Logo
Logo

Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie? 5 przyczyn!

Hortensja ogrodowa to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych kwitnących krzewów ogrodowych. Jej imponujące "pomponiaste" kwiatostany widać z daleka i warto na nie czekać wiele miesięcy. Czasem jednak krzew nie zakwita, a dzieje się zwykle tak w wyniku zaniedbań lub błędach popełnionych w jej pielęgnacji. Jakie są przyczyny braku kwitnienia hortensji ogrodowej?

Streszczenie artykułu
Hortensje ogrodowe są popularnymi roślinami, które przyciągają uwagę swoimi pięknymi kwiatostanami. Jednak nie zawsze kwitną tak obficie, jak byśmy tego oczekiwali. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na kwitnienie hortensji. Przede wszystkim, roślina ta potrzebuje odpowiedniego stanowiska - najlepiej półcienistego, z lekkim, żyznym i przepuszczalnym podłożem. Hortensje źle znoszą suszę, dlatego ważne jest regularne podlewanie, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia. Innym czynnikiem wpływającym na kwitnienie jest odpowiednie nawożenie. Hortensje preferują glebę lekko kwasową, dlatego warto stosować nawozy kwasujące. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja rośliny, w tym przycinanie. Niektóre odmiany hortensji kwitną na pędach zeszłorocznych, inne na tegorocznych, dlatego sposób przycinania zależy od odmiany. Nieprawidłowe przycinanie może być przyczyną braku kwiatów. Wreszcie, hortensje mogą nie kwitnąć, jeżeli są atakowane przez choroby lub szkodniki, które osłabiają roślinę i uniemożliwiają jej prawidłowy rozwój. W takim przypadku, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań ochronnych.
Spis treści
PRZEMARZNIĘCIE ROŚLINY NIEPRAWIDŁOWE CIĘCIE ZBYT DUŻO CIENIA ZBYT ZASADOWY ODCZYN GLEBY ZBYT SUCHE PODŁOŻE

Przyczyny braku kwitnienia hortensji ogrodowej

PRZEMARZNIĘCIE ROŚLINY

Hortensja ogrodowa kwitnie na zeszłorocznych pędach, czyli na tych częściach rośliny, które najbardziej są narażone na przemarznięcie w czasie zimy oraz które mogą być uszkodzone przez wiosenne przymrozki.

DOBRA RADA
Osłaniaj wrażliwe krzewy, zwłaszcza te, które rosną w miejscach narażonych na podmuchy zimnego wiatru. Monitoruj prognozę pogody, zwłaszcza wczesną wiosną, i zabezpieczaj krzewy agrowłókniną, gdy mają przyjść przymrozki.

NIEPRAWIDŁOWE CIĘCIE

TO NAJCZĘSTSZA PRZYCZYNA BRAKU KWITNIENIA HORTENSJI! Hortensja ogrodowa, w przeciwieństwie do hortensji bukietowej, kwitnie na pędach zeszłorocznych (które wyrosły w roku poprzednim i przezimowały), dlatego ich przemarznięcie lub wycięcie powoduje brak formowania się pąków kwiatowych. 

DOBRA RADA
Sprawdź, którą hortensję masz w ogrodzie i jeśli posiadasz ogrodową (Hydrangea macrophylla) to nie przycinaj jej wcale! Możesz jedynie wyciąć zeschłe kwiatostany późną jesienią.

ZBYT DUŻO CIENIA

Hamuje rozwój pąków kwiatowych.

DOBRA RADA
Późną jesienią jesienią przesadź hortensję w miejsce półcieniste. Dowiedz się więcej

ZBYT ZASADOWY ODCZYN GLEBY

Przyczynia się do słabego rozwoju rośliny, liście żółkną, jest to tzw. chloroza liści.

DOBRA RADA
Zbadaj odczyn podłoża i w razie potrzeby zastosuj specjalny nawóz do hortensji, który oprócz kompleksowego zasilania w składniki mineralne ma działanie obniżające pH. Stosuj także ściółkę z kory sosnowej, która rozkładając się dodatkowo zakwasza podłoże. Dowiedz się więcej

ZBYT SUCHE PODŁOŻE

Hamuje rozwój rośliny, która z braku wody szybko więdnie i nie ma sił na rozwój pąków kwiatowych.

DOBRA RADA
Hortensja uwielbia regularne i obfite podlewanie. Jej łacińska nazwa Hydrangea oznacza "wodny krzew". Podlewaj krzew regularnie, a w okresie suszy codziennie! Kilkucentymetrowa warstwa ściółki dodatkowo ograniczy parowanie wody! Dowiedz się więcej

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: Plant Publicity Holland, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay

Autor
Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie? 5 przyczyn!
Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie? 5 przyczyn!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl