Hortensja 'Runaway Bride'®, czyli "uciekająca panna młoda" jest nowym rodzajem hortensji uzyskanym ze skrzyżowania hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) z jednym, z gatunków azjatyckich. Uzyskała tytuł Rośliny Roku 2018 na Chelsea Flower Show w Londynie.

Kwitnie pod koniec maja lub w czerwcu oraz powtarza kwitnienie aż do jesieni! Cechuje się wzniosło-zwisającym pokrojem.

Ta nowa odmiana tworzy białe kwiatostany zarówno z pąków wierzchołkowych jak i pąków bocznych. Sam proces rozkwitania również jest nietypowy pąki kwiatowe wytwarzają najpierw 2-3 par liści, a dopiero później główki kwiatów. Starsze kwiaty lekko różowieją.

Oblepione kwiatami wyginające się zewnętrzne pędy rośliny tworzą piękne, białe girlandy.

Uprawa

Hortensja ta pod względem uprawy jest podobna do hortensji ogrodowej. Powinna być sadzona w próchniczym, przepuszczalnym podłożu. Należy dbać o to, aby gleba była umiarkowanie wilgotna szczególnie w okresie kwitnienia. Odczyn pH obojętny lub lekko kwaśny.

Jest wrażliwa na mrozy – w chłodniejszych rejonach Polski powinno się ją sadzić przy domach, okrywać jesienią lub uprawiać w chowanych na zimę pojemnikach.

Zastosowanie

Wzniosło-zwisający pokrój tego krzewu pozwala na zupełnie nowe zastosowania niż dotychczas – oprócz typowych nasadzeń na rabatach, odmianę 'Runaway Bride' można stosować jako roślinę umieszczaną na kolumnach, podporach czy w wiszących koszach.

Zdjęcie tytułowe: Plantpol Zaborze