Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie hortensji?
Hortensje (łac. Hydrangea) to bardzo liczna i zróżnicowana grupa roślin ozdobnych (krzewów i pnączy), które różnią się między sobą nie tylko budową i barwą kwiatostanów, ale również osiąganą wysokością, wymaganiami w stosunku do stanowiska i podłoża oraz odpornością na mrozy. W ogrodach sadzić można hortensję bukietową, ogrodową, krzewiastą, dębolistną i pnącą. Kliknij w link i dowiedz się, jak uprawiać każdą z nich!
Dla wielu ogrodników hortensje to prawdziwe "must have" ogrodowych nasadzeń. Ogromna różnorodność odmian w centrach ogrodniczych potwierdzają, że hortensje to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych w polskich ogrodach.
Fot. Małgorzata Wójcik |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Hortensje wśród róż
Klasycznym zestawieniem stosowanym na rabatach przez projektantów jest połączenie hortensji bukietowych z różami. Rośliny kwitną w podobnym czasie i mają dość podobne wymagania w stosunku do stanowiska i podłoża.
Obok hortensji w dużych ogrodach sprawdzają się róże parkowe osiągające spore rozmiary. Na mniejsze posesje wybierajmy niskie róże okrywowe i rabatowe lub odmiany szczepione na pniu. Rabatę z hortensjami warto założyć również na tle róż pnących, które znajdą zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych ogrodach.
Fot. baon/Fotolia |
Rośliny sezonowe i hortensje
Wielkie kwiatostany hortensji doskonale komponują się z gatunkami sezonowymi, które sadzimy do gruntu każdej wiosny. Rośliny trzeba dobierać przede wszystkim pod pod kątem wymagań oraz koloru i kształtu kwiatów i liści, a także wysokości. Obok hortensji ładnie wyglądać będzie posadzona w nieregularnych grupach werbena patagońska o fioletowych, wzniesionych na wysokich pędach kwiatostanach.
Ciekawym towarzystwem na dużych rabatach w ciepłym, osłoniętym od wiatru miejscu jest rącznik pospolity. To okazała roślina, która wytwarza duże, powcinane bordowe liście i oryginalne, czerwone kolczaste torebki nasienne. Z przodu rabaty z hortensjami może znaleźć się pas goździków kropkowanych, białej smagliczki nadmorskiej, szałwii lub żeniszków.
Fot. Garden Guru/Fotolia |
Towarzystwo dla kolorowych odmian hortensji
Ciekawe zestawienia można tworzyć sadząc barwne odmiany hortensji obok kwitnących krzewów, bylin lub traw ozdobnych. Dzięki temu nie trzeba będzie co roku sadzić nowych roślin, tak jak w przypadku gatunków sezonowych.
Niebieskie odmiany doskonale wyglądają na tle roślin o żółtych lub pomarańczowych kwiatach (np. liliowców, rudbekii, jeżówek, żółtolistnych funkii). Odmiany różowe można zestawiać z tawułkami Arendsa o różowych, puszystych kwiatostanach, rozchodnikami, bergenią sercolistną, funkiami o zielonych lub paskowanych liściach, dąbrówką rozłogową 'Atropurpurea' lub żurawkami o bordowym ulistnieniu.
Wszystkie odmiany krzewiaste można sadzić obok kęp wysokich traw ozdobnych, takich jak miskanty, rozplenice lub kostrzewy.
Fot. iVerde |
Hortensje obok roślin zimozielonych
W miejscach reprezentacyjnych, np. przy ścieżce prowadzącej do drzwi wejściowych do domu lub w przedogródku hortensje sprawdzają się bardzo dobrze. Są efektowne latem, ale także jesienią i zimą, gdy ich kwiatostany pokrywa śnieg lub szron. Aby te miejsca były efektowne przez cały rok, kwitnące krzewy warto sadzić w sąsiedztwie roślin zimozielonych, np. bukszpanów, cisów, laurowiśni, trzmieliny Fortune'a lub bluszczu.
Fot. iVerde |
FILM: Z czym posadzić hortensje? Aranżacje ogrodowe z wykorzystaniem hortensji, bylin i traw ozdobnych
Zdjęcie tytułowe: cagala/Fotolia; Pixabay (Tempo_doloe/flaticon)