiednio zająć, by zdrowo rosła. Wymaga corocznego wiosennego cięcia odmładzającego i w razie potrzeby stosowania chemicznych środków ochrony, bowiem jest dość wrażliwa na plamistość liści drzew pestkowych. Jest za to odporna na raka bakteryjnego i całkowicie mrozoodporna (strefa 5b). Odmiana szczególnie polecana do uprawy towarowej wsadach oraz do amatorskiej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Glysiak / GFDL / Wikimedia Commons
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu