Logo
Logo

Zima na balkonie: ochrona roślin balkonowych przed mrozem

Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Dowiedz się, które rośliny wymagają okrycia oraz jak ochronić je przed zimnem.

Spis treści
Które rośliny balkonowe wymagają ochrony przez mrozem? Jak zabezpieczyć doniczkę przed mrozem? Jak zabezpieczyć część nadziemną przed mrozem?

Które rośliny balkonowe wymagają ochrony przez mrozem?

Mroźne, zimowe wiatry oraz wahania temperatury sprawiają, że na naszych balkonach mogą panować naprawdę ekstremalne warunki. Jednocześnie w doniczkach coraz częściej sadzimy nie tylko rośliny sezonowe, ale też byliny, krzewy i drzewa.

Przed nadejściem zimy często zastanawiamy się, które z naszych roślin można bezpiecznie zostawić na balkonie, a które trzeba przezimować w domu.

Wiele z kwiatów balkonowych – np. rośliny jednoroczne, zginą wraz z pierwszym przymrozkiem. Ich resztki musimy wyrzucić. Natomiast byliny, rośliny cebulowe, krzewy iglaste i krzewy liściaste oraz pnącza mogą bezpiecznie przezimować na balkonie, jeśli tylko odpowiednio się o nie zatroszczymy, dlatego zanim zrobi się naprawdę zimno zadbajmy o ich odpowiednie okrycie.

Należy zabezpieczyć wszystkie rośliny balkonowe, nawet te gatunki, które doskonale zimują w ogrodzie. Warto zrobić to dokładnie, przestrzegając podstawowych zasad ochrony roślin balkonowych przed mrozem.

Drzewa i krzewy najczęściej uprawiane na balkonie


Iglaste i zimozielone

Zrzucające liście

Iglaki i liściaste zimozielone

Iglaki w doniczkach oraz bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) i różanecznik (Rhododendron), mimo że w ogrodzie zimują bez większych problemów, to na balkonie i tarasie mogą przemarzać.

Nasłoneczniony balkon łatwo się nagrzewa. Zimowe i wiosenne promienie słoneczne powodują zwiększenie parowania wody, przez co roślina jest narażona na przesychanie. Susza jest znacznie groźniejsza od mrozu. Krytyczny moment następuje na przedwiośniu, kiedy robi się ciepło, a podłoże w donicy jest nadal zamarznięte. Wtedy musimy obficie podlewać iglaki, aby lód jak najszybciej stopniał, a korzenie mogły pobrać wodę.

Dobrym zabezpieczeniem dla roślin zimozielonych jest cieniowanie balkonu (cieniówką lub białą agrowłókniną) od strony południowej i zachodniej. Materiały te przepuszczają część promieni słonecznych i osłabiają silne i mroźne wiatry.

Dowiedz się więcej

Krzewy liściaste

Krzewy zrzucające liście – t.j. róża (Rosa), berberys (Berberis) i azalia (Rhododendron) również wymagają okrycia przed mrozem. Do tego celu mogą służyć materiały nie przepuszczające światła, np. juta, szary papier lub tektura falista. Wrażliwe na mróz krzewy gubiące liście ochraniamy przed zimnem owijając je od stóp do głów, a doniczkę zabezpieczamy dodatkowo styropianem.

Dowiedz się więcej

Rośliny kwitnące

Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium x hederaefolium), jest rośliną ciepłolubną i nie może zimować na balkonie, gdyż jest wrażliwa na niską temperaturę. Z nadejściem jesiennych chłodów musimy schować ją do domu. Miejsce zimowania powinno być dość chłodne, optymalna temperatura to 5-10ºC.

Pelargonia może zimować na klatce schodowej lub w nie ogrzewanej werandzie. Warto zadbać także o dobre wietrzenie pomieszczenia. Podczas zimowego spoczynku nie wolno zapomnieć o podlewaniu roślin (raz na 3-4 tygodnie). Nie wolno dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej!

Dowiedz się więcej

Pnącza

Pnącza w doniczkach, które mocno się rozrosły i owinęły kratki lub wspięły się po murze, trudno jest przenieść. Doniczki, w których rośnie bluszcz pospolity (Hedera helix), powojnik (Clematis) i winobluszcz (Parthenocissus), warto okryć styropianem, a ziemię przykryć gałązkami roślin iglastych. Jeśli pnącza są niewielkich rozmiarów warto ochronić przed zimnem ich część nadziemną agrowłóknina lub słomianym chochołem.

Dowiedz się więcej

Korzenie wrażliwe na mróz! Okrywanie doniczki

Korzenie roślin są znacznie bardziej wrażliwe na zimno niż części nadziemne. Od niskich temperatur, dzieli je zaledwie doniczka i cienka warstwa ziemi. Korzenie niektórych sosen (Pinus) i świerków (Picea) wytrzymują spadek temperatury nawet do -20ºC, inne – t.j. ognik (Pyracantha), berberys (Berberis) marzną już przy -10ºC, a róże (Rosa) nawet przy -7ºC.

Niezabezpieczona doniczka i jej zawartość przemarzną zimą na wskroś. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie okrywanie doniczek. Można je osłonić styropianem, owinąć słomą lub tekturą falistą i umieścić w drewnianej skrzyni lub w kartonowym pudle wypełnionym korą, suchymi liśćmi lub gazetami. W ten sposób osłaniamy doniczki z posadzonymi jesienią roślinami cebulowymi.

Izolujmy doniczkę od posadzki balkonu. Pod doniczkę warto podłożyć gruby kawałek styropianu, który odizoluje ją od zimnej podłogi.

Ochronić przed zimą musimy zarówno bryłę korzeniową jak i nadziemne części roślin. Rośliny zabezpieczamy od stóp do głów.

Rośliny balkonowe najlepiej zgrupować w jednym zacisznym miejscu - będą nawzajem się osłaniać przed osuszającym wiatrem i słońcem.

Osłony dla roślin

Wygodne w stosowaniu są zapinane na suwak pokrowce z włókniny. Takimi osłonami można owinąć rośliny i donice o dowolnym kształcie. Całość warto obwiązać ozdobnym sznurem lub kokardą. Taka osłona będzie ciekawą dekoracją balkonu, a naszym roślinom zapewni ochronę przed zimą.

Dowiedz się więcej o osłonach i poznaj 15 sposobów na zimową ochronę przez mrozem

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl; zdjęcia w tekście: www.videx.pl; zdjęcie tytułowe: Photozirka / Depositphotos oraz ArnicaBackstrom / Pixabay

Autor
Zima na balkonie: ochrona roślin balkonowych przed mrozem
Zima na balkonie: ochrona roślin balkonowych przed mrozem
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl