Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) odmiana LITTLE LIME (nazwa hodowlana 'Jane') to krzew należący do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Dorasta do około 1 m i osiąga 1,5 m średnicy. Ma pokrój krzaczkowaty, lekko rozłożysty. Ciemnoczerwone pędy rośliny są sztywne, a liście mają ciemnozielone zabarwienie.

Kwiatostany hortensji bukietowej LITTLE LIME są zebrane w duże wiechy w kształcie stożka (kwiaty tej odmiany są płonne). Cechą charakterystyczną kwiatów jest wyraźne przebarwianie się w trakcie kwitnienia – na początku w kolorze seledynowym, w miarę rozwoju stają się białokremowe. Mogą przebarwiać się również na różowo. Kwitną od VII do IX.

Uprawa i wymagania

Hortensja bukietowa LITTLE LIME nie ma dużych wymagań glebowych – wystarczą gleby ogrodowe, pod warunkiem, że są lekko kwaśne i umiarkowanie wilgotne. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Jest odmianą odporna na mróz.

Zastosowanie

Jej reprezentacyjny pokrój i piękne duże kwiaty to doskonała dekoracja ogrodów, parków i zieleni publicznej. Roślina polecana jest do nasadzeń grupowych, ale dobrze prezentuje się również pojedynczo.

LITTLE LIME nadaje się do uprawy w pojemnikach. Można go ustawiać na słonecznych tarasach, przy wejściu głównym do domu i przy altankach. Kwiaty hortensji są również polecane na kwiaty cięte i suche bukiety.

Ciekawostki

Odmiana LITTLE LIME została wyselekcjonowana z bardzo znanej i popularnej hortensji bukietowej 'Limelight'


Zdjęcie tytułowe: Ewa Jankowska