Logo
Logo

Jak podeprzeć opadające pędy hortensji? Przegląd materiałów

Pytanie czytelnika: Mam w ogrodzie kilka starszych hortensji bukietowych. Nie przyciąłem ich w tym sezonie i pędy są zbyt długie. Jak pojawiły się na nich kwiaty, to zaczęły się brzydko przewieszać. Krzewy wyglądają na zaniedbane. Próbowałem podwiązywać je sznurkiem, ale nie wygląda to dobrze. Macie może jakieś sprawdzone i dobrze wyglądające "patenty" na podwiązywanie hortensji? Będę wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź. 

Spis treści
Jak samemu zrobić podpory do hortensji? Jak zamocować tyczki? Jak stosować podpory? Jak wykorzystać siatkę? Jak cięcie wpływa na siłę wzrostu i trwałość pędów? Dlaczego elastyczna obejma do najlepszy wybór? Jak można podpierać hortensje?
Podpory - obejmy do hortensji
Jeśli Twoje rośliny nie trzymają kształtu i pokładają się po ziemi obejma do roślin to idealne rozwiązanie. Obejmy to zdecydowanie najbardziej estetyczny sposób "podwiązywania" opadających kwiatostanów hortensji. Łatwo je założyć, a dzięki temu, że są ciemnozielone, są praktycznie niezauważalne. Pamiętaj, aby zawsze delikatnie obchodzić się z roślinami podczas podpierania ich, aby nie uszkodzić łodyg lub kwiatów.

Jak zrobić podpory do hortensji?

Hortensje (ogrodowe i bukietowe) to niezaprzeczalnie jedne z najbardziej efektownych kwitnących krzewów ogrodowych. Swoim pięknem mogą przyciągnąć niemal każdego, jednak ich ciężkie kwiatostany często prowadzą do opadania gałęzi. 

Opadające hortensje mogą być podpierane na kilka różnych sposobów. Oto kilka naszych sprawdzonych pomysłów:

  1. Tyczki
    Są to pionowe elementy, które wbija się w ziemię wokół rośliny, aby ją podpierać i zapobiegać jej opadaniu. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, bambus, metal, plastik, itp., i są dostępne w różnych rozmiarach, aby dopasować się do różnych typów i wielkości roślin. Do tyczek podwiązuje się delikatnie przypiąć gałęzie hortensji przy pomocy jutowego sznurka lub miękkiego materiału, jak na przykład materiał z flaneli lub specjalne paski ogrodnicze, aby nie uszkodzić łodyg.

  2. Podpory pierścieniowe
    Posiadają pionowe elementy, które są wbijane w ziemię, oraz poziome, które tworzą "półkę" do podparcia rośliny. Są one szczególnie użyteczne dla roślin, które mają tendencję do rozłożystego wzrostu i ciężkich kwiatów. Pamiętaj, aby zawsze delikatnie obchodzić się z roślinami podczas podpierania ich, aby nie uszkodzić łodyg lub kwiatów.

  3. Siatka ogrodnicza
    Można ją rozciągnąć pomiędzy kilkoma tyczkami wbitymi w ziemię, tworząc rodzaj ogrodzenia dookoła hortensji lub z pojedynczych "drutów" zrobić praktyczną obręcz. To łatwe! Zobacz na filmie, jak to łatwo zrobić 

  4. Odpowiednie cięcie
    Regularne przycinanie hortensji (bukietowych) wiosną stymuluje silny wzrost i odbijanie sztywnych pędów, które utrzymają duże kwiatostany bez przewieszania się. Dowiedz się więcej o cięciu hortensji

  5. Elastyczna obejma
    To nowość, która ułatwia podpieranie opadających pędów hortensji. Nie będzie trzeba już się męczyć z uciążliwymi sznurkami, patykami lub siatkami. Obejmy nie tylko zapobiegają przed opadaniem pędów roślin pod własnym ciężarem ale również chronią przed szkodliwym wpływem pogody: deszczem, śniegiem oraz silnym wiatrem. Zastosowanie obejmy sprawia również, że rośliny po prostu wyglądają atrakcyjniej. 



Elastyczna obejma do hortensji
Podpora-obejma
Doskonale nadaje się do podtrzymania roślin takich jak: chryzantemy, hortensje, piwonie, trawy ozdobne (miskanty), budleje, rudbekie, jeżówki, koleusy, mieczyki, floksy, róże pnące, jeżyny, maliny, agrest, porzeczki, a także kwiaty domowe. Znajdują również zastosowanie w uprawie roślin wymagających podparcia w formie tyczek (np. papryka, pomidor) – dzięki dodatkowemu pałąkowi obejmę można wpiąć w tyczkę
KUP W NASZYM SKLEPIE

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Marc, New Africa, Starover Sibiriak / Adobe Stock

Autor
Jak podeprzeć opadające pędy hortensji? Przegląd materiałów
Jak podeprzeć opadające pędy hortensji? Przegląd materiałów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl