Logo
Logo

Co lubi hortensja ogrodowa i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Hortensje ogrodowe to jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych. Ich barwne, kuliste, duże kwiatostany mogą zdobić rabaty przez całe lato (VI-VIII), dlatego z pewnością warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie. Niestety, te wspaniałe krzewy są nie tylko piękne, ale też dość wymagające, dlatego jeśli chcemy podziwiać ich niezwykłe kwiaty, musimy troskliwie o nie zadbać.

Spis treści
Jakie warunki lubi hortensja ogrodowa? Miejsce Ziemia Jak dbać o hortensję ogrodową? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubi hortensja ogrodowa?

Hortensja ogrodowa pochodzi z Azji (min. z Chin, Japonii) i w naturze jest okazałym krzewem, dorastającym nawet do 3-4 m. wys. (w naszym klimacie ok. 1-1,5 m. wys.). Dzikie rośliny tworzą spłaszczone, niezbyt duże kwiatostany, zbudowane zarówno z ozdobnych kwiatów płonnych jak i drobnych kwiatów płodnych. Ich odmiany uprawne zachwycają natomiast dużymi, kulistymi, barwnymi kwiatostanami, często złożonymi tylko z kwiatów płonnych (sterylnych), dlatego to głównie takie formy spotyka się w ogrodach.

Hortensja ogrodowa występuje naturalnie w rejonach o łagodnym klimacie, dlatego jej mrozoodporność jest umiarkowana (ok. -21/-23°C). Zasiedla widne lasy i próchnicze, stale lekko wilgotne podłoża. W przeciwieństwie do hortensji bukietowej, pąki kwiatowe na następny rok zawiązuje już pod koniec lata, dlatego nie lubi przycinania.

Miejsce

Hortensja ogrodowa najlepiej czuje się na stanowisku ciepłym, osłoniętym i półcienistym. Nie lubi silnego słońca ani upałów, gdyż wtedy krócej kwitnie i szybko więdnie.

Ziemia

Hortensja ogrodowa preferuje żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne gleby, o odczynie od lekko zasadowego po kwaśny pH. Nie toleruje suszy, na którą reaguje błyskawicznym więdnięciem. Nie lubi też mokrej, zimnej i ciężkiej gleby, gdyż wtedy łatwo zapada na choroby grzybowe.

Jej ciekawą właściwością jest duża wrażliwość na odczyn podłoża. Roślina nie lubi gleb zasadowych, na których cierpi z powodu chlorozy (choroba fizjologiczna), ale na podłoża o innym odczynie pH reaguje zmianą zabarwienia kwiatów, które na glebach obojętnych lub lekko zasadowych mają kolor różowy, a na glebach kwaśnych niebieski. Dzięki temu możemy sterować ich barwą, podnosząc lub obniżając odczyn gleby za pomocą odpowiednich nawozów (nawozy dla hortensji niebieskich lub różowych).

Nawozy dedykowane hortensjom nie tylko pozwalają uzyskać pożądaną barwę kwiatów, ale też zapobiegają chlorozie, co jest szczególnie ważne w przypadku hortensji różowych, preferujących wyższy odczyn podłoża. Za pomocą odczynu gleby nie zmienimy natomiast barwy kwiatów białych, które zawsze pozostaną białe.

Jak dbać o hortensję ogrodową?

Hortensja ogrodowa posadzona na odpowiednim stanowisku, nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Powinna być jedynie systematycznie podlewana w okresach bezdeszczowych, gdyż bardzo źle znosi suszę. Warto też ściółkować glebę wokół niej np. korą, co zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu podłoża.

W chłodniejszych rejonach kraju, krzewy dobrze jest też osłonić na zimę włókniną, która chroni je przed przemarzaniem. Bardzo ważne jest też śledzenie wiosennych prognoz pogody i osłanianie krzewów przed zapowiadanymi wiosennymi przymrozkami, które mogą zniszczyć pąki kwiatowe (główna przyczyna problemów z kwitnieniem krzewu).

Sadzenie

Hortensje ogrodowe oferowane są zwykle w donicach, dlatego można sadzić je przez cały sezon, ale najkorzystniejszą porą jest wczesna jesień, gdyż wtedy panują najlepsze warunki do aklimatyzacji krzewu na nowym stanowisku.

Nawożenie

Hortensje ogrodowe kwitną długo i obficie, dlatego przez cały sezon warto zasilać je wieloskładnikowymi nawozami, najlepiej przeznaczonymi specjalnie dla hortensji. Nawożenie preparatami zawierającymi azot powinniśmy jednak zakończyć najpóźniej w ½ VII, inaczej krzewy nie będą mogły przygotować się do zimy. Późnym latem i jesienią do ich zasilania możemy natomiast wykorzystać nawozy jesienne, które poprawią kondycję roślin.

Przycinanie

Hortensje ogrodowe rosną wolno i kwitną na pędach ubiegłorocznych, dlatego nie lubią cięcia. Z tego względu zabieg powinien być ograniczony jedynie do usuwania pędów chorych, przemarzniętych, złamanych, pokładających się lub zdeformowanych.

Po kwitnieniu z krzewu należy też usunąć przekwitłe kwiatostany, ale tuż pod kwiatem, aby nie uszkodzić zawiązujących się poniżej pąków kwiatowych. Zasuszone kwiatostany można ściąć też wiosną.

K&E GardenPasja / Youtube

 

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Hortensja ogrodowa posadzona na odpowiednim stanowisku zwykle nie choruje, ale rośliny osłabione lub uprawiane w niewłaściwych warunkach mogą zapadać na choroby filologiczne (np. chlorozę) lub grzybowe (mączniaki, plamistości liści, szarą pleśń). W takim wypadu należy zadbać o właściwe pH gleby, a w razie wystąpienia choroby grzybowej zastosować jeden aktualnie polecanych środków ochrony roślin (np. Lecitec - tuja, róża, hortensja, Polyversum WP, Limocide). W suche, gorące lata roślinę mogą też zaatakować przędziorki, które też należy zwalczać odpowiednimi środkami ochrony roślin (np. SUBSTRAL Polysect).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: kolaż Pixabay

Autor
Co lubi hortensja ogrodowa i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Co lubi hortensja ogrodowa i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl