Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Co posadzić obok hortensji? | Lista roślin

Hortensje to królowe późnego lata. Przyciągają uwagę białymi, różowymi, niebieskimi bądź zielonkawymi kwiatostanami. Choć same w sobie są bardzo dekoracyjne, jeszcze lepiej wyglądają w towarzystwie bylin i na tle krzewów. Dowiedz się, co posadzić obok hortensji, by wyglądały najpiękniej.

Streszczenie artykułu
Hortensje to rośliny, które przyciągają uwagę swoimi kwiatostanami, zwłaszcza latem. Choć są one same w sobie atrakcyjne, ich urok potrafi być podkreślony przez odpowiednie towarzystwo innych roślin. Wśród roślin, które doskonale komponują się z hortensjami, znajdują się różne byliny, krzewy i trawy ozdobne. Klasycznym połączeniem jest zestawienie hortensji z różami, które mają podobne wymagania co do stanowiska i podłoża. Rośliny sezonowe, takie jak werbena patagońska czy rącznik pospolity, również świetnie wyglądają obok hortensji. Dla barwnych odmian hortensji warto rozważyć sadzenie obok nich roślin o kontrastujących kolorach kwiatów lub liści. Hortensje mogą być również sadzone obok roślin zimozielonych, takich jak bukszpany czy cis, co tworzy atrakcyjny kontrast przez cały rok.
Spis treści
Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie hortensji? Hortensje wśród róż Rośliny sezonowe i hortensje Towarzystwo dla kolorowych odmian hortensji Hortensje obok roślin zimozielonych FILM: Aranżacje ogrodowe z wykorzystaniem hortensji, bylin i traw ozdobnych

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie hortensji?

Hortensje (łac. Hydrangea) to bardzo liczna i zróżnicowana grupa roślin ozdobnych (krzewów i pnączy), które różnią się między sobą nie tylko budową i barwą kwiatostanów, ale również osiąganą wysokością, wymaganiami w stosunku do stanowiska i podłoża oraz odpornością na mrozy. W ogrodach sadzić można hortensję bukietową, ogrodową, krzewiastą, dębolistną i pnącą. Kliknij w link i dowiedz się, jak uprawiać każdą z nich!

Dla wielu ogrodników hortensje to prawdziwe "must have" ogrodowych nasadzeń. Ogromna różnorodność odmian w centrach ogrodniczych potwierdzają, że hortensje to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych w polskich ogrodach.

Co posadzić obok hortensji fot. Małgorzata Wójcik Fot. Małgorzata Wójcik

Hortensje wśród róż

Klasycznym zestawieniem stosowanym na rabatach przez projektantów jest połączenie hortensji bukietowych z różami. Rośliny kwitną w podobnym czasie i mają dość podobne wymagania w stosunku do stanowiska i podłoża.

Obok hortensji w dużych ogrodach sprawdzają się róże parkowe osiągające spore rozmiary. Na mniejsze posesje wybierajmy niskie róże okrywowe i rabatowe lub odmiany szczepione na pniu. Rabatę z hortensjami warto założyć również na tle róż pnących, które znajdą zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych ogrodach.

Co posadzić obok hortensji fot. baon Fotolia Fot. baon/Fotolia

Rośliny sezonowe i hortensje

Wielkie kwiatostany hortensji doskonale komponują się z gatunkami sezonowymi, które sadzimy do gruntu każdej wiosny. Rośliny trzeba dobierać przede wszystkim pod pod kątem wymagań oraz koloru i kształtu kwiatów i liści, a także wysokości. Obok hortensji ładnie wyglądać będzie posadzona w nieregularnych grupach werbena patagońska o fioletowych, wzniesionych na wysokich pędach kwiatostanach.

Ciekawym towarzystwem na dużych rabatach w ciepłym, osłoniętym od wiatru miejscu jest rącznik pospolity. To okazała roślina, która wytwarza duże, powcinane bordowe liście i oryginalne, czerwone kolczaste torebki nasienne. Z przodu rabaty z hortensjami może znaleźć się pas goździków kropkowanych, białej smagliczki nadmorskiej, szałwii lub żeniszków.

