Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie? 5 przyczyn!

Hortensja ogrodowa to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych kwitnących krzewów ogrodowych. Jej imponujące "pomponiaste" kwiatostany widać z daleka i warto na nie czekać wiele miesięcy. Czasem jednak krzew nie zakwita, a dzieje się zwykle tak w wyniku zaniedbań lub błędach popełnionych w jej pielęgnacji. Jakie są przyczyny braku kwitnienia hortensji ogrodowej?

Spis treści
PRZEMARZNIĘCIE ROŚLINY
NIEPRAWIDŁOWE CIĘCIE
ZBYT DUŻO CIENIA
ZBYT ZASADOWY ODCZYN GLEBY
ZBYT SUCHE PODŁOŻE

Przyczyny braku kwitnienia hortensji ogrodowej

PRZEMARZNIĘCIE ROŚLINY

Hortensja ogrodowa kwitnie na zeszłorocznych pędach, czyli na tych częściach rośliny, które najbardziej są narażone na przemarznięcie w czasie zimy oraz które mogą być uszkodzone przez wiosenne przymrozki.

DOBRA RADA
Osłaniaj wrażliwe krzewy, zwłaszcza te, które rosną w miejscach narażonych na podmuchy zimnego wiatru. Monitoruj prognozę pogody, zwłaszcza wczesną wiosną, i zabezpieczaj krzewy agrowłókniną, gdy mają przyjść przymrozki.

NIEPRAWIDŁOWE CIĘCIE

TO NAJCZĘSTSZA PRZYCZYNA BRAKU KWITNIENIA HORTENSJI! Hortensja ogrodowa, w przeciwieństwie do hortensji bukietowej, kwitnie na pędach zeszłorocznych (które wyrosły w roku poprzednim i przezimowały), dlatego ich przemarznięcie lub wycięcie powoduje brak formowania się pąków kwiatowych. 

DOBRA RADA
Sprawdź, którą hortensję masz w ogrodzie i jeśli posiadasz ogrodową (Hydrangea macrophylla) to nie przycinaj jej wcale! Możesz jedynie wyciąć zeschłe kwiatostany późną jesienią.

ZBYT DUŻO CIENIA

Hamuje rozwój pąków kwiatowych.

DOBRA RADA
Późną jesienią jesienią przesadź hortensję w miejsce półcieniste. Dowiedz się więcej

ZBYT ZASADOWY ODCZYN GLEBY

Przyczynia się do słabego rozwoju rośliny, liście żółkną, jest to tzw. chloroza liści.

DOBRA RADA
Zbadaj odczyn podłoża i w razie potrzeby zastosuj specjalny nawóz do hortensji, który oprócz kompleksowego zasilania w składniki mineralne ma działanie obniżające pH. Stosuj także ściółkę z kory sosnowej, która rozkładając się dodatkowo zakwasza podłoże. Dowiedz się więcej

ZBYT SUCHE PODŁOŻE

Hamuje rozwój rośliny, która z braku wody szybko więdnie i nie ma sił na rozwój pąków kwiatowych.

DOBRA RADA
Hortensja uwielbia regularne i obfite podlewanie. Jej łacińska nazwa Hydrangea oznacza "wodny krzew". Podlewaj krzew regularnie, a w okresie suszy codziennie! Kilkucentymetrowa warstwa ściółki dodatkowo ograniczy parowanie wody! Dowiedz się więcej

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: Plant Publicity Holland, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay

Autor
Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie? 5 przyczyn!
Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie? 5 przyczyn!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz