Jakie warunki lubi hortensja ogrodowa?
Hortensja ogrodowa pochodzi z Azji (min. z Chin, Japonii) i w naturze jest okazałym krzewem, dorastającym nawet do 3-4 m. wys. (w naszym klimacie ok. 1-1,5 m. wys.). Dzikie rośliny tworzą spłaszczone, niezbyt duże kwiatostany, zbudowane zarówno z ozdobnych kwiatów płonnych jak i drobnych kwiatów płodnych. Ich odmiany uprawne zachwycają natomiast dużymi, kulistymi, barwnymi kwiatostanami, często złożonymi tylko z kwiatów płonnych (sterylnych), dlatego to głównie takie formy spotyka się w ogrodach.
Hortensja ogrodowa występuje naturalnie w rejonach o łagodnym klimacie, dlatego jej mrozoodporność jest umiarkowana (ok. -21/-23°C). Zasiedla widne lasy i próchnicze, stale lekko wilgotne podłoża. W przeciwieństwie do hortensji bukietowej, pąki kwiatowe na następny rok zawiązuje już pod koniec lata, dlatego nie lubi przycinania.
Miejsce
Hortensja ogrodowa najlepiej czuje się na stanowisku ciepłym, osłoniętym i półcienistym. Nie lubi silnego słońca ani upałów, gdyż wtedy krócej kwitnie i szybko więdnie.
Ziemia
Hortensja ogrodowa preferuje żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne gleby, o odczynie od lekko zasadowego po kwaśny pH. Nie toleruje suszy, na którą reaguje błyskawicznym więdnięciem. Nie lubi też mokrej, zimnej i ciężkiej gleby, gdyż wtedy łatwo zapada na choroby grzybowe.
Jej ciekawą właściwością jest duża wrażliwość na odczyn podłoża. Roślina nie lubi gleb zasadowych, na których cierpi z powodu chlorozy (choroba fizjologiczna), ale na podłoża o innym odczynie pH reaguje zmianą zabarwienia kwiatów, które na glebach obojętnych lub lekko zasadowych mają kolor różowy, a na glebach kwaśnych niebieski. Dzięki temu możemy sterować ich barwą, podnosząc lub obniżając odczyn gleby za pomocą odpowiednich nawozów (nawozy dla hortensji niebieskich lub różowych).
Nawozy dedykowane hortensjom nie tylko pozwalają uzyskać pożądaną barwę kwiatów, ale też zapobiegają chlorozie, co jest szczególnie ważne w przypadku hortensji różowych, preferujących wyższy odczyn podłoża. Za pomocą odczynu gleby nie zmienimy natomiast barwy kwiatów białych, które zawsze pozostaną białe.
Jak dbać o hortensję ogrodową?
Hortensja ogrodowa posadzona na odpowiednim stanowisku, nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Powinna być jedynie systematycznie podlewana w okresach bezdeszczowych, gdyż bardzo źle znosi suszę. Warto też ściółkować glebę wokół niej np. korą, co zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu podłoża.
W chłodniejszych rejonach kraju, krzewy dobrze jest też osłonić na zimę włókniną, która chroni je przed przemarzaniem. Bardzo ważne jest też śledzenie wiosennych prognoz pogody i osłanianie krzewów przed zapowiadanymi wiosennymi przymrozkami, które mogą zniszczyć pąki kwiatowe (główna przyczyna problemów z kwitnieniem krzewu).
Sadzenie
Hortensje ogrodowe oferowane są zwykle w donicach, dlatego można sadzić je przez cały sezon, ale najkorzystniejszą porą jest wczesna jesień, gdyż wtedy panują najlepsze warunki do aklimatyzacji krzewu na nowym stanowisku.
Nawożenie
Hortensje ogrodowe kwitną długo i obficie, dlatego przez cały sezon warto zasilać je wieloskładnikowymi nawozami, najlepiej przeznaczonymi specjalnie dla hortensji. Nawożenie preparatami zawierającymi azot powinniśmy jednak zakończyć najpóźniej w ½ VII, inaczej krzewy nie będą mogły przygotować się do zimy. Późnym latem i jesienią do ich zasilania możemy natomiast wykorzystać nawozy jesienne, które poprawią kondycję roślin.
Przycinanie
Hortensje ogrodowe rosną wolno i kwitną na pędach ubiegłorocznych, dlatego nie lubią cięcia. Z tego względu zabieg powinien być ograniczony jedynie do usuwania pędów chorych, przemarzniętych, złamanych, pokładających się lub zdeformowanych.
Po kwitnieniu z krzewu należy też usunąć przekwitłe kwiatostany, ale tuż pod kwiatem, aby nie uszkodzić zawiązujących się poniżej pąków kwiatowych. Zasuszone kwiatostany można ściąć też wiosną.
Ochrona przez chorobami i szkodnikami
Hortensja ogrodowa posadzona na odpowiednim stanowisku zwykle nie choruje, ale rośliny osłabione lub uprawiane w niewłaściwych warunkach mogą zapadać na choroby filologiczne (np. chlorozę) lub grzybowe (mączniaki, plamistości liści, szarą pleśń). W takim wypadu należy zadbać o właściwe pH gleby, a w razie wystąpienia choroby grzybowej zastosować jeden aktualnie polecanych środków ochrony roślin (np. Lecitec - tuja, róża, hortensja, Polyversum WP, Limocide). W suche, gorące lata roślinę mogą też zaatakować przędziorki, które też należy zwalczać odpowiednimi środkami ochrony roślin (np. SUBSTRAL Polysect).
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: kolaż Pixabay