Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
1
Do góry

Wiśnia piłkowana 'Royal Burgundy'

Wiśnia piłkowana to swoisty wzorzec wiśni japońskiej, a odmiana 'Royal Burgundy' to klasyka dekoracyjnego drzewka. Obsypuje się zebranymi w bukiety intensywnie różowymi kwiatami wyglądającymi jak różyczki, ma nietypowe purpurowe liście i elegancki pokrój. W maju, gdy kwitnie, niewiele roślin może jej dorównać urodą.

Opis rośliny

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) w stanie naturalnym rośnie w Japonii, Korei i Chinach, tam też przed wiekami znaleziono dla niej zastosowanie dekoracyjne i zaczęto sadzić w parkach i ogrodach. Odmiana 'Royal Burgundy' została wyhodowana w 1990 roku przez Franka Parksa w szkółce Speer & Sons w Stanach Zjednoczonych.

Jest drzewkiem o kielichowatej, rozszerzające się ku górze koronie, która z wiekiem staje się coraz bardziej rozłożysta. Rośnie szybko, osiągając 8-10 m wysokości i 5-7 m szerokości. Sztywne pędy wyrastają z pnia niemal pionowo, a wraz ze wzrostem przeginają się na boki.

O urodzie wiśni decydują przede wszystkim kwiaty, a te w przypadku odmiany 'Royal Burgundy' są bardzo dekoracyjne. Duże, średnicy 5 cm, pełne, składające się z 20-25 płatków kwiaty zebrane są po kilka w bukiety zwisające na długich i wiotkich szypułkach. Mają intensywny różowy kolor i wyglądają jak małe różyczki.

Odmiana 'Royal Burgundy' zakwita dość późno, bo w połowie maja. Kwiaty pozostają dekoracyjne bardzo długo, bo przez prawie 3 tygodnie, choć pod koniec kwitnienia bledną i zaczynają być przykrywane przez rozrastające się błyszczące liście, które pozostają najważniejszą ozdobą rośliny aż do jesieni.


Liście wiosną i latem są purpurowe, a jesienią przebarwiają się na żółto. Mają ok. 10 cm długości, jajowaty kształt i piłkowane brzegi (stąd nazwa gatunku). Zimą odmiana zwraca uwagę ładnym symetrycznym pokrojem i gładką błyszczącą korą pokrywającą prosty pień.

Wiśnia piłkowana Royal Burgundy fot. Bronisław Szmit
fot. Bronisław Szmit
Szkółka SZMIT, www.szmit.pl
Wiśnia piłkowana Royal Burgundy fot. Grzegorz Falkowski
fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Wiśnia piłkowana nie jest kapryśna i trudna w utrzymaniu. Najładniej kwitnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, osłoniętym od wiatrów. Choć poleca się ją sadzić w glebie żyznej, próchnicznej i wilgotnej, daje sobie radę, gdy podłoże jest suche i piaszczyste, choć rośnie wówczas trochę wolniej. Odczyn podłoża nie ma wpływu na rozwój drzewa. Odmiana 'Royal Burgundy' jest umiarkowanie odporna na mróz (strefa 6) i w surowe zimy może przemarzać.

Gdzie posadzić?

Wiśnia piłkowana pełnię swojej urody może ukazać, gdy rośnie na wyeksponowanym miejscu na trawniku w ogrodzie przydomowym, parku lub wśród zabudowań miejskich. Dobrze się też sprawdza w kompozycjach z innymi drzewami, a także bylinami na rabatach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Bronisław Szmit Szkółka SZMIT, www.szmit.pl
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

To Cię zainteresuje

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Boczne pędy pomidora, wyrastające w kątach liści, w dalszym ciągu należy usuwać. Po pierwszym zbiorze trzeba je także zasilić (Azofoską, saletrą amonową, itp.).
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i koszeniu trawnika – najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. W tym tygodniu możemy go też nawieźć.
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Oczyśćmy oczko wodne z glonów. Trzeba też pamiętać o dokarmianiu ryb, gdy zbiornik jest niewielki.
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Przycinamy jabłonie – usuwamy pionowo rosnące pędy tegoroczne i trzeba skrócić pędy wyrastające tuż przy jabłkach.
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Podczas suszy, aby proces rozkładu przebiegał szybciej i lepiej, podlejmy pryzmę kompostową. Warto ją także przerzucić.
Twoja strona ogrodu