Co posadzić obok hortensji fot. Garden Guru Fotolia Fot. Garden Guru/Fotolia

Towarzystwo dla kolorowych odmian hortensji

Ciekawe zestawienia można tworzyć sadząc barwne odmiany hortensji obok kwitnących krzewów, bylin lub traw ozdobnych. Dzięki temu nie trzeba będzie co roku sadzić nowych roślin, tak jak w przypadku gatunków sezonowych.

Niebieskie odmiany doskonale wyglądają na tle roślin o żółtych lub pomarańczowych kwiatach (np. liliowców, rudbekii, jeżówek, żółtolistnych funkii). Odmiany różowe można zestawiać z tawułkami Arendsa o różowych, puszystych kwiatostanach, rozchodnikami, bergenią sercolistną, funkiami o zielonych lub paskowanych liściach, dąbrówką rozłogową 'Atropurpurea' lub żurawkami o bordowym ulistnieniu.

Wszystkie odmiany krzewiaste można sadzić obok kęp wysokich traw ozdobnych, takich jak miskanty, rozplenice lub kostrzewy.

Co posadzić obok hortensji fot. iVerde Fot. iVerde

Hortensje obok roślin zimozielonych

W miejscach reprezentacyjnych, np. przy ścieżce prowadzącej do drzwi wejściowych do domu lub w przedogródku hortensje sprawdzają się bardzo dobrze. Są efektowne latem, ale także jesienią i zimą, gdy ich kwiatostany pokrywa śnieg lub szron. Aby te miejsca były efektowne przez cały rok, kwitnące krzewy warto sadzić w sąsiedztwie roślin zimozielonych, np. bukszpanów, cisów, laurowiśni, trzmieliny Fortune'a lub bluszczu.

Co posadzić obok hortensji fot. iVerde Fot. iVerde

FILM: Z czym posadzić hortensje? Aranżacje ogrodowe z wykorzystaniem hortensji, bylin i traw ozdobnych

Make Your Life Greener / Youtube

 

Zdjęcie tytułowe: cagala/Fotolia; Pixabay (Tempo_doloe/flaticon)

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie rośliny najlepiej komponują się z hortensjami?

  Róże, werbena patagońska, rącznik pospolity, a także rośliny zimozielone takie jak bukszpany czy cis.
 • Jakie są klasyczne zestawienia roślin z hortensjami?

  Klasycznym zestawieniem jest połączenie hortensji bukietowych z różami, które mają podobne wymagania co do stanowiska i podłoża.
 • Jakie rośliny sezonowe pasują do hortensji?

  Werbena patagońska, rącznik pospolity, goździki kropkowane, biała smagliczka nadmorska, szałwia, i żeniszki.
 • Jakie rośliny warto sadzić obok kolorowych odmian hortensji?

  Niebieskie odmiany hortensji dobrze wyglądają na tle roślin o żółtych lub pomarańczowych kwiatach, a różowe odmiany można zestawiać z tawułkami Arendsa, rozchodnikami, bergeniami sercolistnymi, funkiami, dąbrówką rozłogową 'Atropurpurea' lub żurawkami o bordowym ulistnieniu.
 • Jakie trawy ozdobne pasują do hortensji?

  Wszystkie odmiany krzewiaste hortensji można sadzić obok kęp wysokich traw ozdobnych, takich jak miskanty, rozplenice lub kostrzewy.
 • Jakie rośliny zimozielone są dobrym towarzystwem dla hortensji?

  Bukszpany, cis, laurowiśnia, trzmielina Fortune'a, i bluszcz, które tworzą atrakcyjny kontrast przez cały rok.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Co posadzić obok hortensji? | Lista roślin
Co posadzić obok hortensji? | Lista roślin
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl