Logo
Logo

Wiśnia piłkowana 'Royal Burgundy'

Wiśnia piłkowana to swoisty wzorzec wiśni japońskiej, a odmiana 'Royal Burgundy' to klasyka dekoracyjnego drzewka. Obsypuje się zebranymi w bukiety intensywnie różowymi kwiatami wyglądającymi jak różyczki, ma nietypowe purpurowe liście i elegancki pokrój. W maju, gdy kwitnie, niewiele roślin może jej dorównać urodą.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) w stanie naturalnym rośnie w Japonii, Korei i Chinach, tam też przed wiekami znaleziono dla niej zastosowanie dekoracyjne i zaczęto sadzić w parkach i ogrodach. Odmiana 'Royal Burgundy' została wyhodowana w 1990 roku przez Franka Parksa w szkółce Speer & Sons w Stanach Zjednoczonych.

Jest drzewkiem o kielichowatej, rozszerzające się ku górze koronie, która z wiekiem staje się coraz bardziej rozłożysta. Rośnie szybko, osiągając 8-10 m wysokości i 5-7 m szerokości. Sztywne pędy wyrastają z pnia niemal pionowo, a wraz ze wzrostem przeginają się na boki.

O urodzie wiśni decydują przede wszystkim kwiaty, a te w przypadku odmiany 'Royal Burgundy' są bardzo dekoracyjne. Duże, średnicy 5 cm, pełne, składające się z 20-25 płatków kwiaty zebrane są po kilka w bukiety zwisające na długich i wiotkich szypułkach. Mają intensywny różowy kolor i wyglądają jak małe różyczki.

Wiśnia piłkowana 'Royal Burgundy'

Fot. Bronisław Szmit Szkółka SZMIT, www.szmit.pl oraz Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Odmiana 'Royal Burgundy' zakwita dość późno, bo w połowie maja. Kwiaty pozostają dekoracyjne bardzo długo, bo przez prawie 3 tygodnie, choć pod koniec kwitnienia bledną i zaczynają być przykrywane przez rozrastające się błyszczące liście, które pozostają najważniejszą ozdobą rośliny aż do jesieni.

Liście wiosną i latem są purpurowe, a jesienią przebarwiają się na żółto. Mają ok. 10 cm długości, jajowaty kształt i piłkowane brzegi (stąd nazwa gatunku). Zimą odmiana zwraca uwagę ładnym symetrycznym pokrojem i gładką błyszczącą korą pokrywającą prosty pień.

Ekologiczny ogród zero waste: kompostownik z recyklingu – przerób resztki w nawóz i podłoże!
Przeczytaj także
Ekologiczny ogród zero waste: kompostownik z recyklingu – przerób resztki w nawóz i podłoże!

Wymagania i uprawa

Wiśnia piłkowana nie jest kapryśna i trudna w utrzymaniu. Najładniej kwitnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, osłoniętym od wiatrów. Choć poleca się ją sadzić w glebie żyznej, próchnicznej i wilgotnej, daje sobie radę, gdy podłoże jest suche i piaszczyste, choć rośnie wówczas trochę wolniej. Odczyn podłoża nie ma wpływu na rozwój drzewa. Odmiana 'Royal Burgundy' jest umiarkowanie odporna na mróz (strefa 6) i w surowe zimy może przemarzać.

Gdzie posadzić?

Wiśnia piłkowana pełnię swojej urody może ukazać, gdy rośnie na wyeksponowanym miejscu na trawniku w ogrodzie przydomowym, parku lub wśród zabudowań miejskich. Dobrze się też sprawdza w kompozycjach z innymi drzewami, a także bylinami na rabatach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Bronisław Szmit Szkółka SZMIT, www.szmit.pl
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Wiśnia piłkowana 'Royal Burgundy'
Wiśnia piłkowana 'Royal Burgundy'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)