Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

Hortensja (Hydrangea hybrid) odmiana RUNAWAY BRIDE® (nazwa hodowlana 'Snow White') nazywana czasem "uciekającą panną młodą", to nowy mieszaniec hortensji uzyskany ze skrzyżowania hortensji ogrodowej (H. macrophylla) z jednym z gatunków azjatyckich.

Hortensja RUNAWAY BRIDE cechuje się wzniosło-zwisającym pokrojem oraz niezwykle długim kwitnieniem. Kwitnie pod koniec maja lub w czerwcu oraz powtarza kwitnienie aż do jesieni!

Tworzy białe kwiatostany zarówno z pąków wierzchołkowych jak i pąków bocznych. Sam proces rozkwitania również jest nietypowy pąki kwiatowe wytwarzają najpierw 2-3 par liści, a dopiero później główki kwiatów. Starsze kwiaty lekko różowieją.

Oblepione kwiatami wyginające się zewnętrzne pędy rośliny tworzą piękne, białe girlandy.

Wymagania i uprawa

Hortensja RUNAWAY BRIDE pod względem uprawy jest podobna do hortensji ogrodowej. Powinna więc być sadzona na słonecznym stanowisku i w próchniczym, przepuszczalnym, lekko wilgotnym podłożu. Należy dbać o to, aby gleba była umiarkowanie wilgotna szczególnie w okresie kwitnienia.

Jest wrażliwa na mrozy – w chłodniejszych rejonach Polski powinno się ją sadzić przy domach, okrywać jesienią lub uprawiać w chowanych na zimę pojemnikach.

Zastosowanie

Wzniosło-zwisający pokrój tego krzewu pozwala na zupełnie nowe zastosowania niż dotychczas – oprócz typowych nasadzeń na rabatach, hortensje RUNAWAY BRIDE można uprawiać w donicach i umieszczać na kolumnach, podporach czy w wiszących koszach.

Ciekawostki

Hortensja RUNAWAY BRIDE uzyskała tytuł Rośliny Roku 2018 na Chelsea Flower Show w Londynie.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Plantpol Zaborze