Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
15
Do góry

Hortensja bukietowa 'Silver Dolar'

Spośród wielu odmian hortensji bukietowej ‘Silver Dolar ‘ zasługuje na wyróżnienie, gdyż ma praktycznie same zalety i żadnych wad! Czy jest to możliwe? Tak, wystarczy posadzić ją w ogrodzie a zalety pokaże nam sama!

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) 'Silver Dolar' tworzy bardzo wyrównane krzewy o zaokrąglonym pokroju i sztywnych pędach. Na końcach praktycznie wszystkich pędów zakładane są duże (do 30 cm długości), szerokostożkowate kwiatostany złożone wyłącznie z płonnych kwiatów, które są czysto białe i tylko pod sam koniec kwitnienia lekko różowieją. Krzewy zaczynają kwitnąć w lipcu i kontynuują kwitnienie aż do października. W okresie kwitnienia krzewy wyglądają jak śnieżnobiała kula.

Zobacz inne odmiany hortensji bukietowych polecanych do uprawy w Polsce.

Zalety hortensji bukietowej ‘Silver Dolar’ dostrzegło także brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze i wyróżniło ją prestiżową nagrodą AGM w 2008 roku.


Hortensja bukietowa Silver Dollar fot. Andrzej Kujawa Szkółka Bąblin
fot. Andrzej Kujawa Szkółka "Bąblin"

Wymagania i uprawa

Hortensja ta ma też małe wymagania uprawowe (kolejna zaleta!). Dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, chociaż preferuje gleby gliniaste i stale umiarkowanie wilgotne. Nie lubi gleb silnie kwaśnych!

Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne ale rośliny radzą sobie także w półcieniu.

Choroby i szkodniki praktycznie nie atakują hortensji bukietowej. Czasami jednak na ciepłych, osłoniętych i bardzo nasłonecznionych stanowiskach na liściach mogą pojawić się przędziorki. Powinniśmy wtedy pomóc roślinom poprzez zastosowanie środka przędziorkobójczego – akarycydu.

Jedynym zabiegiem uprawowym, który warto corocznie wykonać, jest wiosenne skrócenie wszystkich pędów. Zabiegiem tym wpływamy na wielkość kwiatów, sztywność pędów i wysokość roślin – im krócej przytniemy rośliny to uzyskamy sztywniejsze pędy, większe kwiatostany (ale będzie ich mniej!) oraz niższe rośliny.

Gdzie posadzić?

Ze względu na małe wymagania i długie oraz obfite kwitnienie hortensja bukietowa ‘Silver Dolar’ powinna być uprawiana na szeroką skalę w większości ogrodów a także zieleni miejskiej – szczególnie osiedlowej i parkowej.

Można ją sadzić w grupach jednoodmianowych i wieloodmianowych – wykorzystując odmiany tego gatunku o ciemniejszych barwach np. ‘Pinky Winky’ czy ‘Wim’s Red’. Ciekawe może być także połączenie z odmianami hortensji piłkowanej (Hydrangea serrata), której kwiaty powinny dodać lekkości całej kompozycji. Warto także pamiętać o możliwości wykorzystania kwiatów odmiany ‘Silver Dolar’ jako świetnego materiału na suche bukiety.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Andrzej Kujawa Szkółka "Bąblin"
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.