Logo
Logo

Zimowanie krzewów liściastych | Które zabezpieczyć? Czym osłonić?

Niektóre rośliny, które zrzuciły liście na jesieni mogą potrzebować naszej pomocy, aby bezpiecznie przezimować. Dowiedz się jakie to rośliny i jak je ochronić przed zimnem.

Spis treści
Które krzewy liściaste wymagają ochrony przed mrozem? Jak okrywać na zimę krzewy liściaste?

Które krzewy liściaste wymagają ochrony przed mrozem?

Niektóre gatunki krzewów t.j. róża (Rosa), magnolia (Magnolia), hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), piwonia drzewiasta (Paeonia suffruticosa) oraz budleja dawida (Buddleia davidii), ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) oraz klon palmowy (Acer palmatum) będą znacznie bezpieczniejsze, jeśli okryjemy ich korony i obsypiemy korzenie.
Zobacz więcej roślin, które potrzebują zimowego okrycia

Jak okrywać na zimę krzewy liściaste?

Ochrona korzeni i podstawy pnia
W tym celu na powierzchni usypujemy kopczyk (z kory, ziemi lub torfu) wysokości 20-30 cm. Kopczyk zabezpieczy system korzeniowy przed mrozem. Nawet jeśli w srogie zimy część nadziemne przemarznie, to nowe pędy odbiją z korzeni.
Takie okrywanie jest niezbędne dla młodych roślin, w pierwszą zimę po posadzeniu (zwłaszcza gdy zrobiliśmy to jesienią). Starsze osobniki są znacznie bardziej odporne na mrozy i zwykle nie potrzebują już opieki.

Ochrona korony (części nadziemnej)
Korony odmian bardzo wrażliwych i roślin pochodzących cieplejszych rejonów świata można zabezpieczyć także osłoną z agrowłókniny, matami słomianymi, chochołem lub tekturą falistą. Okrywamy rośliny dopiero wtedy, gdy temperatura poniżej zera utrzymuje się przez kilka dni. Owijamy roślinę lekko: tak, aby pozostawić lekki luz i przewiew. Osłony zdejmujemy dopiero w kwietniu, gdy minie ryzyko mrozów. Osłony na hortensji ogrodowej (i innych wrażliwych krzewach kwitnących z pąków zeszłorocznych) warto potrzymać dłużej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Iuliia Oleinik / Dreamstime oraz Ashleigh Whitby / Freeimages

Autor
Zimowanie krzewów liściastych | Które zabezpieczyć? Czym osłonić?
Zimowanie krzewów liściastych | Które zabezpieczyć? Czym osłonić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl