Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
23
Okazje

Jaką hortensję posadzić w ogrodzie? Zobacz 3 najpiękniejsze!

Pytanie czytelnika: Zamierzam posadzić w ogrodzie hortensje. Słyszałam jednak, że mimo okrywania ich na zimę, zdarza się że przemarzają. Którą odmianę wybrać?

 

Hortensja niejedno ma imię. W ogrodach sadzi się kilka gatunków i setki odmian. Wśród nich warto wyróżnić 3 podstawowe i najbardziej popularne gatunki. Oto one:

hortensja ogrodowa fot. Pam Carter - Pixabay.com
Fot. Pam Carter/Pixabay


Hortensja ogrodowa
(Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa kwitnie z pąków zawiązanych poprzedniego lata. Niestety dużą wadą rośliny jest to, że delikatne pąki tego krzewu zazwyczaj przemarzają i nie zakwitają w kolejnym sezonie, pomimo że krzew bardzo ładnie odbija i wytwarza masę liści. Piękne kwitnienie jak z obrazka udaje się tylko w cieplejszych regionach Polski. Dlatego, jeśli chcemy być pewni posiadania kwitnących hortensji, w naszym klimacie lepiej posadzić jedną z dwóch hortensji kwitnących na tegorocznych pędach (bukietową lub drzewiastą).

Dowiedz się więcej

hortensja Anabelle fot. KENPEI - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons
Fot. KENPEI/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons ↓


Hortensja drzewiasta
 (Hydrangea arborescens)

Hortensja drzewiasta jest często nazywana hortensją krzewiastą. Osiąga 1-1,5 m wysokości. Białe półkoliste kwiatostany pojawiają się od VI do VIII. Roślina preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste i osłonięte od mocnych wiatrów. Młode gałązki wymagają czasami podpór, aby podtrzymać swoje wielkie, ciężkie kwiatostany.

Dowiedz się więcej

hortensja bukietowa fot. Pam Carter - Pixabay.com
Fot. Pam Carter/Pixabay


Hortensja bukietowa 
(Hydrangea paniculata)

Hortensja bukietowa posiada ogromną ilość odmian. Jedne z najpopularniejszych to 'Limelight' i 'Tardiva', które mają białe kwiaty oraz 'Pink Diamond' o kwiatach różowych. Hortensje te dorastają nawet do 3 m wysokości. Dobrze rosną na słońcu jak i w półcieniu i są mrozoodporne. Kwitną od VIII do X, a kształt kwiatostanów jest stożkowaty.

Dowiedz się więcej

logo BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 6/2017;
tekst: Małgorzata Szymańska;
zdjęcie tytułowe: Albrecht Fietz/Pixabay; zdjęcie w tekście: KENPEI/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

 

Dowiedz się więcej
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)Komentarze


Twoja strona ogrodu