Logo
Logo

Jaką hortensję posadzić w ogrodzie? Polecamy 3!

Pytanie czytelnika: Zamierzam posadzić w ogrodzie hortensje. Słyszałam jednak, że mimo okrywania ich na zimę, zdarza się że przemarzają. Którą odmianę wybrać?

Spis treści
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens) Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Jaką hortensję do ogrodu wybrać?

Hortensja niejedno ma imię. W ogrodach sadzi się kilka gatunków i setki odmian. Wśród nich warto wyróżnić 3 podstawowe i najbardziej popularne gatunki. Oto one:

hortensja ogrodowa fot. Pam Carter - Pixabay.com
Fot. Pam Carter/Pixabay


Hortensja ogrodowa
(Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa kwitnie z pąków zawiązanych poprzedniego lata. Niestety dużą wadą rośliny jest to, że delikatne pąki tego krzewu zazwyczaj przemarzają i nie zakwitają w kolejnym sezonie, pomimo że krzew bardzo ładnie odbija i wytwarza masę liści. Piękne kwitnienie jak z obrazka udaje się tylko w cieplejszych regionach Polski. Dlatego, jeśli chcemy być pewni posiadania kwitnących hortensji, w naszym klimacie lepiej posadzić jedną z dwóch hortensji kwitnących na tegorocznych pędach (bukietową lub drzewiastą).

Dowiedz się więcej

hortensja Anabelle fot. KENPEI - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons
Fot. KENPEI/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons ↓


Hortensja drzewiasta
 (Hydrangea arborescens)

Hortensja drzewiasta jest często nazywana hortensją krzewiastą. Osiąga 1-1,5 m wysokości. Białe półkoliste kwiatostany pojawiają się od VI do VIII. Roślina preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste i osłonięte od mocnych wiatrów. Młode gałązki wymagają czasami podpór, aby podtrzymać swoje wielkie, ciężkie kwiatostany.

Dowiedz się więcej

hortensja bukietowa fot. Pam Carter - Pixabay.com
Fot. Pam Carter/Pixabay


Hortensja bukietowa 
(Hydrangea paniculata)

Hortensja bukietowa posiada ogromną ilość odmian. Jedne z najpopularniejszych to 'Limelight' i 'Tardiva', które mają białe kwiaty oraz 'Pink Diamond' o kwiatach różowych. Hortensje te dorastają nawet do 3 m wysokości. Dobrze rosną na słońcu jak i w półcieniu i są mrozoodporne. Kwitną od VIII do X, a kształt kwiatostanów jest stożkowaty.

Dowiedz się więcej

logo BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 6/2017;
tekst: Małgorzata Szymańska;
zdjęcie tytułowe: Albrecht Fietz/Pixabay; zdjęcie w tekście: KENPEI/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

 

Autor
Jaką hortensję posadzić w ogrodzie? Polecamy 3!
Jaką hortensję posadzić w ogrodzie? Polecamy 3!
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl